პრემიერი– ტექნიკურ მთავრობაზე: "ამ გეგმას განხორციელება არ უწერია"
"რეალურად, თქვენ იცით, რომ ჩვენი რეიტინგი არის დაახლოებით 60 პროცენტი. ასეთ პირობებში ოპოზიციურ ტექნიკურ მთავრობაზე საუბარი არის ფარსი. არჩევნები ჩატარდება ჩვეულებრივად, ნოემბრის ბოლოს დეკემბრის დასაწყისში შედგება პარლამენტის პირველი სხდომა, დაკომპლექტდება ნორმალური მთავრობა და არა ე.წ. ტექნიკური მთავრობა, რომელიც უზრუნველყოფს ქვეყნის განვითარებას. ის გეგმა, რაც არის წარმოდგენილი, რომელსაც არ უწერია განხორციელება, ნიშნავს ზუსტად ერთი წლით ქვეყნის საერთოდ გაჩერებას და ამ პერიოდის განმავლობაში ქვეყნის ომში ჩართვას, ქვეყნის არევას. ეს არის მათი გეგმა, მათი დავალება და მიზანი, რომელსაც განხორციელება არ უწერია“, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ–მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
12 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა განაცხადა, რომ 26 ოქტომბრის არჩევნებამდე იგი ე.წ. ტექნიკურ მთავრობას წარადგენს.
სალომე ზურაბიშვილმა თავისი ინიციირებული „ქართული ქარტია“ 26 მაისს წარადგინა. ის ითვალისწინებს რეფორმების გატარებას ათზე მეტ სფეროში. მასზე ხელმომწერი პარტიები პასუხისმგებლობას იღებენ, რომ საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვების შემთხვევაში, "ქარტიის" პირობებს შეასრულებენ.
"ქართულ ქარტიაზე" ხელმომწერები იღებენ ვალდებულებას, რომ შეასრულებენ "ამ ქარტიაში ჩაწერილ პირობებს პირველივე საგაზაფხულო სესიის დასრულებამდე და შესრულებისთანავე ჩატარდება ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები თავისუფალ და სამართლიან პირობებში. ასევე, დებენ პირობას, რომ მთავრობა, რომელიც ამ სამოქმედო გეგმის აღსრულებაზე იქნება პასუხისმგებელი, წარდგენილი იქნება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ“, - წერია „ქართულ ქარტიაში“.

Премьер Грузии: разговоры о «техническом правительстве» — фарс
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе назвал намерение президента Грузии создать «техническое правительство» фарсом. Он в очередной раз повторил нарратив партии власти о том, что рейтинг «Грузинской мечты» в народе — 60%.
Кобахидзе уверен, что план по созданию «технического правительства», который реализован не будет, означает полную остановку страны на год. Более того, он означает вовлечение Грузии в войну и беспорядки.
«Наш рейтинг составляет около 60%. И разговор в таких условиях об оппозиционном «техническом правительстве» и так далее, является, конечно, фарсом.
В обычном режиме пройдут выборы, первая сессия парламента состоится в конце ноября — начале декабря, будет сформировано нормальное правительство, а не техническое правительство, которое обеспечит развитие страны.
Представленный план, которому, конечно, не предписано реализоваться, означает остановку страны ровно на один год, а в течение этого периода означает еще большее — вовлечение страны в войну, беспорядки в стране. Это и есть их план, их задача и цель, которым не предназначено реализоваться, — сказал Кобахидзе.
Напомним, 12 октября президент Грузии Саломе Зурабишвили на специальном брифинге заявила, что представит «техническое» правительство Грузии до парламентских выборов 26 октября. И это правительство будет ответственно за исполнение «Грузинской хартии» — плана действий, который должен привести Грузию к «дверям открытия переговоров с ЕС».