01/10/2024 05:23:50 პოლიტიკა
დღე, რომელიც გამოხატავს ჩვენი ქვეყნის მრავალსაუკუნოვან ისტორიაში საქართველოს და ქართველი ხალხის უპრეცედენტო ერთიანობას. დღე, რომელიც გამოხატავს დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში მთავარ გამარჯვებას და ქართველი კაცის მიერ ღირსების დაბრუნებას!
2012 წლის 1-ელი ოქტომბერი ჩვენი ისტორიის ერთ-ერთი მთავარი ქვაკუთხედია, ქართველი ხალხის არსებობის ერთ-ერთი მთავარი გამართლება, დღე, რომელიც ყველაზე უკეთ გამოხატავს ქართულ გენს და წინაპართა მემკვიდრეობას - რამდენად ძლიერიც უნდა იყოს მტერი, შიდა თუ გარე, როდესაც საქმე ჩვენი ხალხის ღირსებასა და თავისუფლებას ეხება, უკან დასახევი გზა უბრალოდ არ არსებობს!
ღირსება და თავისუფლება ქართველი კაცისთვის წითელი ხაზია, რუბიკონი, რომელიც არ უნდა გადალახო, მაგრამ თუ მაინც გაბედავ, რომ ამ მდინარეში შესცურო, ქართველი ხალხის, საქართველოს შვილების ერთიანობის ძალა წაგლეკავს!
1-ელი ოქტომბერი არ ეკუთვნის რომელიმე პარტიას, რომელიმე ადამიანს, 1-ელი ოქტომბერი ეკუთვნის ქართველ ხალხს, საქართველოს მოქალაქეებს, რომელთაც ამ საოცარი ერთიანობით, „ქართულ ოცნებასთან“ ერთად, ქვეყანას ჩამორეცხეს სამარცხვინო შავი ლაქა, რომელიც არ გვაძლევდა საშუალებას თავისუფლად ამოსუნთქვის, აზრის გამოხატვის, სიმართლისთვის ბრძოლის, ღირსეულად ცხოვრების, ოჯახსა და ახლობლებზე ზრუნვის, მუშაობის, ბიზნესის კეთების, განათლების მიღების და სიბერის ღირსეულად გატარების.
პატრიოტიზმი მხოლოდ იარაღით ხელში სამშობლოს დაცვა როდია, ყველაფერთან ერთად, ესაა გამბედაობა, რომ უსამართლობის წინააღმდეგ ყველაზე რთულ მომენტში აიმაღლო ხმა, სწორედ მაშინ, როდესაც ხმის ამოღებას ვერავინ ბედავს!
ჩვენ გავბედეთ!
შეუძლებელი შევძელით და თუკი 2011 წელს, პოლიტიკაში ჩემი მოსვლის მომენტში, ხალხს ქუჩაში გამოსვლის და შეკრებისაც კი ეშინოდა, 2012 წლის 29 სექტემბერს, როგორც მინიმუმ ნახევარი მილიონი პატრიოტი მოეფინა თბილისის ქუჩებს, რათა ყველასთვის გვეჩვენებინა, რომ არავის და არაფრის გვეშინია, 1-ელი ოქტომბერს კი, ქუდზე - კაცი მივედით საარჩევნო ყუთებთან და არა მხოლოდ გადავრჩით, არამედ გავიმარჯვეთ!
ამ ერთიანობის ძალით შევძელით ბოროტების - სიკეთით, ხოლო სიცრუის სიმართლით, უსისხლოდ დამარცხება.
სწორედ ჩვენი ხალხის ამ უპრეცედენტო ერთიანობას ვერ აღუდგნენ წინ იმჟამინდელი რეჟიმი და მათი უცხოელი პატრონები!
ამიტომაც, ეს დღე ჩვენი სიამაყის საერთო საფუძველია! ნიშანი და სიმბოლო საქართველოს მოქალაქეების ერთიანობისა და ამ ერთიანობის ძალისა! ეს დღეც ჩვენია, როგორც 26 მაისი, როგორც 9 აპრილი!
ამ ყველაფრისთვის სამშობლო თქვენი მადლიერია, მადლიერი ვარ მეც, როგორც თქვენი თანამებრძოლი, ქართველი კაცი!
ვსარგებლობ დღევანდელი შემთხვევით და მადლობას ვუხდი „ქართული ოცნების“ თითოეულ წევრს, თითოეულ თანამებრძოლსა და მხარდამჭერს. მადლობა ყველას, ვინც პირველ ოქტომბერს ჩვენთან ერთად უშიშრად დადგა, გასული 12 წლის განმავლობაში, ჩვენთან ერთად ღირსეულად იარა დანაღმულ ველზე და გაუძლო ყველანაირ ზეწოლას, რათა დღეს ისევ ჩვენ გვერდით ყოფილიყო!
