კობახიძე PACE-ს 24 წევრის კრიტიკულ განცხადებასაც "გლობალურ ომის პარტიას" აბრალებს
"ერთი, რომ 24-მა დეპუტატმა მოაწერა ხელი ამ დოკუმენტს. 24-იც რომ არ ყოფილიყო და რომ ყოფილიყო თუნდაც 240 ან 600-ზე მეტი, რა ფასი აქვს ასეთ განცხადებას, როცა არის სავსე ტყუილებით, არის სავსე სიცრუით?! მხოლოდ სამი კვირაა დარჩენილი, ოდნავ მეტი და უპრეცედენტოდ მშვიდ გარემოში, ჯანსაღ [ვითარებაში მიმდინარეობს]... არ არის? აბა, როგორი გარემოა? რა ხდება ქვეყანაში? რატომ არ არის მშვიდი გარემო? რომელი დაშინება? ვინ დააშინეს? ვინ დააშინეს, კაცო? ერთი დაშინების ფაქტი მითხარით. [...] საარჩევნო პროცესებზე გელაპარაკებით, სად იყო ან დაშინება, ან მოსყიდვა, ან ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება? არ ყოფილა. ამიტომ არის სიცრუით სავსე ეს განცხადება. "გლობალური ომის პარტია" ძალიან მარტივად ზემოქმედებს PACE-ს 24 წევრზე. ეს არის მარტივი", – ამის შესახებ პრემიერ–მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა.
ცნობისთვის: ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა განცხადება სახელწოდებით "არჩევნები საქართველოში - საგანგაშო მოვლენები". დოკუმენტს ხელს PACE–ს 24 წევრი აწერს. როგორც PACE აღნიშნავს, განცხადება მხოლოდ ხელმომწერთა პოზიციას ასახავს.
"საქართველოდან მოდის შემაშფოთებელი ინფორმაცია, რომელიც, როგორც ჩანს, მიუთითებს იმაზე, რომ მმართველი პარტია მომავალი საპარლამენტო არჩევნების მოსაპარად ემზადება. ეს მოიცავს მასშტაბურ დაშინების კამპანიას ოპოზიციური კანდიდატებისა და მათი მხარდამჭერების წინააღმდეგ. ასევე ადგილი ჰქონდა ფიზიკურ თავდასხმებს ოპოზიციის აქტივისტებზე. გარდა ამისა, ამომრჩეველს აშინებენ ცრუ ინფორმაციის გავრცელებით, რაც კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს ხმის მიცემის ფარულობას - „მთავრობა გაიგებს, ვის მისცეს ხმა და ამას შედეგები მოჰყვება“.
ბევრ ადგილობრივ სადამკვირვებლო ჯგუფს ხელს უშლიან სამუშაოს შესრულებაში ანტიკორუფციული კანონმდებლობის ბოროტად გამოყენებით და ეს ხდებოდა ჯერ კიდევ ე.წ. "უცხოელი აგენტების კანონის" ძალაში შესვლამდე.
და ბოლოს, როგორც ჩანს, ცენტრალური საარჩევნო კომისია ახლახან მმართველი პარტიის კონტროლქვეშ მოექცა. ასეთმა ქმედებებმა შექმნა წინასაარჩევნო გარემო, რომელშიც ძალიან რთულია თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარება. არჩევნების შედეგების საერთაშორისო აღიარების მისაღწევად ხელისუფლებამ უნდა შეწყვიტოს ანტიდემოკრატიული ქმედებები და შეცვალოს კურსი.
სწორედ ამიტომ საერთაშორისო დამკვირვებლების, მათ შორის საპარლამენტო ასამბლეის როლი გადამწყვეტია იმისათვის, რომ ქართველმა ხალხმა თავისუფლად განსაზღვროს საკუთარი მომავალი", – ნათქვამია განცხადებაში.

Ираклий Кобахидзе о декларации ПАСЕ: какова ценность такого заявления, когда оно полно вранья
«Какова ценность такого заявления, когда оно полно вранья и лжи», - заявил журналистам премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе о декларации, принятой Парламентской ассамблеей Совета Европы. По его словам, документ подписали лишь 24 депутата.
В декларации Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) - «Выборы в Грузии – тревожные события», подписанной 24 членами, говорится, что «из Грузии приходят тревожные сообщения, которые показывают, как правящая партия готовится украсть предстоящие парламентские выборы». Согласно декларации, для достижения международного признания результатов выборов грузинские официальные лица должны прекратить антидемократические действия и изменить курс.
«Во-первых, этот документ подписали 24 депутата, даже если бы было не 24, а пусть даже 240 или 600, то какова ценность такого заявления, когда оно полно вранья и лжи. До выборов осталось всего 3 недели, а предвыборный процесс проходит в беспрецедентно спокойной обстановке», - заявил Кобахидзе.
Однако, по его словам, «партия глобальной войны» очень легко влияет на 24 членов Парламентской ассамблеи Совета Европы, передает «ИнтерпрессНьюс».
«Я говорю об избирательных процессах, и где были запугивания, подкупы или использования административного ресурса. Не было этого и поэтому – это заявление полно лжи. Партия глобальной войны очень легко влияет на 24 членов Парламентской ассамблеи Совета Европы. В каком-либо из заключений, где хотя бы один факт, поэтому я вам и говорю, что будь хоть 24 депутата, хоть 240, когда такие документы полны лжи, они не могут иметь ни какой ценности», - заявил премьер-министр.