ცესკო: ამ დროისთვის საზღვარგარეთ ხმის მიცემის უფლების მქონე ამომრჩეველთა რაოდენობა 95 834-ს შეადგენს
10/10/2024 16:29:30 პოლიტიკა
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საზღვარგარეთ მყოფი ამომრჩევლების შესახებ მონაცემები დაამუშავა. ამის შესახებ ინფორმაციას ცესკო ავრცელებს.
"საგარეო საქმეთა სამინისტროდან და სხვა შესაბამისი უწყებებიდან მიღებული განახლებული მონაცემების მიხედვით, ამ დროისთვის საზღვარგარეთ ხმის მიცემის უფლების მქონე ამომრჩეველთა რაოდენობა შეადგენს 95 834-ს.
საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ 26 სექტემბრის სხდომაზე ცესკომ პარლამენტის არჩევნებისთვის საზღვარგარეთ მყოფი საარჩევნო უფლების მქონე 65 508 პირისთვის 42 ქვეყანაში 60 უბანი შექმნა. განახლებული მონაცემების საფუძველზე კი ცესკოს ხვალინდელ სხდომაზე განიხილება დამატებით 30 326 ამომრჩევლისთვის, ხმის მიცემის უზრუნველყოფის მიზნით, დამატებით საარჩევნო უბნების გახსნის საკითხი. კერძოდ, საუბარია დამატებით 7 უბნის გახსნის შესახებ. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ეს არ არის საბოლოო მონაცემი და 20-მდე ამომრჩევლის შესახებ ჯერ კიდევ მიმდინარეობს ინფორმაციის დაზუსტება შესაბამის უწყებებთან.
ხვალ ცესკოს სხდომაზე ასევე განიხილება ისრაელში უკვე გახსნილი საარჩევნო უბნის საკითხი. აღნიშნულის საფუძველს წარმოადგენს საგარეო საქმეთა სამინისტროდან ცესკოში შემოსული წერილი, სადაც საუბარია იმ გარემოებებისა და რისკების შესახებ, რომელიც უკავშირდება ისრაელში, ქალაქ რამათ-განში შექმნილ ვითარებას და ამ სიტუაციაში საარჩევნო უბნის ფუნქციონირებასთან დაკავშირებულ საკითხებს.
შეგახსენებთ, რომ კანონმდებლობის თანახმად, საზღვარგარეთ საარჩევნო უბანი იქმნება საკონსულო აღრიცხვაზე მყოფი არანაკლებ 50 და არაუმეტეს 3 000 ამომრჩევლისთვის. სხვა რეგულაციებს საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობა საზღვარგარეთ მყოფი საქართველოს მოქალაქეების არჩევნებში მონაწილეობასთან დაკავშირებით არ ითვალისწინებს.
დეტალურ ინფორმაციას სხდომის შედეგების და საზღვარგარეთ საარჩევნო უბნების შესახებ საზოგადოებას სხდომის დასრულებისთანავე მივაწვდით. მანამდე კი, კიდევ ერთხელ, მოვუწოდებთ დაინტერესებულ მხარეებს, ნუ გამოიყენებენ საზღვარგარეთ ხმის მიცემის თემას პოლიტიკური მანიპულაციებისთვის, რადგან ეს აზიანებს საარჩევნო გარემოს და ამომრჩევლის ინტერესებს”, - აცხადებენ ცესკო–ში.

ЦИК Грузии может открыть дополнительные участки за рубежом
ЦИК Грузии (Центральная избирательная комиссия) обработала данные об избирателях, находящихся за рубежом. Сообщается, что, согласно полученным от МИД и других соответствующих ведомств обновленным данным, в настоящее время число избирателей, имеющих право голосовать за рубежом, составляет 95 834 человека.
«Общественности известно, что на заседании 26 сентября ЦИК к парламентским выборам создала для 65 508 лиц с правом голоса, находящихся за границей, в 42 странах 60 избирательных участков.
На основании обновленных данных, на завтрашнем заседании ЦИК рассматривается вопрос открытия дополнительных избирательных участков, чтобы обеспечить голосование дополнительно для 30 326 избирателей. В частности, речь об открытии еще 7 участков. Важно отметить, что это не окончательные данные и в соответствующих ведомствах еще уточняется информация до 20 избирателей», — говорится в заявлении.
11 октября на заседании ЦИК обсудят вопрос уже открытого избирательного участка в Израиле. Основанием для этого является письмо, поступившее из МИД в ЦИК, в котором говорится об обстоятельствах и рисках, связанных с обстановкой, сложившейся в городе Рамат-Ган в Израиле, и вопросах, связанных с работой избирательного участка в этой ситуации.
Напомним, согласно законодательству избирательный участок за рубежом создается не менее чем для 50 и не более чем для 3 000 избирателей, находящихся на консульском учете.
«Избирательное законодательство Грузии не предусматривает иных регуляций касательно участия в выборах граждан Грузии, находящихся за рубежом», — говорится в заявлении ЦИК.