გალის რაიონში ძალოვანების დამატებითი ქვედანაყოფები შეიყვანეს
26 ოქტომბრისთვის საქართველოში დაგეგმილ საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით რუსეთის მიერ ოკუპირებულ გალის რაიონში დე-ფაქტო უშიშროების ძალების დამატებითი ქვედანაყოფები შეიყვანეს, - განუცხადა აფხაზურ მედიას "უშიშროების საბჭოს მდივანმა" რაულ ლოლუამ.
"ეს ნაბიჯი პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას ბრძანებულების საფუძველზე, ჩვენი მესაზღვრეების მუშაობის გასაძლიერებლად გადაიდგა. ამ სამუშაოს გავაგრძელებთ ვითარების გაუარესების შემთხვევაშიც. გავზრდით გალის რაიონში ძალებს და ნებისმიერი შესაძლო პროვოკაციისთვის ვიქნებით მზად" - განაცხადა ლოლუამ.
რაც შეეხება საარჩევნო პერიდში, 23-დან 30 ოქტომბრის ჩათვლით ენგურის ხიდზე მიმოსვლის ჩაკეტვას, მისი თქმით, ეს ახალი პრაქტიკა არაა:
"ამას ადრეც ყოველთვის ვაკეთებდით საქართველოში მიმდინარე თუ დაგეგმილ ნებისმიერ მნიშვნელოვან მოვლენებთან დაკავშირებით. იცით, რომ ასეთ დროს ხშირია საზღვრისპირა ტერიტორიებზე მიტინგების, პიკეტებისა და სხვა მსგავსი ღონისძიებების მოწყობის მცდელობები. საზღვრის ჩაკეტვის მორიგი გადაწყვეტილებაც ვითარების სრული კონტროლისა და ჩვენი მესაზღვრეების მუშაობის გაძლიერების მიზნით იქნა მიღებული".
ამ კონტექსტში ლოლუამ "ზოგიერთი ქართველი პოლიტიკოსების განცხადებებზე" მიანიშნა, რომლებმაც, მისივე თქმით, "არჩევნების შედეგებით შესაძლო უკმაყოფილების შემთხვევაში შეიძლება, აფხაზეთზე გადაიტანონ აქცენტი". ამასთან დაკავშირებით მან რამდენიმე იმ განცხადების ციტირება მოახდინა, რომლებიც საქართველოს მმართველი პარტია "ქართული ოცნების" ლიდერებს ეკუთვნით.

В Гальском районе усилили меры безопасности из-за выборов в Грузии
В Гальский район самопровозглашенной республики Абхазия введены дополнительные подразделения силовиков в связи с предстоящими 26 октября выборами в парламент Грузии. Об этом инфоцентру абхазского президента рассказал секретарь Совбеза Рауль Лолуа.
«На этой неделе президент поставил силовым структурам задачу дополнительно ввести ограниченные подразделения в Гальский район для усиления работы наших пограничников. Мы эту работу будем проводить и в случае, если ситуация будет ухудшаться. Будем стараться нарастить туда силы и готовиться к любого рода провокациям», – сказал он.
Ранее стало известно о решении абхазских властей закрыть Ингурский мост с 23 по 30 октября.
«Практика такая была и ранее – мы границу закрывали с учётом различных рода событий, которые происходят на территории Грузии. Много было случаев, когда на границе устраивали пикеты, митинги и так далее. Поэтому для того, чтобы ситуацию держать под контролем и облегчить работу наших пограничников и было в том числе принято такое решение», – отметил Лолуа.
Глава абхазского Совбеза также указал на заявления грузинских политиков, которые, по его словам, в случае недовольства итогами выборов «могут сместить акценты в отношении Абхазии». Лолуа процитировал некоторых из них – ранее все эти цитаты использовала «Грузинская мечта» в своем предвыборном ролике.