გროზევი - იმის შესახებ, თუ რა გეგმა აქვს საარჩევნოდ საქართველოსთან მიმართებაში რუსეთს
ცნობილი გამომძიებელი ჟურნალისტი ხრისტო გროზევი პორტალ Delfi-ს მიერ გამოქვეყნებულ ინტერვიუში საქართველოს 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში რუსეთის შესაძლო ჩარევისა და იმის შესახებ საუბრობს, მოვლენათა განვითარების რა სცენარებია შემუშავებული მოსკოვში.
"მოლდოვასთან შედარებით, საქართველოში რუსული დაზვერვისთვის მოქმედება უფრო რთულია. მოსკოვისადმი მეგობრულად განწყობილი "ქართული ოცნების" 12-წლიანმა მმართველობამ თავისუფლებების შეზღუდვა და ავტორიტარული სახელმწიფოსკენ გადახრა გამოიწვია. ეს ცვლილებები, რომელიც უკვე თვალსაჩინოა, მიუღებელია საზოგადოების უმრავლესობისთვის. შესაბამისად, რუსეთმა საქართველოს სათავეში პრორუსული რეჟიმი მხოლოდ არჩევნების რადიკალური ფალსიფიცირების გზით შეიძლება, უზრუნველყოს, კერძოდ, ამჟამინდელი მმართველი პარტიის "სუპერუმრავლესობის" აბსოლუტურად არადამაჯერებელი შედეგის დადებით, რასაც ქვეყანაში თავისუფალი პოლიტიკური მოღვაწეობის აკრძალვა მოჰყვება" - ამბობს გროზევი.
რუსეთის საგარეო დაზვერვის თანამშრომლების საუბრების ჩანაწერზე დაყრდნობით იგი ყვება, რომ 2024 წლის დასაწყსისთვის რუსულ სპეცსამსახურებს დიდად არ სჯეროდათ "ქართული ოცნების" ორგანული გამარჯვების, რის გამოც ემხრობოდნენ "რადიკალურ ზომებს "ახალი სომხეთის" თავიდან ასაცილებლად".
"შემიძლია, ვივარაუდო, რომ რუსეთი შესაძლოა, საქართველოში ბელორუსის სცენარის გათამაშებას შეეცადოს: შეუთანხმდეს მმართველ პარტიას, რომ გამოცხადდეს არჩევნებში მისი არადამაჯერებელი მეგა-გამარჯვება (შესაძლოა, რომელიმე იმ მომცრო პარტიებთან ერთად, რომლებიც მზად არიან "ოცნებასთან" კოალიციისთვის). მსგავსი უტიფარი თაღლითობა უცილობლად გამოიწვევს მასობრივ პროტესტს, რომელსაც შემდეგ უპრეცედენტოდ რეპრესიული ძალით ჩაახშობენ - დაახლოებით ისე, როგორც 2020 წელს ბელორუსში. ხოლო იმისათვის, რომ ეს უპრეცედენტო ჩახშობა ოდნავ მაინც მისაღები გახადონ ქართული საზოგადოებისთვის, კრემლმა შესაძლოა, გაათამაშოს "სამშვიდობო" ვარიანტი 2008 წელს ოკუპირებული ტერიტორიების ვითომდა დაბრუნების სახით - ეს თემა უკვე ჟღერს "ოცნების" ელექტორალური პლატფორმის ნაწილად. თუმცა ცხადია, რომ ტერიტორიების მსგავსი "დაბრუნება" ერთგვარ ტროას ცხენად იქცევა საქართველოსთვის, ვინაიდან პირდაპირ კავშირში იქნება ხელშეკრულებასთან, რომელიც სამუდამოდ დაუქვემდებარებს საქართველოს რუსეთს" - ამბობს გროზევი და იქვე დასძენს, რომ რუსეთის გეგმის განხორციელების შემთხვევაში ეს "თავისუფალი საქართველოს დასასრულად იქცევა".
ამ კონტექსტში იგი იხსენებს ამასწინათ Bloomberg-ის მიერ გამოქვეყნებულ მასალებსაც - ევროპული სპეცსამსახურების სადაზერვო მონაცემებს, რომელთა მიხედვით, რუსულმა სპეცსამსახურებმა საქართველოს მთავრობის სტრატეგიული სტრუქტურების, მათ შორის ცსკ-ის სერვერებზე შეაღწიეს.
"ეს ნამდვილად შემაშფოთებელია, განსაკუთრებით - იმ ფონზე, რომ თავად საქართველოს მთავრობა ამ კუთხით მისი სტრუქტურების მოწყვლადობას საჯაროდ უარყოფს. ამ ფაქტების ერთობლიობა ცალსახად მიუთითებს "ყუთში ელექტორალური გამარჯვების" ჰიპოთეტიურ სცენარზე, რომელიც დისტანციურად რუსეთიდან იქნება მართული და რომელსაც ადგილზე ძალისმიერი ჩახშობა უნდა მოჰყვეს" - დასძენს გამომძიებელი ჟურნალისტი.

Грозев: Россия и «Мечта» могут прибегнуть к радикальной фальсификации выборов
Журналист-расследователь Христо Грозев в интервью медиабизнесмену Хансу Луйку, опубликованном порталом Delfi, рассказал о возможном вмешательстве России в грузинские парламентские выборы. Они состоятся 26 октября.
«В отличие от Молдовы, российской разведке сложнее работать в Грузии. 12-летнее правление дружественной России партии «Грузинская мечта» привело к увеличению ограничений свобод и сдвигам в сторону авторитарного государства. Эти изменения в сторону авторитаризма очевидны и неприемлемы для большинства населения. Таким образом, Россия может обеспечить себе пророссийский режим в Грузии только через радикальные фальсификации выборов, показывающие неправдоподобный результат «супербольшинства» правящей партии, что приведет к запрету на свободную политическую деятельность в стране», – говорит он.
Указав на недавно взломанные сообщения между сотрудниками российской Службой внешней разведки, Христо Грозев говорит, что на начало 2024 года российские разведслужбы не верили в органическую победу «Грузинской мечты» и предложили «радикальные меры», чтобы избежать «новой Армении»:
«Хотя я не видел конкретных планов по радикальным мерам, могу предположить, что Россия может попытаться применить белорусский сценарий: сговориться с правящей партией, чтобы объявить неправдоподобную мега-победу для этой партии (возможно, вместе с одной из мелких партий, которые заявили о готовности к коалиции с «Грузинской мечтой»). Такое наглое мошенничество неизбежно вызовет массовые публичные протесты, которые затем будут подавлены беспрецедентной репрессивной силой, подобной той, что была в Беларуси в 2020 году».
Если планы России сработают, Грозев считает, что «это станет концом свободной Грузии»:
«Чтобы сделать это беспрецедентное подавление более приемлемым для грузинского общества, Кремль, вероятно, «предложит» мирный вариант в виде возвращения оккупированных в 2008 году территорий — соглашение, которое уже выглядит как часть электоральной платформы «Грузинской мечты». Конечно, такое возвращение будет троянским конем, поскольку оно будет связано с договором, который навечно подчинит Грузию России».
Грозев вспоминает о недавно просочившихся, опубликованных Bloomberg разведданных европейских служб, которые показали, что российские спецслужбы взломали и проникли в ключевую стратегическую ИТ-инфраструктуру грузинского правительства, включая ЦИК.
«Это вызывает тревогу, так как правительство публично отрицает наличие таких уязвимостей. Все это указывает на гипотетический сценарий «электоральной победы в ящике», осуществляемой удаленно российской разведкой, за которой последует насильственное подавление на месте», – добавил журналист-расследователь.