ბუნდესტაგის რეზოლუციის პროექტი: "მოვუწიდებთ მთავრობას, ყურადღებით ადევნოს თვალი ვითარებას საქართველოში, რათა გამოავლინოს შესაძლო ფაქტები, რომლებიც შეიძლება, მიზნობრივი სანქციების დაწესების საბაბი გახდეს"
09/10/2024 13:16:40 პოლიტიკა
გერმანიის ბუნდესტაგი 10 ოქტომბერს საქართველოს საკითხზე რეზოლუციის პროექტს "საქართველოს ევროპული მომავლისთვის“ უყრის კენჭს.
დოკუმენტი გერმანიის „სოციალ-დემოკრატიული პარტიის“, „კავშირი 90/მწვანეების“ და „ლიბერალურ-დემოკრატიული პარტიის“ მიერ არის შემუშავებული.
რეზოლუციის პროექტის თანახმად, "გერმანიის ბუნდესტაგი ფედერალურ მთავრობას მოუწოდებს, საბიუჯეტო პარამეტრების გათვალისწინებით, ზედმიწევნით ადევნოს თვალყური სიტუაციას საქართველოში, რათა გამოავლინოს შესაძლო ფაქტები, რომლებიც შეიძლება მიზნობრივი სანქციების დაწესების საბაბი გახდეს".
იხილეთ: ბუნდესტაგის რეზოლუციის პროექტი [სრულად]: "ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესში საქართველოსთან შემდეგი წინსვლა აღარ მოხდეს, ვიდრე ძალაშია "აგენტების კანონი"

10 октября Бундестаг проголосует по проекту резолюции «За европейское будущее Грузии»
10 октября немецкий Бундестаг проголосует по проекту резолюции «За европейское будущее Грузии». Документ разработали «Социал-демократическая партия Германии», «Союз 90/Зеленые» и «Либерально-демократическая партия».
Как отмечается в резолюции, «авторитарный и антиевропейский курс нынешнего правительства Грузии сознательно ставит под угрозу европейское будущее Грузии».
«Надежда на вступление в Европейский Союз нашла отражение в статье 78 Конституции Грузии, которая провозглашает вступление в Европейский Союз государственной целью… Те, кто принимает решения в политике Грузии, должны предпринять необходимые шаги, чтобы выполнить пожелания населения и цели, поставленные в Конституции, и до конца следовать европейскому пути».
Также в документе говорится, что закон «О прозрачности иностранного влияния» и другие спорные нормы, принятые за последний год по инициативе «Грузинской мечты» «не могут и не будут способствовать дальнейшему прогрессу в процессе присоединения к Европейскому Союзу».
Здесь же подчеркивается роль почетного председателя «Грузинской мечты» и говорится, что цель сохранения власти Бидзины Иванишвили ставится выше европейского будущего Грузии и демократической стабильности.