კიევი: "კვლავ მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, თავი შეიკავოს უკრაინელი ხალხის სისხლსა და ტანჯვაზე მასხარაობისგან"
10/10/2024 12:59:23 პოლიტიკა
"უკრაინა კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, თავი შეიკავოს ჩვენი სახელმწიფოსა და უკრაინის მოქალაქეების საქართველოს შიდაპოლიტიკურ პროცესებში ჩათრევისგან, ასევე უკრაინელი ხალხის სისხლსა და ტანჯვაზე მასხარაობისგან", - ამის შესახებ ნათქვამია უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში, რომელსაც საქართველოში უკრაინის საელჩო ავრცელებს.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, "უკრაინულ უბედურებაზე თავხედურმა სპეკულაციებმა ამხილა სიმართლე საქართველოს მმართველი პარტიის შესახებ, „რომელიც მოიცავს უკრაინელი ხალხისადმი სრულ უპატივცემლობას და მზადყოფნას გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენოს უკრაინელი და ქართველი ხალხების ტრადიციულ მეგობრულ ურთიერთობებს პოლიტიკური ქულების გამო“.
„უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო გმობს საქართველოს ხელმძღვანელობის მორიგ მცდელობებს, ჩაითრიოს უკრაინა თავისი ქვეყნის შიდა პოლიტიკურ პროცესებში 26 ოქტომბერს დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნების წინ. საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის განცხადებების აგდებული ტონის გათვალისწინებით, იძულებული ვართ, კიდევ ერთხელ გამოვთქვათ უკრაინის პოზიცია.
გასაკვირია საქართველოს მოქმედი ხელისუფლების დაჟინებული მცდელობა, წაშალოს ქართველი ხალხის მეხსიერებიდან რუსეთის უამრავი დანაშაული, რომელიც მან ჩაიდინა და აგრძელებს ჩადენას როგორც საქართველოს, ისე უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე.
სამარცხვინოდ მიგვაჩნია, რომ „ქართული ოცნება“ თავის პოლიტიკურ რეკლამაში იყენებს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის დაუნდობელი ომის სურათებს. უკრაინულ უბედურებაზე თავხედურმა სპეკულაციებმა ამხილა სიმართლე საქართველოს მმართველი პარტიის შესახებ, რომელიც მოიცავს უკრაინელი ხალხისადმი სრულ უპატივცემლობას და მზადყოფნას გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენოს უკრაინელი და ქართველი ხალხების ტრადიციულ მეგობრულ ურთიერთობებს პოლიტიკური ქულების გამო.
14 ოქტომბერს საქართველოში დიდი მართლმადიდებლური დღესასწაულის, მცხეთობა-სვეტიცხოვლობის წინ, განსაკუთრებულ აღშფოთებას იწვევს მმართველი პარტიის "ქართული ოცნების" პოლიტიკურ რეკლამაში რუსი სამხედრო დამნაშავეების მიერ განადგურებული უკრაინული რელიგიური სიწმინდეების გამოსახულება.
მწუხარებით ვაცხადებთ, რომ რუსეთის მიდგომების მიბაძვით ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების უზრუნველყოფასა და კონკურენტული საარჩევნო გარემოს მხარდაჭერაში სამოქალაქო საზოგადოებისა და უფლებადამცველი ორგანიზაციების მონაწილეობის შეზღუდვაში, საქართველოს მთავრობა გადაიქცა კრემლის ქსეროქსად.
კიდევ ერთი სიმართლე უნდა შეგახსენოთ, რომლის გამჟღავნებაც დაავიწყდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს. უკრაინის წინააღმდეგ სრულმასშტაბიანი აგრესიის საპასუხოდ რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ დაწესებული საერთაშორისო სანქციების მხარდაჭერაზე საქართველოს ხელისუფლების უარმა, რუსეთთან პირდაპირი საჰაერო მიმოსვლის აღდგენამ, 2000-იანი წლების დასაწყისში შემოღებული სავიზო რეჟიმის გაუქმებამ და ორმხრივი ვაჭრობის გააქტიურებამ საქართველო დააბრუნა მოსკოვზე ეკონომიკური და პოლიტიკური დამოკიდებულების ფორმატში.
საქართველოს ქალაქებში რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე აკრედიტებული კერძო რუსული სკოლების გამოჩენა არა მხოლოდ აჩენს ეჭვს განათლების ხარისხთან დაკავშირებით, არამედ რაშისტული პროპაგანდით ქართველი ახალგაზრდების დამუშავების საფრთხეს წარმოქმნის.
მოვუწოდებთ მათ, ვისაც სიმართლის გამჟღავნება სურს, საკუთარ ხალხსაც აუხსნას, თუ რატომ არის რუსი ოკუპანტების მიერ დანგრეულ ხერსონში, სადაც განზრახ განადგურდა კრიტიკული ინფრასტრუქტურის ობიექტები, ამჟამად უფრო ნაკლები შეფერხება სინათლისა და გაზის მიწოდებაში, ვიდრე მშვიდობიან თბილისში.
