შსს: არც „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონი და არც რომელიმე სამართლებრივი აქტი არ კრძალავს წყლის ჭავლისა და ცრემლსადენი გაზის ერთდროულად, ან პარალელურ რეჟიმში გამოყენებას
21/10/2024 06:41:18 პოლიტიკა
შსს-ს პრესსამსახური განცხადებით ეხმიანება "აგენტების კანონის" საწინააღმდეგო დემოსნტრაციების წინააღმდეგ სპეცსაშუალებების გამოყენების საკითხს.
„მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს გამოვეხმაუროთ ერთ-ერთი მედიასაშუალების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, რომელიც შეეხებოდა, მიმდინარე წელს „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის მიღებასთან დაკავშირებით გამართული საპროტესტო აქციების დროს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან სპეციალური საშუალებების კანონდარღვევით გამოყენების ფაქტს.
საზოგადოების ინფორმირების მიზნით, გვსურს განვმარტოთ, რომ აღნიშნული ტელეკომპანიის მიერ სიუჟეტში გაჟღერებული ინფორმაცია თითქოსდა სამინისტრომ დაარღვია „პოლიციის შესახებ“ კანონი, მაშინ როდესაც ერთდროულად გამოიყენა წყლის ჭავლი და ცრემლსადენი გაზი, არის სიცრუე და მოქალაქეების განზრახ შეცდომაში შეყვანის მცდელობა.
„პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონი მკაფიოდ განსაზღვრავს პოლიციის მიერ სპეციალური საშუალებების გამოყენების წესებს, რომლის 33-ე მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, „ცრემლსადენი გაზის გამოყენება დასაშვებია პირზე, პოლიციელზე ან/და დაცულ ობიექტზე თავდასხმის მოსაგერიებლად, მართლწესრიგის მასობრივი და ჯგუფური დარღვევის აღსაკვეთად“, ხოლო „წყალსატყორცნი“ სატრანსპორტო საშუალება გამოიყენება მართლწესრიგის მასობრივი დარღვევის აღსაკვეთად, სახელმწიფო ან/და საზოგადოებრივ ობიექტზე ჯგუფური თავდასხმის მოსაგერიებლად“.
პოლიციის მიერ გამოყენებული სპეციალური საშუალებების სახე და მისი ინტენსიურობა განისაზღვრება კონკრეტული სიტუაციის მიხედვით კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ არც „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონი და არც მის საფუძველზე გამოცემული არც ერთი მოქმედი სამართლებრივი აქტი არ კრძალავს წყლის ჭავლისა და ცრემლსადენი გაზის ერთდროულად, ან პარალელურ რეჟიმში გამოყენებას.
მეტიც, ამგვარ აკრძალვას არ ითვალისწინებს ისეთი ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციები, როგორიცაა ეუთი/ოდირისა (OSCE/ODIHR) და „ამნესთი ინთერნეიშენალის“ (Amnesty International) სახელმძღვანელო დოკუმენტები.
„ამნესთი ინთერნეიშენალის“ სახელმძღვანელო დოკუმენტის თანახმად, წყლის ჭავლში დასაშვებია შეერიოს მარკერული საღებავი ან/და ქიმიური საშუალებები, ხოლო ეუთო/ოდირის გაიდლაინის თანახმად, დასაშვებია წყლის ჭავლში ცრემლსადენი გაზის დამატება და მათი გამოყენება ძალადობრივ ქმედებებში ჩართული პირების მიმართ. ამავე დოკუმენტის თანახმად, ცრემლსადენი გაზის გამოყენების ერთადერთი მიზანი უნდა იყოს შეკრების დაშლა და იგი არ უნდა გამოიყენონ ისეთ ადგილას, სადაც ხალხს არ ექნება ადგილიდან გასვლის შესაძლებლობა.
კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო ძალადობრივი შეკრება-მანიფესტაციის მართვის დროს, იყენებს ისეთ სპეციალურ საშუალებებს, რომლებიც სრულ შესაბამისობაშია ევროპულ სტანდარტებთან და აქტიურად გამოიყენება არაერთი ევროპული ქვეყნის საპოლიციო დანაყოფების მიერ.
გავრცელებული ცრუ ინფორმაცია მიზნად ისახავს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანასა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიზანმიმართულ დისკრედიტაციას,“ - აღნიშნულია განცხადებაში.

МВД: закон не запрещает использовать водомет и слезоточивый газ одновременно
МВД Грузии заявляет, что ни закон Грузии «О полиции», ни какие-либо действующие правовые акты, изданные на его основе, не запрещают одновременное или параллельное применение водометов и слезоточивого газа.
Так ведомство отреагировало на распространенную СМИ информацию о факте незаконного применения спецсредств МВД во время акций протеста против закона об иноагентах («О прозрачности иностранного влияния»).
В МВД назвали ложной информацию, которую распространило СМИ, и отметило, что она направлена на «введение общественности в заблуждение и целенаправленную дискредитацию Министерства внутренних дел».
«Закон Грузии «О полиции» четко определяет правила применения полицией специальных средств, согласно статье 33 и пункту 3, «слезоточивый газ разрешается применять для отражения нападения на человека, сотрудника полиции и/или охраняемый объект, для предотвращения массовых и групповое нарушение закона», в то время как «водомет» используется для предотвращения массовых нарушений закона, отражения группового нападения на государственные и/или общественные объекты», — сказано в заявлении.
Отмечается, что тип специальных средств, используемых полицией, и их интенсивность определяются в зависимости от конкретной ситуации в порядке, установленном законодательством.
«Мы подчеркиваем, что ни закон Грузии «О полиции», ни какие-либо действующие правовые акты, изданные на его основе, не запрещают одновременное или параллельное применение водометов и слезоточивого газа.
Более того, рекомендации таких авторитетных международных организаций, как ОБСЕ/БДИПЧ и Amnesty International, не предусматривают такого запрета.
Согласно руководящему документу Amnesty International, в струю воды разрешается добавлять маркерную краску и/или химические вещества, в то время как в соответствии с руководящими принципами БДИПЧ/ОБСЕ в струю воды разрешается добавлять слезоточивый газ и применять его против лиц, причастных к насильственным действиям.
Согласно тому же документу, единственной целью применения слезоточивого газа должен быть разгон собрания, и он не должен применяться в месте, где у людей не будет возможности покинуть это место.
Повторимся: министерство внутренних дел использует специальные средства, которые полностью соответствуют европейским стандартам и активно используются полицейскими подразделениями ряда европейских стран.
Ложная информация направлена на введение в заблуждение общественности и сознательную дискредитацию Министерства внутренних дел», — говорится в заявлении.