აშშ-ის საელჩო: ივანიშვილისა და მისი ოჯახის წევრებისთვის სანქციები არ დაგვიწესებია
შეერთებული შტატების საელჩოში ამბობენ, რომ აშშ-ს "ბიძინა ივანიშვილისათვის და მისი ოჯახის უახლოესი წევრებისათვის სანქციები არ აქვს დაწესებული".
„ბიძინა ივანიშვილის ან მისი ოჯახის წევრების წინააღმდეგ შეერთებულ შტატებს ფინანსური სანქციები არ დაუწესებია. აშშ-ს სახაზინო დეპარტამენტი საჯაროდ აქვეყნებს ყველა ფინანსურ სანქციას“, - იუწყება "რადიო თავისუფლება" საქართველოში შეერთებული შტატების საელჩოზე დაყრდნობით.
ტელეკომპანია „ფორმულამ“ 2 ოქტომბერს წყაროზე დაყრდნობით გაავრცელა ცნობა, რომ ბიძინა ივანიშვილის საზღვარგარეთ მცხოვრებ შვილებს საბანკო ანგარიშებზე წვდომა შეეზღუდათ, - რომ ბანკებმა ბიძინა ივანიშვილის ოჯახის წევრებს ანგარიშების ნაწილზე წვდომა „საერთოდ შეუჩერეს“, ზოგ შემთხვევაში კი „შეზღუდული საფინანსო რესურსით ოპერირების რეჟიმში გადაიყვანეს“.
ივანიშვილის ოთხი შვილიდან სამი - უტა, გვანცა და ბერა ივანიშვილები - წლებია, არ ცხოვრობენ საქართველოში.
ტელეკომპანია წერს, რომ წყაროს ცნობით, „აღნიშნული ზომა გამომდინარეობს ე.წ. პრესანქციური - წინა სასანქციო რეჟიმიდან“.
„ეს გულისხმობს, რომ ფინანსური ინსტიტუტები გადაწყვეტილებას ანგარიშის მფლობელის ან მასთან დაკავშირებული სუბიექტის სასანქციო რეჟიმში გადაყვანის თაობაზე იღებენ მაღალი სანდოობის მატარებელ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, რასაც აშშ-ის ხაზინის ან სახელმწიფო დეპარტამენტი, ან ევროპული ინსტიტუტები ავრცელებენ“, - აცხადებს ტელეკომპანია.
ორიოდე კვირით ადრე, 20 სექტემბერს, „ამერიკის ხმამ“ წყაროებზე დაყრდნობით გაავრცელა ცნობა, რომ შეერთებულმა შტატებმა საქართველოს მილიარდერი ექსპრემიერის, ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ სანქციების პაკეტი უკვე შეიმუშავა და მის უახლოეს მომავალში დაწესებას განიხილავს.

США не вводили санкции против Иванишвили и членов его семьи – посольство
В посольстве США в Грузии заявляют, что Соединенные Штаты не вводили санкций в отношении Бидзины Иванишвили и членов его семьи.
«Министерство финансов США публично обнародует все финансовые санкции», – ответили грузинской службе Радио Свобода 3 октября в дипломатическом ведомстве.
Напомним, что 2 октября оппозиционная телекомпания «Формула» со ссылкой на источник сообщила, что проживающим за рубежом детям основателя партии власти «Грузинская мечта» Бидзины Иванишвили ограничен доступ к банковским счетам.
Трое из четырех детей Иванишвили – Ута, Гванца и Бера Иванишвили - уже много лет не проживают в Грузии. По словам источника, речь идет о предварительных санкциях, и счета находятся на проверке.
«Это означает, что финансовые учреждения принимают решение о переводе владельца счета или связанного с ним лица под санкционный режим на основании достоверной информации, которую распространяет Министерство финансов США или Госдепартамент, или европейские структуры», – сообщили в телекомпании.
По данным «Формулы», основанием для решения банков ограничить доступ к счетам Иванишвили послужила опубликованная «Голосом Америки» информация «о плане ввести санкции в отношении Иванишвили, что подтверждено высокопоставленными вашингтонскими чиновниками».
«Голос Америки» 20 сентября со ссылкой на источники в Вашингтоне сообщил, что США уже разработали пакет санкций против экс-премьера Грузии, почетного председателя «Грузинской мечты» Бидзины Иванишвили и рассматривают возможность их введения в ближайшем будущем.
Издание писало, что два высокопоставленных чиновника правительства США и два других источника, близких к администрации, анонимно подтверждают информацию о возможных санкциях.