რა დახმარება გაუწია ევროკავშირმა საქართველოში მცირე და საშუალო ბიზნესს 2023 წელს
საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობა ავრცელებს მონაცემებს იმ დახმარების შესახებ, რაც ევროკავშირმა ქვეყანაში მცირე და საშუალო ბიზნესს მხოლოდ 2023 წელს გაუწია.
მცირე და საშუალო საწარმოების მხარდაჭერა 2023 წელს
წარმომადგენლობის ცნობით,
- "მხოლოდ გასულ წელს ევროკავშირმა EU4Business ინიციატივის მეშვეობით, მცირე და საშუალო საწარმოების (SMEs) ზრდისა და განვითარების მხარდასაჭერად საქართველოში 44 მილიონი ევროს ინვესტიცია განახორციელა.
- 50 სხვადასხვა პროექტის მეშვეობით, საქართველოში მოქმედმა 39,000-ზე მეტმა მცირე და საშუალო ბიზნესმა მიიღო მხარდაჭერა".
ევროკავშირის დახმარების ხელშესახები შედეგები და მნიშვნელობა
როგორც ევროკავშირის წარმომადგენლობაში აცხადებენ, "ინვესტიციის შედეგად შეიქმნა სამუშაო ადგილები, გაიზარდა ექსპორტი, დაინერგა ინოვაციები, რამაც ხელი შეუწყო საქართველოს ეკონომიკის მდგრადობის გაძლიერებასა და განვითარებას".
აღნიშნულმა პროექტებმა ხელშესახები შედეგები მოიტანა, როგორც თავად მეწარმეებისთვის, ასევე ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისთვის, კერძოდ:
- მხარდაჭერილი მცირე და საშუალო საწარმოების ბრუნვა 12.8%-ით გაიზარდა, რაც თითქმის 37,000 ახალი სამუშაო ადგილის შექმნაში აისახა.
- ბიზნესებმა 200 მილიონი ევროს ოდენობის დამატებითი შემოსავალი მიიღეს, რაც ეკონომიკური ზრდის სტიმულირებაში ამ ინიციატივის ეფექტიანობაზე მეტყველებს.
2023 წლის მთავარი მიღწევები:
- საქართველოში მოქმედმა 39,072-მა მცირე და საშუალო საწარმომ მიიღო სხვადასხვა სახის მხარდაჭერა, მათ შორის საკონსულტაციო მომსახურება, ფინანსებზე წვდომა და ჩართულობა შესაძლებლობების განვითარების პროგრამებში;
- შეიქმნა 36,973 ახალი სამუშაო ადგილი მცირე და საშუალო საწარმოებში ევროკავშირის მხარდაჭერით;
- 458-მა მცირე და საშუალო საწარმომ ევროკავშირის მხარდაჭერით, საკუთარი პროდუქცია ექსპორტზე გაიტანა, რამაც ექსპორტის ჯამური მოცულობა 6.8%-ით გაზარდა;
- 17,275-მა მცირე და საშუალო საწარმომ სესხი მიიღო;
- 371-მა მცირე და საშუალო საწარმომ მიიღო გრანტი;
- ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი საწარმოების 4%-ის მფლობელი ან მმართველი ქალია, რაც ბიზნესში გენდერულ თანასწორობას უწყობს ხელს;
- ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილ მცირე და საშუალო საწარმოებში თანამშრომლების რაოდენობა 5%-ით გაიზარდა.
ევროკავშირის მხარდაჭერა სამი ძირითადი ღერძი
წარმომადგენლობის ცნობით, "ევროკავშირის მხარდაჭერა სამი ძირითადი ღერძის გარშემოა აგებული:
- ფინანსებზე წვდომა: 2023 წელს განხორციელდა 2 მილიონი ევროს ინვესტიცია (ჯამური ბიუჯეტის 52.9%) შეღავათიანი სესხების, მიკროფინანსირებისა და მცირე და საშუალო ბიზნესის ფინანსური ცნობიერების ამაღლების მხარდასაჭერად.
