საქართველო "3+3" ფორმატის არც მესამე შეხვედრაში აპირებს მონაწილეობას
18 ოქტომბერს სტამბოლში რეგიონული საკონსულტაციო პლატფორმა "3+3"-ის ფარგლებში რიგით მესამე შეხვედრაა დაგეგმილი, - განაცხადა თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჰაკან ფიდანმა.
ცნობილია, რომ შეხვედრას დაესწრება სომხეთის საგარეო უწყების ხელმძღვანელი არარატ მირზოიანიც.
რაც შეეხება საქართველოს, როგორც ქვეყნის საგარეო პოლიტიკურ უწყებაში აცხადებენ, ოფიციალური თბილისი ამ ფორმატის არც რიგით მესამე შეხვედრაზე იქნება წარმოდგენილი.
"3+3" (აზერბაიჯანი, საქართველო, სომხეთი, ირანი, თურქეთი, რუსეთი) ფორმატის ჩამოყალიბების ინიციატივა 2020 წელს თურქეთის ლიდერმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა გააჟღერა. მისი არსი მდგომარეობს "რეგიონული თანამშრომლობის ახალი პლატფორმის ჩამოყალიბებაში სამხრეთ კავკასიის რეგიონში მყარი მშვიდობისა და სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად". ახალი ფორმატის ფარგლებში პირველი შეხვედრა 2023 წელს თეირანში გაიმართა. საქართველოს არც პირველ, არც მეორე შეხვედრებში მიუღია მონაწილეობა, მიუხედავად რუსეთის დაჟინებული მიპატიჟებისა და თურქეთის საგარეო უწყების ექს-მინისტრ ჩავუშოღლუს განცხადებისა, რომ პლატფორმის კარი საქართველოსთვის ღიად რჩება. თბილისი თავის უარს იმით არგუმენტირებდა, რომ სანამ რუსეთს საქართველოს ტერიტორიების 20% აქვს ოკუპირებული, რუსეთთან ნებისმიერ ერთობლივ ფორმატში მონაწილეობა მიუღებელია.

В Турции пройдет очередная встреча «3+3» – снова без Грузии
Третья встреча консультативной региональной платформы «3+3» по Южному Кавказу пройдет 18 октября в Стамбуле. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан.
Во встрече, в частности, примет участие глава армянского МИДа Арарат Мирзоян, передает ТАСС.
Позиция Грузии не изменилась, она и на этот раз не будет участвовать в заседании, сообщили грузинской службе Радио Свобода во внешнеполитическом ведомстве Грузии.
«3+3» – инициатива президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по созданию «новой платформы регионального сотрудничества для обеспечения прочного мира и стабильности» на Южном Кавказе. Турецкий лидер озвучил ее в 2020 году.
Первая встреча состоялась в 2021 году в Москве, вторая – в 2023 году в Тегеране.
Глава МИД РФ Сергей Лавров говорил, что двери формата «3+3» открыты для Грузии. Призвать Тбилиси к участию в этом переговорном формате пытался и глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу. В МИД Грузии ранее говорили, что ни о каких совместных с Россией форматах не может быть и речи до тех пор, пока Москва оккупирует 20% территории страны.