საქართველოს 199 109 სრულწლოვანი მოქალაქე არ ფლობს არც პასპორტს, არც პირადობის მოწმობას
2024 წლის 30 სექტემბრის მდგომარეობით, საქართველოს 199 109 სრულწლოვანი მოქალაქე არც საქართველოს მოქალაქის პასპორტს, არც ელექტრონულ პირადობის მოწმობასა და არც არაელექტრონულ პირადობის მოწმობას არ ფლობს.
ამის შესახებ იუსტიციის სამინისტროს სერვისების განვითარების სააგენტომ ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარეს, თინა ბოკუჩავას სადეპუტატო კითხვის პასუხად აცნობა.
ამასთან, დოკუმენტის მიხედვით, 30 სექტემბრის მდგომარეობით, საქართველოში, ჯამში, 882 052 მოქალაქე, როგორც სრულწლოვანი, ისე არასრულწლოვანი არ ფლობს პირადობის დამადასტურებელ დოკუმენტებს.
როგორც უწყების მიერ დეპუტატისთვის მიწოდებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი, 30 სექტემბრის მდგომარეობით, აქტიური საქართველოს მოქალაქის პასპორტს, ჯამში, 458 234 მოქალაქე ფლობს. მათ შორის, 293 863 სრულწლოვანი და 164 371 არასრულწლოვანი.
რაც შეეხება ელექტრონული პირადობის მოწმობის მფლობელი მოქალაქეების ოდენობას, ოფიციალური მონაცემების მიხედვით, დოკუმენტი, ჯამში, 3 345 274 მოქალაქეს აქვს. მათ შორის, 3 203 702 სრულწლოვანს და 141 572 არასრულწლოვან მოქალაქეს.
ამასთან, დოკუმენტის მიხედვით, ქვეყანაში, არაელექტრონული პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა 395 მოქალაქეს აქვს.

У 199 109 совершеннолетних граждан Грузии нет документов, удостоверяющих личность
По состоянию на 30 сентября 2024 года 199 109 совершеннолетних граждан Грузии не имеют ни паспорта, ни электронного или неэлектронного удостоверения личности. Об этом Агентство развития услуг Министерства юстиции сообщило председателю фракции «Национальное движение» Тине Бокучава в ответ на депутатский запрос.
Согласно документу, по состоянию на 30 сентября всего в Грузии 882 052 гражданина не имеют документов, удостоверяющих личность.
Также известно, что действующее электронное удостоверение личности есть у 3 345 274 граждан Грузии. Из них 141 572 несовершеннолетних, 3 203 702 достигших возраста совершеннолетия.
Число граждан, имеющих только лишь паспорт, составляет 458 234 человека. 164 371 из ни – несовершеннолетние, 293 863 – достигшие совершеннолетия.