აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე:  ვაშინგტონი საქართველოში დაგეგმილ არჩევნებს უმაღლეს დონეზე აკვირდება
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე: ვაშინგტონი საქართველოში დაგეგმილ არჩევნებს უმაღლეს დონეზე აკვირდება
10/10/2024 05:30:08 პოლიტიკა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და შრომის საკითხებში დაფნა რენდი აცხადებს, ვაშინგტონი საქართველოში დაგეგმილ არჩევნებს უმაღლეს დონეზე აკვირდება. ამის შესახებ მან "საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტისა" (IRI) და "ატლანტიკური საბჭოს" მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებაზე ისაუბრა.
სიტყვით გამოსვლისას, დაფნა რენდიმ ისაუბრა საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებზე და თქვა, რომ ის იმ შემთხვევაში იქნება სამართლიანი, თუ იარსებებს თავისუფალი დებატები და კონკურენცია მხარეებს შორის.
"ქართული ოცნების" 12-წლიანი მმართველობის შემდეგ 26 ოქტომბერს იმართება ძალიან კონკურენტული არჩევნები. ჩვენ ვხედავთ, რომ რუსეთი ძალიან ცდილობს, მხარი დაუჭიროს ამ პარტიას ["ქართულ ოცნებას"], რომელმაც გადააკოპირა ის, რაც რუსეთმა სახლში გააკეთა, მაგალითად, "აგენტების კანონის" მიღებით, რომელიც ზღუდავს სამოქალაქო საზოგადოებას, ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციებს, განსხვავებული იდეების გამოხატვის შესაძლებლობას მმართველ პარტიაზე, კრიტიკას [...]. ჩვენ ძალიან ვღელავთ ამ არჩევნების გამო, რომელიც იმ შემთხვევაში იქნება სამართლიანი, თუ იარსებებს თავისუფალი დებატები და კონკურენცია. პრობლემა არ არის თუ "ქართული ოცნება" სამართლიანად გაიმარჯვებს, პრობლემა იმაშია, რომ მათ ქართველი ხალხის სურვილის თავისუფლად გამოხატვის შესაძლებლობა შეზღუდეს. [...] ვფიქრობ ყველა მიხვდით, რომ ჩვენ ვღელავთ და აშშ-ის მთავრობა უმაღლეს დონეზე აკვირდება [საქართველოშო დაგეგმილ არჩევნებს] ისევე, როგორც აშშ-ის კონგრესი", - განაცხადა რენდიმ.
მისივე თქმით, "რუსეთის ჩარევა იმისკენაა მიმართული, რომ საქართველოს ხელისუფლება და ხალხი უკან, თავის ორბიტაში ჩაითრიოს, რაც უბრალოდ მიუღებელია".
საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები 26 ოქტომბერს გაიმართება. დეპუტატებს მხოლოდ პროპორციული სისტემით აირჩევენ. პარლამენტის წევრთა მანდატები განაწილდება იმ პოლიტიკურ პარტიებზე, რომლებიც 5%-იან ბარიერს გადალახავენ.

«Правительство США следит за выборами в Грузии» – помощник госсекретаря
Правительство и Конгресс США следят за Грузией на самом высоком уровне, заявляет помощник госсекретаря США Дафна Рэнд. Во время выступления на дискуссии, организованной «Международным республиканским институтом» (IRI) и «Атлантическим советом», Рэнд заявила, что парламентские выборы в Грузии будут считаться честными, если между партиями будут свободная конкуренция.
«Я хочу немного поговорить о Грузии, потому что это очень тревожно для нас, для правительства США. После 12 лет правления «Грузинской мечты», 26 октября налицо очень конкурентные выборы, и мы видим, что Россия очень старается поддержать эту партию («Грузинскую мечту»), которая копировала то, что сделала Россия у себя, например, приняла закон об «иноагентах», который ограничивает гражданское общество, правозащитные организации, возможность выражения иного мнения, идеи о правящей партии, критику... Они будут честными, если будут свободные дебаты и конкуренция. Это не проблема, если «Грузинская мечта» победит честно, проблема в том, что они ограничили возможность свободно выражать желания грузинского народа», - сказала Дафна Рэнд.
Она уверена, что грузинский народ хочет пройти процесс реформ для сближения с Евросоюзом, однако ограничение этого пространства и вмешательство России направлены на втягивание правительства и народа Грузии в свою орбиту, «что просто неприемлемо».
«Я думаю, вы все понимаете, что мы обеспокоены, и правительство США наблюдает за (выборами в Грузии) на самом высоком уровне, как и Конгресс США», - сказала Рэнди.
Парламентские выборы в Грузии пройдут 26 октября. Депутаты будут избираться только по пропорциональной системе. Мандаты депутатов будут распределены между политическими партиями, которые преодолеют 5-процентный барьер.
Запрещено объединять партии в блоки на парламентских выборах, единственная возможность для них совместно участвовать в выборах – создание единого избирательного списка. В избирательный список может быть включен только член партии, участвующей в выборах, или беспартийный политик.