პრეზიდენტის წარმომადგენელს განმარტებებისთვის უწყებათაშორისი კომისიის სხდომაზე იწვევენ
საქართველოს პრეზიდენტის წარმომადგენელს საპარლამენტო არჩევნებისთვის შექმნილი უწყებათაშორისი კომისიის სხდომაზე განმარტებებისთვის იწვევენ. ამის შესახებ იუსტიციის მინისტრმა რატი ბრეგაძემ განაცხადა.
„ჩვენ შევთანხმდით, რომ საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციას კიდევ ერთხელ გავუგზავნით წერილს და მოვუწოდებთ, რომ კომისიის შემდეგ სხდომაზე აუცილებლად გამოცხადდეს წარმომადგენელი და გააკეთოს განცხადება პრეზიდენტის იმ სიტყვებთან დაკავშირებით, რომლითაც ის აღნიშნავს, რომ საარჩევნო დღეს პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში მათ ერთად უნდა იზეიმონ გამარჯვება. ეს განცხადება შესაძლებელია შეიცავდეს საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევას“, - აღნიშნა იუსტიციის მინისტრმა.
მისი თქმით, პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში მოწვევა უწყებათაშორისი კომისიის დღევანდელი სხდომისთვისაც იყო გაგზავნილი.
პრეზიდენტი არჩევნების დღეს 26 ოქტომბერს საკოორდინაციო პლატფორმის შექმნას გეგმავს.
„არჩევნების დღეს პრეზიდენტის რეზიდენციაში მოწყობილი იქნება საკოორდინაციო პლატფორმა, რათა ჩვენ გავუწიოთ მონიტორინგი ყველაფერ იმას, რაც იმ დღეს მოხდება და შემდეგ ერთად ვიზეიმოთ გამარჯვება“, - განაცხადა პრეზიდენტმა 7 ოქტომბერს.

Министр юстиции заподозрил президента Грузии в нарушении избирательного кодекса
Саломе Зурабишвили 7 октября заявила, что планирует создать координационную платформу в день выборов, 26 октября.Представителя президента Грузии вызывают на заседание межведомственной комиссии, для объяснения заявлений, сделанных ранее Саломе Зурабишвили, заявил министр юстиции Рати Брегадзе журналистам.
«Мы договорились, что еще раз направим письмо в администрацию президента Грузии и призовем представителя появиться на следующем заседании комиссии и сделать заявление по поводу слов президента, в котором она отмечает, что они должны вместе отпраздновать победу в администрации президента в день выборов. Это заявление может содержать нарушение избирательного законодательства», - заявил министр юстиции.
Саломе Зурабишвили 7 октября заявила, что планирует создать координационную платформу в день выборов, 26 октября.
«В день выборов в резиденции президента будет создана координационная платформа, чтобы мы могли отслеживать все, что будет происходить в этот день, а затем вместе отпраздновать победу», - заявила президент.
Напомним, что 26 октября в Грузии пройдут парламентские выборы по полностью пропорциональной системе. Лишь партии, преодолевшие 5-процентный барьер, пройдут в парламент.