ევროკავშირის ელჩი: თუ ქართველები გადაწყვეტთ, წევრობისკენ გზა არ გააგრძელოთ, ქვეყანა სრულად დაკარგავს ფინანსურ მხარდაჭერას
18/10/2024 09:06:15 პოლიტიკა
საქართველოში ევროკავშირის ელჩ პაველ ჰერჩინსკის განცხადებით, თუ ქართველები გადაწყვეტენ, ბლოკის წევრობისკენ გზა არ გააგრძელონ, ქვეყანა სრულად დაკარგავს ფინანსურ მხარდაჭერას.
„გასულ კვირას ჩვენ გავავრცელეთ ციფრი. საქართველომ დაკარგა 121 მილიონი დოლარის ოდენობის ევროკავშირის დახმარება და ეს ეხება მხოლოდ მიმდინარე მხარდაჭერას. მთავრობა კურსს თუ არ შეცვლის, საქართველო მეტს დაკარგავს. თქვენ, ქართველები, თუ თქვენი ხმებით გადაწყვეტთ, არ გააგრძელოთ ევროკავშირის წევრობისკენ მიმავალი გზა, მაშინ საქართველო დაკარგავს სრულად ფინანსურ მხარდაჭერას, რომელიც მიმართულია ევროკავშირში გაწევრიანების წინ პერიოდისკენ. შემდეგ საქართველო დაკარგავს მთელ ფულს, რასაც ევროკავშირის ახალი წევრები იღებენ, განსაკუთრებით ისინი, რომელთაც ეკონომიკის დაბალი განვითარება აქვთ. მე პოლონელი ვარ, წელს ჩვენ პოლონეთის ევროკავშირში გაწევრიანების 20 წლის იუბილეს აღვნიშნავთ. ევროკავშირში წევრობამ ჩემი ქვეყანა ღრმად გარდაქმნა. მე მხოლოდ ერთ მაგალითს მოგიყვანთ. პოლონეთი როდესაც შედიოდა ევროკავშირში, მას ჰქონდა მხოლოდ 50 კილომეტრი მაღალი სიჩქარიანი გზატკეცილი, ახლა კი 500 კილომენტრიანი გზატკეცილი გვაქვს. ეს მაგალითი ერგება ცხოვრების ყველა სფეროს. ევროკავშირის წევრობა არის მშვიდობის, სტაბილურობის, განვითარების და კეთილდღეობის გარანტიაა, მაგრამ არჩევანი თქვენი გასაკეთებელია. თქვენი ქვეყნის მომავალს თქვენ გადაწყვეტთ, თუ სად გინდათ, იყოს თქვენი ქვეყანა“, – განაცხადა, "საზოგდოებრივი მაუწყელის" ცნობით, ელჩმა.

Павел Герчинский - Решение о прекращении финансовой поддержки правительства Грузии принято, если грузины решат не продолжать путь к членству, страна полностью потеряет финансовую поддержку
18/10/2024 09:06:15 Политика
«Решение о прекращении финансовой поддержки правительства Грузии уже принято», — заявил посол ЕС в Грузии Павел Герчинский.
По его словам, если правительство не изменит курс, Грузия потеряет еще больше.
«Мы распространили эту цифру на прошлой неделе. Грузия потеряла 121 миллион долларов помощи ЕС, и это относится только к текущей поддержке. Если правительство не изменит курс, Грузия потеряет еще больше. Если вы, грузины, своими голосами решите не продолжать путь к членству в ЕС, то Грузия потеряет полную финансовую поддержку, которая направлена на период до вступления в ЕС. Затем Грузия потеряет все деньги, которые получают новые члены ЕС, особенно страны с низким экономическим развитием. Я поляк, в этом году мы отмечаем 20-летие вступления Польши в Евросоюз. Членство в ЕС глубоко изменило мою страну. Я приведу вам только один пример. Когда Польша вступала в Евросоюз, у нее было всего 50 километров скоростных автомагистралей, а сейчас у нас 500 километров автомагистралей. Этот пример применим ко всем сферам жизни. Членство в ЕС является гарантией мира, стабильности, развития и благополучия, но выбор за вами. Вы сами решите будущее своей страны, какой вы хотите, чтобы она была», — заявил Герчинский.