მდინარაძე: გამორიცხულია კონფედერაციაზე დათანხმება
საქართველო არ აპირებს აფხაზეთისა და ცხინვალის დამოუკიდებლობის აღიარებას და მათთან კონფედერაციის შექმნას, განაცხადა მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა მამუკა მდინარაძემ.
პოლიტიკოსი "აგენტებს" "ანტიეროვნული ჭორების" გავრცელებაში ადანაშაულებს.
"ყველამ კარგად დაიმახსოვროს ქართველი ხალხის და ჩვენი პოზიცია:საქართველო არასდროს დააყენებს ეჭვქვეშ ქვეყნის მთლიანობის საკითხს! ერთიანი საქართველოს იდეა, ეს არის ჩვენი ქართული ოცნება, რომელიც აუცილებლად ახდება! არანაირი აღიარება და მსგავსი ანტიეროვნული საკითხები არ განიხილება! მათ შორის გამორიცხულია კონფედერაციაზე დათანხმება, რაც ასევე ნიშნავს ოკუპირებული ტერიტორიების დამოუკიდებლობის აღიარებას!",- დაწერა მან სოციალურ ქსელში და დასძინა, რომ საქართველო დეოკუპაციას განახორციელებს მხოლოდ „მშვიდობით, განვითარებით, შერიგების და ურთიერთმიტევების გზით“.
კოლეგების მსგავსად, არც მას დაუკონკრეტებია, როგორ გეგმავს მმართველი ძალა ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას.
საკითხი საარჩევნო პერიოდში გაააქტიურა "ქართულმა ოცნებამ". პარტიის საპატიო თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილი აცხადებს, რომ „ნებისმიერ მომენტში შეიძლება დადგეს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხი, რაც საჭირო გახდის საქართველოს კონსტიტუციაში შესაბამისი ცვლილებების შეტანას“. მისი თქმით, „აუცილებელია ქვეყნის მმართველობის სისტემისა და ტერიტორიული სტრუქტურის გადახედვა". ბევრი ანალიტიკოსი ვარაუდობს, რომ საუბარია სწორედაც კონფედერალურ მოდელზე, რომლის დროსაც საქართველოს მოუწევს აფხაზეთისა და ცხინვალის "დამოუკიდებლობის" აღიარება.
29 სექტემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა გამოაცხადა მზადყოფნა, დაეხმაროს საქართველოს მის "მეზობლებთან" - აფხაზეთთან და ცხინვალთან შერიგებაში. მოგვიანებით, აფხაზეთისა და ცხინვალის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროების ხელმძღვანელებთან შეხვედრაზე მან განაცხადა, რომ „2008 წლის გადაწყვეტილებები გადასინჯვას არ ექვემდებარება“.
თბილისის მერი, მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ გენერალური მდივანი კახა კალაძე მიესალმა ლავროვის სიტყვებს და თქვა, რომ მოსკოვს სჭირდება „ეფექტურ ნაბიჯებზე გადასვლა“ - დაიწყოს აფხაზეთიდან და ცხინვალიდან რუსი სამხედროების გაყვანის გეგმის შემუშავება.
რუსეთი არ გაიყვანს ჯარებს აფხაზეთისა და ცხინვალიდან და არ განიხილავს მათ საქართველოში დაბრუნების ვარიანტს, - განაცხადა რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დსთ-ს, ევრაზიულ ინტეგრაციასა და თანამემამულეებთან ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ კონსტანტინე ზატულინმა კალაძის საპასუხოდ.

В «Грузинской мечте» исключили идею конфедерации с Абхазией и Южной Осетией
Грузия не собирается признавать независимость самопровозглашенных республик Абхазия и Южная Осетия и создавать с ними конфедерацию, заявил исполнительный секретарь правящей партии «Грузинская мечта» Мамука Мдинарадзе.
В распространении «антинациональных слухов» политик обвиняет «агентуру».
«Пусть все хорошо запомнят нашу позицию и позицию грузинского народа: Грузия никогда не поставит под сомнение вопрос целостности страны! Идея единой Грузии – это наша грузинская мечта, которая обязательно сбудется! Никакое признание и подобные антинациональные вопросы не обсуждаются! В том числе, исключено согласие на конфедерацию, что значит и признание независимости оккупированных территорий!», – написал Мдинарадзе в фейсбуке 6 октября, добавив, что Грузия осуществит деоккупацию только путем «мира, развития, примирения и взаимного прощения».
Один из лидеров «Грузинской мечты» не уточнил, как правящая сила планирует восстановить территориальную целостность.
Почетный председатель «Мечты» Бидзина Иванишвили заявляет, что «в любой момент может возникнуть вопрос о восстановлении территориальной целостности Грузии, что сделает необходимым внесение соответствующих изменений в Конституцию Грузии». По его словам, «необходимо пересмотреть систему управления страной и территориальное устройство. Часть аналитиков и экспертов предположила, что речь идет о конфедеративной модели, при которой Грузии необходимо будет признать независимость Абхазии и Южной Осетии.
Глава МИД РФ Сергей Лавров 29 сентября заявил о готовности помочь Грузии в примирении с «соседями» – Абхазией и Южной Осетией. Позже, на встрече с главами абхазского и югоосетинского МИДов он сказал, что «решения 2008 года пересмотру не подлежат».
Мэр Тбилиси, генеральный секретарь правящей партии «Грузинская мечта» Каха Каладзе говорит, что Москве необходимо «перейти к действенным шагам» – приступить к разработке плана по выводу российских военнослужащих из Абхазии и Южной Осетии. Россия не выведет войска из самопровозглашенных республик Абхазия и Южная Осетия и не рассматривает вариант их возвращения Грузии, ответил ему первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
В Сухуми и Цхинвали призывают Грузию признать независимость Абхазии и Южной Осетии и подписать документ о неприменении силы.