- ბიზნესის განვითარების სერვისები: 10.9 მილიონი ევროს ინვესტიცია (ბიუჯეტის 24,8%) კონსულტაციების, ტრენინგებისა და ბიზნეს კლასტერების განვითარებისთვის, რაც ხელს უწყობს მეწარმეობის განვითარებასა და ინოვაციების დანერგვას.
- ბიზნესის ხელშემწყობი გარემო: 9.7 მილიონი ევროს ინვესტიცია (ბიუჯეტის 22,2%) მარეგულირებელი გარემოს რეფორმის ხელშესაწყობად, პოლიტიკის შემუშავების შესაძლებლობების გასაუმჯობესებლად, ამასთან, საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის წასახალისებლად, რაც ბიზნესს მისი განვითარებისათვის უფრო ხელსაყრელ გარემოს უქმნის".
ევროკავშირის მიერ მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის გაწეული დახმარება 2021-2023 წლებში
როგორც წარმომადგენოლობაში აცხადებენ, ევროკავშირი კვლავ უჭერს მხარს საქართველოს ეკონომიკის ზრდასა და კონკურენტუნარიანობის გაძლიერებას.
- მისივე ცნობით, 2021-2023 წლებში ევროკავშირის დახმარება 100 000-ზე მეტმა მცირე და საშუალო ბიზნესმა მიიღო.
"ევროკავშირის ეკონომიკური და საინვესტიციო გეგმის ფარგლებში განხორციელებულმა პროექტმა საკუთარ მიზანს, რომელიც 80 ათასი მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერას ითვალისწინებდა, უკვე გადააჭარბა.
2021-2023 წლებში ევროკავშირის დახმარება 100 000-ზე მეტმა მცირე და საშუალო ბიზნესმა მიიღო.
ჩვენ მოხარული ვართ, რომ ეს შედეგები EU4Business-ის ანგარიშში აისახება: კერძოდ, ის, რომ ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილ მცირე და საშუალო საწარმოებში ამდენი ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა, აგრეთვე ის, რომ ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი საწარმოების 40.4%-ის მფლობელი ან მმართველი ქალია, რაც ბიზნესში გენდერულ თანასწორობას უწყობს ხელს. ევროკავშირის მიერ საქართველოს ეკონომიკის განვითარებაში განხორციელებული ინვესტიცია ქვეყნის მომავალში განხორციელებული ინვესტიციაა“, – განაცხადა ნიკოლას სენდროვიჩმა, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელმა.
ევროკავშირის წარმომადგენლობაში აცხადებენ, რომ EU4Business ინიციატივის მეშვეობით, ევროკავშირი წლების განმავლობაში წარმატებით უჭერს მხარს საქართველოში მოქმედ მცირე და საშუალო საწარმოებს და აძლიერებს მათ.
„ამაზე ინიციატივის შედეგებიც მეტყველებს, კერძოდ, 2021-იდან 2023 წლამდე:
- ინიციატივის ფარგლებში მხარდაჭერილ იქნა 100,000-ზე მეტი მცირე და საშუალო ბიზნესი;
- შეიქმნა 77,000 ახალი სამუშაო ადგილი;
- შემოსავლის სახით მიღებულ იქნება დამატებით 550 მილიონი ევრო.
- საქართველოს მცირე და საშუალო საწარმოებში ევროკავშირის მიერ განხორციელებული ინვესტიცია მეტყველებს იმაზე, რომ ევროკავშირი განაგრძობს საქართველოში ეკონომიკური ზრდის, ინოვაციებისა და ქვეყნის ინკლუზიური განვითარების ხელშეწყობას", – აღნიშნავენ ევროკავშირის წარმომადგენლობაში.

Офис ЕС: в 2023 году ЕС инвестировал 44 млн евро в поддержку малого и среднего бизнеса в Грузии
Офис Евросоюза в Грузии сообщает, что в прошлом году ЕС в рамках инициативы EU4Business инвестировал в Грузию 44 млн евро для поддержки роста и развития малых и средних предприятий. Были созданы рабочие места, увеличен экспорт, внедрены инновации, которые способствовали укреплению и развитию устойчивого развития экономики Грузии.