2012 წლის 1-ელი ოქტომბერს საქართველოს ისტორიის ჩარხი - წაღმა დატრიალდა. არა მხოლოდ ავტორიტარული რეჟიმი დავამარცხეთ და ქვეყანა დავიბრუნეთ, არამედ, ამ დღიდან მოყოლებული, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, პრინციპულად გავაუმჯობესეთ მდგომარეობა ყველა სფეროში, ყველა მიმართულებით, იქნება ეს ადამიანის უფლებები, სასამართლო, ეკონომიკა თუ სხვა.
ამას არა მხოლოდ ჩვენი სიტყვა და ის კეთილდღეობა ადასტურებს, რასაც ჩვენი მოქალაქეები საკუთარ თავზე გრძნობენ, არამედ ამას მოწმობს საერთაშორისო რეიტინგები, რომლებშიც ჩვენი ქვეყანა წინ და წინ მიიწევს!
არ არსებობს თუნდაც ერთი სფერო, რომელზეც ყველაზე მიკერძოებული ადამიანიც კი იტყვის, რომ 2012 წლამდე იყო კარგად, ხოლო 2012 წლის შემდეგ გაუარესდა. ეს არის ფაქტობრივი მოცემულობა, რომლის დამალვას, დამახინჯებას და იგნორირებას ცდილობენ ჩვენი ოპონენტები, მაგრამ ქართველი ხალხი ყველაფერს ხედავს.
ეს ხელშესახები პროგრესი, რასაც ყველა ვხედავთ, არა მხოლოდ ჩვენი მონდომებისა და ძალისხმევის, არამედ იმ ბეწვის ხიდზე სწორად სიარულის შედეგი გახლავთ, რომელზეც მთელი განვლილი 12 წლის განმავლობაში ვიარეთ და დღემდე ვაგრძელებთ სვლას.
დიახ, ბოლო დრომდე ვცდილობდით ამ თემაზე საჯაროდ არ გვესაუბრა, რათა მოსახლეობა არ დაგვეთრგუნა, მაგრამ 2012 წლის 1-ელი ოქტომბრიდან მოყოლებული დღემდე, საქართველოს და „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებას ბეწვის ხიდზე უწევს სიარული, რათა გარე თუ შიდა მტრების მხრიდან მუდმივად რევოლუციების მოწყობისა და ქვეყნის არევის მცდელობის რეჟიმში, ქვეყანაში უწყვეტი მშვიდობა შევინარჩუნოთ და არ დავუშვათ ის, რაც ჩვენს მეზობელ უკრაინაში ხდება, ის, რაც 2008 წელს გამოვიარეთ. არ დავუშვათ, რომ ჩვენი ქალაქების, სოფლების და ჩვენი შვილების თავზე ცეცხლის წვიმა მოდიოდეს!
საზოგადოებამ უნდა იცოდეს, რომ ამ ბეწვის ხიდზე სიარულისას, ბრძოლის მთავარი ხაზი გადიოდა ჩვენს დამოუკიდებლობაზე, მშვიდობაზე, თავისუფლებაზე, ჩვენი რწმენის, კულტურის, ისტორიის და იმ ღირებულებების დაცვაზე, რისთვისაც 2012 წლის 1 ოქტომბერს გავერთიანდით!
ჩვენმა პოლიტიკურმა გუნდმა შეძლო, რომ ამ ბეწვის ხიდზე საქართველო და ჩვენი მოსახლეობა გამარჯვებით, 12 წლიანი უწყვეტი მშვიდობით ეტარებინა, და ახლა, როცა ამ რთული გზის ბოლო მონაკვეთს გავდივართ, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, რომ მთელ მსოფლიოს კიდევ ერთხელ ვაჩვენოთ ერთიანობის უპრეცედენტო მაგალითი და 26 ოქტომბრის არჩევნებზე ქუდზე-კაცი გამოვიდეთ, რათა ვერავინ ვერასდროს გაბედოს, რომ იოტისოდენა ეჭვი მაინც შეიტანოს „ქართული ოცნებისადმი“ საქართველოს მოსახლეობის მხარდაჭერაში. ვერავინ შეიტანოს მცირეოდენი ეჭვი იმაში, რომ საქართველოს მოსახლეობა ირჩევს არა ომს - არამედ მშვიდობას; არა უცხო ქვეყნის აგენტებს, არამედ ქართველი ხალხის ინტერესების დამცველ გუნდს; არა ფსევდო-ლიბერალურ ღირებულებებს, არამედ ეროვნულობაზე, ოჯახზე, რწმენასა და დამოუკიდებლობაზე დაფუძნებულ ფასეულობებს; არა იმ კატეგორიულად მიუღებელ მოცემულობას, რაც რადიკალურ ოპოზიციას და უცხოელ აქტორებს ევროპულობად სურთ რომ გაასაღონ, არამედ ჩვენი ქვეყნის ღირსეულ ევროპულ მომავალს!
