პრეზიდენტი: თუ პროევროპული ძალები არჩევნებს მოიგებენ, ალბათ, მათთან ერთად ვიქნები
საქართველოს პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის განცხადებით, 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში პროევროპული ოპოზიციის გამარჯვების შემთხვევაში, იგი, სავარაუდოდ, მათთან ერთად იქნება. ამის შესახებ მან Politico-სთან ინტერვიუში ისაუბრა.
კითხვაზე, რა არის მისი ყველაზე დიდი წუხილი, პრეზიდენტმა შემდეგი განაცხადა:
"ის, რომ ჩვენ ხელიდან გავუშვით პირველი შანსი, მოლაპარაკებები გაგვეხსნა [ევროკავშირთან]".
"თუკი ქარტიაზე ხელმომწერი პრო-ევროპული ძალები და პარტიები არჩევნებს მოიგებენ, ალბათ, მათთან ერთად ვიქნები, რათა ეს ქარტია მივიტანო მომდევნო ევროპულ საბჭომდე და უზრუნველვყო მოლაპარაკებების გახსნა, რომელიმე პოზიციიდან, რაც ჯერ კიდევ უნდა განისაზღვროს", - ამბობს ზურაბიშვილი.
პრეზიდენტი აღნიშნავს, რომ "ქართული ოცნებისთვის" "საკმაოდ რთული" იქნება დასავლელ პარტნიორებთან ურთიერთობის აღდგენა:
"მათთვის საკმაოდ რთული იქნება ევროკავშირთან და ამერიკელ პარტნიორებთან რაიმე სახის ურთიერთობების განახლება იმ რაოდენობის თავდასხმების შემდეგ, რასაც ისინი ახორციელებენ".
"საით მიგყავთ საქართველო?" - Politico-ს ცნობით, ეს სალომე ზურაბიშვილის მთავარი კითხვაა "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილის მიმართ.
"კონსპირაციების თეორიებში ვერ შევალ, თუმცა ეს შეიძლება, იყოს გეგმა... შეიძლება [ბიძინა ივანიშვილის] კავშირები მოსკოვთან ჯერ კიდევ არის და ის კიდევ უფრო გამყარდეს", - ციტირებს პრეზიდენტს Politico.

Президент Грузии: связи Иванишвили с Москвой все еще существуют и стали еще крепче
«Похоже, что связи Иванишвили с Москвой все еще существуют и стали еще крепче», — заявила президент Грузии Саломе Зурабишвили в интервью Politico.
В ходе беседы с международным изданием Саломе Зурабишвили прокомментировала политику, проводимую «Грузинской мечтой», и отметила, что изменившийся курс правящей партии ей непонятен.
«Вся история Грузии показывает, что основной риск для Грузии исходит от России. Риск войны возрастает, когда Грузия изолирована от своих партнеров, когда она одинока, разделена и слаба. Логического, рационального объяснения на этот счет у меня нет», — сказала президент.
Высказалась Саломе Зурабишвили и по поводу политической ситуации в стране перед предстоящими парламентскими выборами.
«Если проевропейские силы и партии, поддерживающие Хартию, выиграют выборы, я, вероятно, буду рядом с ними, чтобы представить Хартию Европейскому Совету и обеспечить начало переговоров».
На вопрос журналиста издания, о чем больше всего она сожалеет, Саломе Зурабишвили ответила: «Мы упустили первый шанс начать переговоры [с Евросоюзом]».