კობახიძე: ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა აბსოლუტურად რეალურია
საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა მშვიდობიანი გზით აბსოლუტურად შესაძლებელია“, - განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში.
"რაც შეეხება ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას, ეს არის ისეთი თემა, რაზეც საჯაროდ საუბარი არის რთული. არის უამრავი ნიუანსი, ბევრი რამ იქნება დამოკიდებული რეგიონული, გლობალური ვითარების ცვლილებაზე, თუმცა არის ყველანაირი რესურსი იმისათვის, რომ აქ გამოიკვეთოს დადებითი ტენდენციები.
1988 წელს დაიწყო მასშტაბური დისიდენტური მოძრაობა და მაშინაც კი, არავის სჯეროდა, რომ საბჭოთა კავშირი შეიძლებოდა დაშლილიყო, თუმცა 1991 წლის ბოლოს საბჭოთა კავშირი დაიშალა.
ბევრი რამ იქნება დამოკიდებული ასეთი ტიპის პროცესებზე. მე ვფიქრობ, რომ აბსოლუტურად რეალურია მშვიდობიანი გზით საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა.
მთელი ჩვენი ძალისხმევა ამ ორი ეროვნული ამოცანის მიღწევისკენ უნდა იყოს მიმართული - სიღარიბის დაძლევა და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა. მთავარია პრაგმატული პოლიტიკა, თანმიმდევრულობა, სიმშვიდის შენარჩუნება და მოთმინების გამოვლენა. ასეთ შემთხვევაში ყველაფერი არის აბსოლუტურად რეალური",- თქვა კობახიძემ.
„ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილი აცხადებს, რომ „ნებისმიერ მომენტში შეიძლება დადგეს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხი, რაც საჭირო გახდის საქართველოს კონსტიტუციაში შესაბამისი ცვლილებების შეტანას“. მისი თქმით, „აუცილებელია ქვეყნის მმართველობის სისტემისა და ტერიტორიული სტრუქტურის გადახედვა“. ბევრი ანალიტიკოსი და ექსპერტი ვარაუდობს, რომ საუბარია კონფედერალურ მოდელზე, რომლის დროსაც საქართველოს მოუწევს აფხაზეთისა და ცხინვალის "დამოუკიდებლობის" აღიარება. თუმცა, „ქართულმა ოცნებამ“ კონფედერაციის იდეა გამორიცხა.
29 სექტემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა გამოაცხადა მზადყოფნა, დაეხმაროს საქართველოს თავის „მეზობლებთან“ - აფხაზეთთან და ცხინვალთან შერიგებაში. მოგვიანებით, აფხაზეთისა და ცხინვალის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტროების ხელმძღვანელებთან შეხვედრაზე მან განაცხადა, რომ „2008 წლის გადაწყვეტილებები გადასინჯვას არ ექვემდებარება“.
თბილისის მერი, მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ გენერალური მდივანი კახა კალაძე ამბობს, რომ მოსკოვს სჭირდება „ეფექტურ ნაბიჯებზე გადასვლა“ - დაიწყოს აფხაზეთიდან და ცხინვალიდან რუსი სამხედროების გაყვანის გეგმის შემუშავება.
რუსეთი არ გაიყვანს ჯარებს და არ განიხილავს აფხაზეთის და ცხინვალის საქართველოში დაბრუნების ვარიანტს, - განაცხადა რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დსთ-ს, ევრაზიულ ინტეგრაციასა და თანამემამულეებთან ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ კონსტანტინე ზატულინმა საპასუხოდ.
სოხუმი და ცხინვალი საქართველოს მოუწოდებენ, აღიაროს მათი "დამოუკიდებლობა" და ხელი მოაწეროს დოკუმენტს ძალის გამოუყენებლობის შესახებ, მიუხედავად, რომ ტერიტორიული მთლიანობის მხოლოდ მშვიდობიანი გზით აღდგენის ვალდებულება საერთაშორისოდ აქვს აღიარებული ოფიციალურ თბილისს.

Премьер Грузии: восстановление территориальной целостности «абсолютно реально»
Восстановить территориальную целостность Грузии мирным путем абсолютно реально, – заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в эфире Общественного вещателя Аджарии.
«Что касается восстановления территориальной целостности, то это тема, о которой сложно говорить публично. Есть много нюансов, многое будет зависеть от изменения региональной, глобальной ситуации, но для позитивных тенденций есть все ресурсы. В 1988 году началось масштабное диссидентское движение, и даже тогда никто не верил, что Советский Союз может развалиться, но в конце 1991 года Советский Союз рухнул. Многое будет зависеть от процессов такого типа. Я думаю, что восстановить территориальную целостность Грузии мирным путем абсолютно реально. Все наши усилия должны быть направлены на решение этих двух национальных задач – преодоление бедности и восстановление территориальной целостности. Главное – прагматичная политика, последовательность, сохранение спокойствия и проявление терпения. В таком случае все абсолютно реально», – сказал он.
Почетный председатель «Мечты» Бидзина Иванишвили заявляет, что «в любой момент может возникнуть вопрос о восстановлении территориальной целостности Грузии, что сделает необходимым внесение соответствующих изменений в Конституцию Грузии». По его словам, «необходимо пересмотреть систему управления страной и территориальное устройство». Часть аналитиков и экспертов предположила, что речь идет о конфедеративной модели, при которой Грузии необходимо будет признать независимость Абхазии и Южной Осетии. Однако в «Грузинской мечте» исключили идею конфедерации.
Глава МИД РФ Сергей Лавров 29 сентября заявил о готовности помочь Грузии в примирении с «соседями» – Абхазией и Южной Осетией. Позже на встрече с главами абхазского и югоосетинского МИДов он сказал, что «решения 2008 года пересмотру не подлежат».
Мэр Тбилиси, генеральный секретарь правящей партии «Грузинская мечта» Каха Каладзе говорит, что Москве необходимо «перейти к действенным шагам» – приступить к разработке плана по выводу российских военнослужащих из Абхазии и Южной Осетии. Россия не выведет войска из самопровозглашенных республик Абхазия и Южная Осетия и не рассматривает вариант их возвращения Грузии, ответил ему первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
В Сухуми и Цхинвали призывают Грузию признать независимость Абхазии и Южной Осетии и подписать документ о неприменении силы.