В 2023 году в рамках 50 различных проектов поддержку получили более 39 000 малых и средних предприятий, действующих в Грузии. Представительство ЕС в Грузии сообщает, что эти проекты принесли ощутимые результаты как для самих предпринимателей, так и для экономического развития страны, в частности: оборот поддерживаемых малых и средних предприятий увеличился на 12,8%, что выразилось в создании почти 37 000 новых рабочих мест.
«Кроме того, предприятия получили дополнительный доход в размере 200 млн евро, что свидетельствует об эффективности этой инициативы в стимулировании экономического роста. Поддержка ЕС строится по трем основным направлениям:
Доступ к финансированию: в 2023 году было инвестировано 2 млн евро (52,9% от общего бюджета) для поддержки льготных кредитов, микрофинансирования и повышения финансовой осведомленности малых и средних предприятий.
Услуги по развитию бизнеса: инвестиции в размере 10,9 млн евро (24,8% бюджета) на консультации, обучение и развитие бизнес-кластеров, способствующие развитию предпринимательства и внедрению инноваций.
Условия для поддержки бизнеса: инвестиции в размере 9,7 млн евро (22,2% бюджета) для содействия реформированию нормативно-правовой базы, улучшения потенциала в области разработки политики и поощрения диалога между государственным и частным секторами, создания более благоприятных условий для развития бизнеса.
Среди основных достижений 2023 года:
39 072 малых и средних предприятия, действующих в Грузии, получили различную поддержку, включая консультационные услуги, доступ к финансированию и участие в программах по наращиванию потенциала;При поддержке ЕС на малых и средних предприятиях создано 36 973 новых рабочих места;458 малых и средних предприятий экспортировали свою продукцию при поддержке ЕС, что увеличило общий объем экспорта на 6,8%%;17 275 малых и средних предприятий получили кредиты;371 малое и среднее предприятие получило гранты;4% предприятий, поддерживаемых ЕС, принадлежат женщинам или управляются ими, что способствует гендерному равенству в бизнесе;Число сотрудников в SMEs (малое и среднее предприятие), поддерживаемых ЕС, увеличилось на 5%.«ЕС по-прежнему поддерживает рост экономики Грузии и укрепление ее конкурентоспособности. Проект, реализуемый в рамках экономического и инвестиционного плана ЕС, уже превысил свою цель по поддержке 80 тысяч малых и средних предприятий. В 2021-2023 годах более 100 000 малых и средних предприятий получили помощь ЕС. Мы рады видеть, что эти результаты отражены в отчете EU4Business: в частности, тот факт, что в МСП, поддерживаемых ЕС, было создано так много новых рабочих мест, а также тот факт, что 40,4% предприятий, поддерживаемых ЕС, принадлежат женщинам или управляются ими, что способствует гендерному равенству в бизнесе. Инвестиции ЕС в развитие экономики Грузии — это инвестиции в будущее страны», — заявил Николас Сендрович, глава отдела сотрудничества представительства Европейского союза в Грузии.Кроме того, в информации отмечается, что в рамках инициативы EU4Business ЕС на протяжении многих лет успешно поддерживает малые и средние предприятия, действующие в Грузии, и укрепляет их.
«Об этом также свидетельствуют результаты инициативы, а именно с 2021 по 2023 год:
В рамках инициативы была оказана поддержка более чем 100 000 малых и средних предприятий;Создано 77 000 новых рабочих мест;В качестве дохода будет получено дополнительно 550 млн евро.Инвестиции ЕС в грузинские малые и средние предприятия демонстрируют, что ЕС продолжает содействовать экономическому росту, инновациям и инклюзивному развитию в Грузии. Для получения дополнительной информации ознакомьтесь с полным отчетом или посетите веб-сайт. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, посетите веб-сайт eu4georgia», — говорится в информации.