ზურაბიშვილი - ცესკო-ზე: პრეზიდენტის ქალიშვილი თუ ხარ, პრეზიდენტი თუ საჯაროდ გააპროტესტებს, გეშველება
30/09/2024 18:12:04 პოლიტიკა
"თურმე პრეზიდენტის ქალიშვილი თუ ხარ, პრეზიდენტი თუ გააპროტესტებს საჯაროდ, მაშინ გეშველება - თურმე ვეწევი უმანკო საარჩევნო ადმინისტრაციის დისკრედიტაციას", - ასე ეხმიანება საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი ცენტრალური საარჩევნო კომისიის განცხადებას, რომ ქეთევან გორჯესტანი ხმის მიცემას პარიზში შეძლებს:
"თუ კარგად გავიგე, ყველაფერს სწორად რომ გააკეთებ, დარეგისტრირდები დროულად (23 ივლისს), მიიღებ საკონსულოდან დასტურს, რომ ყველაფერი წესრიგშია და ვერ აღმოაჩენ შენ გვარს სიაში, თურმე პრეზიდენტის ქალიშვილი თუ ხარ, პრეზიდენტი თუ გააპროტესტებს საჯაროდ, მაშინ გეშველება! და სხვა? ჩვენი ემიგრანტების უზარმაზარი ჯარი… იმათ რას ეუბნებით? დაელოდეთ 7 ოქტომბერს და თუ ვერ აღმოაჩენთ თქვენს გვარს, ვერც გამოასწორებთ! და თურმე ეს დისკრიმინაცია, საარჩევნო უფლებების დარღვევა არაა და თურმე ვეწევი უმანკო საარჩევნო ადმინისტრაციის დისკრედიტაციას" - წერს სალომე ზურაბიშვილი.
თავდაპირველად „ნეტგაზეთმა“ გაავრცელა ინფორმაცია, რომლის თანახმად, "პრეზიდენტის შვილი და ძმისშვილები ამომრჩეველთა ერთიან სიაში არ ფიგურირებენ".
მოგვიანებით ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში განაცხადეს, რომ გადაამოწმეს საქართველოს პრეზიდენტის შვილის მონაცემები და დაადგინეს, რომ ქეთევან გორჯესტანი საკონსულო აღრიცხვაზე დგას საფრანგეთში, მას რეგისტრაციის ადგილად (საცხოვრებელ ადგილად) მითითებული აქვს საფრანგეთი.

Президент Грузии: оказывается, я занята дискредитацией «безупречной ЦИК»
Президент Грузии Саломе Зурабишвили отреагировала на ответное заявление ЦИК Грузии по поводу отсутствия ее дочери Кетеван Горджестан в едином списке избирателей, находящихся за рубежом.
«Если я хорошо понимаю, когда сделаешь все правильно, зарегистрируешься вовремя (23 июля), получишь подтверждение из консульства, что все в порядке, но не обнаружишь своей фамилии в списке, то оказывается, если ты — дочь президента и если президент публично опротестует это, тогда вы будете спасены. А что насчет других?
Наша огромная армия эмигрантов… Что им скажете? Подождите до 7 октября, и если вы не найдете свою фамилию, то и исправить это не сможете!
И оказывается, это — не дискриминация, не нарушение избирательных прав. Оказывается, это я занимаюсь дискредитацией безупречной избирательной администрации!», — пишет Зурабишвили.
Отметим, ранее стало известно, что дочь и племянники президента Грузии Саломе Зурабишвили, имеющие действующие документы, подтверждающие гражданство Грузии, отсутствуют в едином списке избирателей.
Позднее в ЦИК Грузии пояснили, что дочь президента находится на консульском учете во Франции и «в соответствии с законом она будет включена в специальный список и сможет проголосовать в Париже».