ამიტომაც, ფუნდამენტურად მნიშვნელოვანია, რომ 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე, „ქართულმა ოცნებამ“ საკონსტიტუციო უმრავლესობა მოიპოვოს. საკონსტიტუციო უმრავლესობა იმისთვის, რომ:
ჯერ არაკონსტიტუციურად გამოცხადდეს, ხოლო შემდეგ კანონის მთელი სიმკაცრით გასამართლდეს კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობა“, რეჟიმი, რომელმაც საკუთარ მოსახლეობას ტერორი, მკვლელობა, წამება არ აკმარა და ომის ქარ-ცეცხლი დაატეხა თავს;
იმისთვის, რომ საქართველოს - ჩვენი ხალხის მიერ არჩეული ხელისუფლება მართავდეს და არა უცხო ძალების აგენტებით დაკომპლექტებული კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობა“;
იმისთვის, რომ ერთად ავისრულოთ დიდი ხნის ნატვრა და მშვიდობის გზით, შერიგებისა და ურთიერთშენდობის საფუძველზე, კვლავაც გაერთიანებული ვიხილოთ ჩვენი სამშობლო;
იმისთვის, რომ სამუდამოდ დავასრულოთ ოჯახის, ეროვნულობის, რწმენის შეურაცხყოფის და დაკნინების მუდმივი მცდელობები და მართლმადიდებლური ეკლესიის დამოუკიდებლობის, მისი გაძლიერების და დაცვის მიზნით, კონსტიტუციაში ავსახოთ მართლმადიდებლური ეკლესიის, როგორც საქართველოს სახელმწიფოს თვითმყოფადობის საყრდენის როლი!
ასე რომ, 26 ოქტომბერს, დღის წესრიგში არა პოლიტიკური სიმპათია-ანტიპათიის, არამედ საქართველოს ყოფნა - არ ყოფნის საკითხი დგას!
უფლისა და სამშობლოს წინაშე ვალდებულნი ვართ, რომ ჩვენს შვილებს, ჩვენს მომავალ თაობას დამოუკიდებელი და მშვიდობიანი საქართველო დავუტოვოთ, ამიტომაც, 26 ოქტომბერს კვლავ უნდა გავერთიანდეთ და გავიმარჯვოთ!

Иванишвили вновь пообещал наказать «Нацдвижение» и не допустить того, что происходит в Украине
Почетный председатель правящей партии Грузии подводит итоги 12-летнего правления «Грузинской мечты». Бидзина Иванишвили в письменном заявлении напоминает, что 1 октября 2012 года состоялись парламентские выборы, в ходе которых ко власти пришла основанная им коалиция.
«Сегодня 1 октября… день возвращения свободы! День, который выражает беспрецедентное единство Грузии и грузинского народа в многовековой истории нашей страны. День, олицетворяющий главную победу в истории независимой Грузии и возвращение чести грузинского человека!
1 октября 2012 года – один из главных краеугольных камней нашей истории, одно из главных оправданий существования грузинского народа, день, который лучше всего выражает грузинский ген и наследие наших предков – каким бы сильным ни был враг, внутренний или внешний, когда дело касается достоинства и свободы нашего народа, отступать просто невозможно!
Достоинство и свобода – красная линия для грузинского мужчины, рубикон, который нельзя переходить, но, если вы все же осмелитесь искупаться в этой реке, вас заберет сила единства грузинского народа, детей Грузии!
1 октября не принадлежит ни одной партии, ни одному человеку, 1 октября принадлежит грузинскому народу, гражданам Грузии, которые этим удивительным единством вместе с «Грузинской мечтой» смыли со страны позорное черное пятно, которое не давало нам вздохнуть свободно, выразить свое мнение, бороться за правду, жить достойно, заботиться о семье и близких, работать, заниматься бизнесом, получать образование и доживать старость с достоинством.
Патриотизм – это не только защита Родины с оружием в руке вкупе со всем остальным, это смелость поднять голос против несправедливости в самый трудный момент, когда никто не смеет поднять голос!
Мы осмелились!