უკრაინა კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, თავი შეიკავოს ჩვენი სახელმწიფოსა და უკრაინის მოქალაქეების საქართველოს შიდაპოლიტიკურ პროცესებში ჩათრევისგან, ასევე უკრაინელი ხალხის სისხლსა და ტანჯვაზე მასხარაობისგან. ვიმედოვნებთ, რომ საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში ჩატარდება მშვიდობიან და დემოკრატიულ პირობებში და ქართველი ხალხი გააგრძელებს ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანების სტრატეგიულ კურსს“,- ნათქვამია განცხადებაში.
ოფიციალური კიევი 26 სექტემბერს გამოქვეყნებულ განცხადებაში “ქართულ ოცნებას” და ყველა დაინტერესებულ მხარეს მოუწოდებს, თავი შეიკავონ უკრაინისა და მისი მოქალაქეების წინააღმდეგ აგრესიული ომის თემის საქართველოს შიდა პოლიტიკურ ბრძოლაში გამოყენებისგან".

МИД Украины: грузинское правительство «превратилось в ксерокс Кремля»
Министерство иностранных дел Украины осуждает «повторные попытки руководства Грузии вовлечь Украину во внутренние политические процессы своей страны» в преддверии парламентских выборов, которые состоятся 26 октября.
«Учитывая презрительный тон заявлений премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе, мы вынуждены еще раз выразить позицию Украины. Настойчивые усилия нынешнего правительства Грузии стереть из памяти грузинского народа многочисленные преступления России, которые она совершала и продолжает совершать на временно оккупированных территориях как Грузии, так и Украины, вызывают удивление», – сказано в заявлении.
В Киеве считают позором, что партия «Грузинская мечта» использует изображения «безжалостной войны России против Украины в своей политической рекламе».
«Наглая спекуляция на горе украинцев обнажает правду о правящей партии Грузии, которая проявляет полное пренебрежение к украинскому народу и готова нанести непоправимый ущерб традиционно дружеским отношениям между украинским и грузинским народами ради получения политических очков», – говорится в заявление.
Особое возмущение Киева вызывает «изображение украинских религиозных святынь, разрушенных российскими военными преступниками, в политической рекламе правящей партии «Грузинская мечта» накануне великого православного праздника в Грузии, Мцхетоба-Светицховлоба, 14 октября».
«С сожалением сообщаем, что, подражая российским подходам по ограничению участия гражданского общества и правозащитных организаций в обеспечении демократического развития страны и поддержке конкурентной избирательной среды, грузинское правительство превратилось в ксерокс Кремля.
«Мы должны напомнить о еще одной правде, которую забыли упомянуть грузинские власти. Отказ грузинских властей поддержать международные санкции, введенные против Российской Федерации в ответ на полномасштабную агрессию против Украины, восстановление прямого авиасообщения с Россией, отмена визового режима, введенного в начале 2000-х годов, и активизация двусторонней торговли возвратили Грузию в формат экономической и политической зависимости от Москвы», – отметили в украинском ведомстве.
МИД Украины также указывает на «появление в Грузии частных российских школ, аккредитованных на территории Российской Федерации», что, по мнению ведомства, «не только ставит под сомнение качество образования, но и представляет угрозу обращения грузинской молодежи к российской пропаганде».
»Кроме того, в заявлении указано, что в «деоккупированном Херсоне, который постоянно под обстрелами и в котором россияне системно «выбивают» инфраструктуру, поставки света и газа сейчас стабильнее, чем в обычной повседневности Тбилиси».
«Украина вновь призывает правительство Грузии воздержаться от вовлечения нашего государства и граждан Украины во внутренние политические процессы Грузии, а также от спекуляций на крови и страданиях украинского народа. Мы надеемся, что парламентские выборы в Грузии пройдут мирно и демократично, а грузинский народ продолжит стратегический курс на вступление в ЕС и НАТО», – говорится в заявлении.
26 сентября правящая партии Грузии сегодня представила серию новых предвыборных плакатов и видеоролик, в которых избирателей призывают «выбрать мир» и сказать «нет войне». В них изображения уничтоженных российскими войсками украинских городов противопоставляются кадрам церквей, парков и новых автобусов в Грузии.В эфире телекомпании «Имеди» Кобахидзе 9 октября заявил, что народ Грузии якобы «не имел полной и адекватной информации о том, что происходит в Украине». По его словам, в течение двух с половиной лет оппозиционные СМИ «представляли события таким образом», будто бы Грузия «должна была завидовать Украине». Теперь, говорит Кобахидзе, предвыборные баннеры правящей партии «показали правду», передает агентство «Новости-Грузия».
Кампания «Мечты» вызвала шквал критики. Президент Саломе Зурабишвили назвала плакаты «изготовленными в кузнеце КГБ». Официальный Киев подчеркнул, что изображать ужасные последствия беспощадной войны России против Украины в политической рекламе недопустимо. Посол ЕС в Грузии Павел Герчинский счел плакаты «постыдными и отвратительными».