Мы смогли сделать невозможное, и если в 2011 году, когда я пришел в политику, люди боялись выходить на улицы и собираться, то 29 сентября 2012 года не менее полумиллиона патриотов выстроились на улицах Тбилиси, чтобы показать всем, что мы никого и ничего не боимся, и 1 октября мы пошли к избирательным урнам и не только выжили, но и победили!
Благодаря силе этого единства мы смогли победить зло добром, а ложь правдой, без кровопролития.
Именно перед этим беспрецедентным единством нашего народа не выдержали тогдашний режим и его иностранные хозяева!
Поэтому этот день – общая основа нашей гордости! Знак и символ единства граждан Грузии и силы этого единства! Этот день наш, как 26 мая, как 9 апреля!
За все это вам Родина благодарна, и я благодарен вам как грузинский мужчина – ваш единоборец.
Я пользуюсь сегодняшней возможностью и благодарю каждого члена, каждого товарища и сторонника «Грузинской мечты». Спасибо всем, кто бесстрашно стоял с нами 1 октября на протяжении последних 12 лет, с достоинством шел по минному полю и выдерживал все виды давления, чтобы снова быть с нами сегодня!
1 октября 2012 года история Грузии перевернулась. Мы не только победили авторитарный режим и вернули себе страну, но и с того дня, после прихода к власти «Грузинской мечты», коренным образом улучшили ситуацию во всех сферах, по всем направлениям, будь то права человека, судебная система, экономика или другие.
Это подтверждается не только нашим словом и благополучием, которое ощущают на себе наши граждане, но и международными рейтингами, в которых наша страна движется вперед!
Нет ни одной области, о которой даже самый предвзятый человек мог бы сказать, что до 2012 года все было хорошо, а после 2012 года стало хуже. Это факт, который наши оппоненты пытаются скрыть, исказить и игнорировать, но грузинский народ все видит.
Этот ощутимый прогресс, который мы все видим, является результатом не только нашей решимости и усилий, но и правильного хождения по краю пропасти, по которому мы ходим последние 12 лет и продолжаем идти по сей день.
Да, до недавнего времени мы старались не говорить на эту тему публично, чтобы не притеснять население, но с 1 октября 2012 года властям Грузии и «Грузинской мечте» приходится ходить по краю пропасти, чтобы сохранить постоянный мир в стране и не допустить того, что происходит в соседней Украине, через что мы прошли в 2008 году, в режиме постоянных попыток организовать революции и расшатать страну со стороны внешних или внутренних врагов. Не дадим огню обрушиться на наши города, села и наших детей!
Общественность должна знать, что, идя по этому краю пропасти, основной линией борьбы была наша независимость, мир, свобода, защита нашей веры, культуры, истории и ценностей, ради которых мы объединились 1 октября 2012 года!
Наша политическая команда смогла провести Грузию и наш народ через этот край пропасти с победой, 12 годами непрерывного мира, и сейчас, когда мы проходим последний отрезок этого трудного пути, нам жизненно важно еще раз показать всему миру беспрецедентный пример единства и на выборах 26 октября давайте выступим по-мужски, чтобы никто и никогда не осмелился бросить хотя бы на йоту сомнения в поддержке грузинским населением «Грузинской мечты». Ни у кого не может быть ни малейшего сомнения в том, что население Грузии выбирает не войну, а мир; не агентов чужой страны, а команду, защищающую интересы грузинского народа; не псевдолиберальные ценности, а ценности, основанные на национальности, семье, вере и независимости; не категорически неприемлемую ситуацию, которую радикальная оппозиция и иностранные игроки хотят выдать за европейскую, а достойное европейское будущее нашей страны!
Именно поэтому принципиально важно, чтобы «Грузинская мечта» получила конституционное большинство на парламентских выборах 26 октября. Конституционное большинство для того, чтобы:
Объявить неконституционным, а затем предать суду по всей строгости закона коллективное «Национальное движение», режим, который терроризировал, убивал и пытал собственное население и развязал пламя войны.
Для того, чтобы Грузией управляло правительство, избранное нашим народом, а не коллективное «Национальное движение», укомплектованное агентами иностранных сил.
Чтобы осуществить давнюю мечту вместе и посредством мира, на основе примирения и взаимного строительства, вновь увидеть нашу родину единой.
Чтобы навсегда положить конец постоянным попыткам оскорбления и унижения семьи, национальности, веры, а также в целях укрепления и защиты независимости Православной Церкви, нам следует отразить в Конституции роль Православной Церкви как опоры идентичность Грузии!
Итак, на повестке дня 26 октября не политические симпатии-антипатии, а существование-несуществование Грузии!
Мы обязаны Господу и Родине оставить независимую и мирную Грузию нашим детям, нашему следующему поколению, поэтому 26 октября мы должны снова объединиться и победить!