ცესკო: პარტიული სია 19-მა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ წარადგინა
საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის პარტიული სიების წარდგენისვადა 26 სექტემბერს ამოიწურა. ცესკოს თავმჯდომარეს პარტიული სია სულ 19-მა საარჩევნო სუბიექტმა წარუდგინა.
ესენი არიან:
1. „საქართველო“
2. „გახარია საქართველოსთვის“
3. „ჩვენი გაერთიანებული საქართველო“
4. საქართველოს ლეიბორისტული პარტია
5. საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული პარტია
6. „მემარცხენე ალიანსი“
7. თავისუფალი საქართველო
8. ტრიბუნა
9. „შეცვალე საქართველო“
10. „ჩვენ“
11. ქართველ ერთობა
12. „საქართველოს ერთობისა და განვითარების პარტია“
13. ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო
14. „გირჩი“
15. „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“
16. ძლიერი საქართველო-ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის!
17. „ერთიანობა-ნაციონალური მოძრაობა“
18. „კოალიცია ცვლილებებისთვის გვარამია მელია გირჩი დროა“
19. „ევროპელი დემოკრატები“
საარჩევნო ადმინისტრაციის პრესსამსახურის ცნობით, ცესკოს შესაბამისი სამსახურის მიერ პარტიული სიების შემოწმების დარეგისტრაციისთვის საჭირო პროცედურების განხორციელება უკვე დაწყებულია. პარტიული სიების რეგისტრაციის ბოლო ვადა კი 6 ოქტომბერია. ამ დროისთვის რეგისტრირებულია ერთი საარჩევნო სუბიექტის - „ევროპელი დემოკრატების“ პარტიულის სია. შესაბამისად რეგისტრაციის პროცედურებს გადის 18 საარჩევნო სუბიექტი.
ადმინისტრაცია აღნიშნავს, რომ 26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის რეგისტრირებული იყო 27 საარჩევნო სუბიექტი. მათგან სამ პარტიას („ანა დოლიძე - ხალხისთვის“, „მოქალაქეები“ და „მწვანეთაპარტია“) საარჩევნო რეგისტრაცია საკუთარი განცხადების საფუძველზეგაუუქმდა.
აღსანიშნავია, რომ ცესკომ პოლიტიკურ პარტიებს პარლამენტისარჩევნებისთვის პარტიული სიის ელექტრონულად წარდგენის შესაძლებლობამისცა. ცესკოს დადგენილებაში ცვლილება, რომლის თანახმადაც პარტიებსსაქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 წლის ოქტომბრის არჩევნებისთვის რეგისტრაციის მიზნით, პარტიული სიის ელექტრონული პლატფორმის გამოყენებით წარდგენა შეეძლოთ, ძალაში 10 სექტემბერს შევიდა. რის შემდეგაცცესკომ არჩევნებისთვის რეგისტრირებულ პარტიებს შესთავაზა, ესარგებლათსიების წარდგენის ელექტრონული წესით. აღნიშნული წესით პარტიული სიაოთხმა პარტიამ წარადგინა.
გარდა ამისა, ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ჯერ კიდევ საარჩევნოპერიოდის დაწყებამდე დადგენილებით (დადგენილება №34/2024) განსაზღვრაკანდიდატის პარტიული კუთვნილების შესახებ ინფორმაციის წარდგენის წესი,რითაც ხელი შეუწყო პარტიებს დროულად მიეღოთ გადაწყვეტილებებიპარტიულ სიებთან დაკავშირებით.
საარჩევნო ადმინისტრაციამ ასევე დააზუსტა ის ვადები, რომელიც განსაზღვრავსკანდიდატის მიერ ნარკოლოგიური ცნობის წარმოდგენას. ცესკომ ცვლილებაშეიტანა შესაბამის განკარგულებაში და დაადგინა, რომ ნარკოლოგიურიშემოწმების შესახებ ცნობა ცესკოში წარდგენილ პარტიულ სიას დაერთვება თუის გაცემულია პარტიული სიების წარდგენის ბოლო ვადამდე 20 კალენდარულიდღის ვადაში, რითაც საარჩევნო სუბიექტებისთვის მნიშვნელოვანიპროცედურის შესახებ ინფორმაცია კიდევ უფრო ცხადი გახადა.

В ЦИК свои партийные списки представили 19 политических объединений
Срок подачи партийных списков для выборов в парламент Грузии истек 26 сентября. Председателю ЦИК свои партийные списки представили 19 избирательных субъектов. Это: «Грузия»; «Гахария-За Грузию»; «Наша объединенная Грузия»; Лейбористская партия Грузии; Социал-демократическая партия Грузии; «Левый альянс»; «Свободная Грузия»; «Трибуна»; «Измени Грузию»; «Мы»; «Грузинское единство»; «Партия единства и развития Грузии»; «Грузинская мечта — Демократическая Грузия»; «Гирчи»; «Альянс патриотов Грузии»; «Сильная Грузия-Лело, для народа, для свободы»; «Единство-Единое национальное движение»; «Коалиция за перемены — Гварамия, Мелия, Гирчи, Дроа»; и «Европейские демократы».
Службы ЦИК уже начали проверку и выполнение процедур, необходимых для регистрации партийных списков. Окончательный срок регистрации партийных списков — 6 октября. На данный момент зарегистрирован партийный список одного избирательного субъекта — «Европейские демократы». Таким образом, процедуры регистрации проходят 18 избирательных субъектов.
На выборы 26 октября было зарегистрировано 27 избирательных субъектов. Три партии («Анна Долидзе — За народ», «Граждане» и «Партия зеленых») отказались от участия по собственному заявлению.
Избирательная администрация также уточнила сроки предоставления кандидатами справок о наркологическом освидетельствовании. ЦИК внесла изменения в соответствующее постановление и установила, что справка о наркологической проверке должна быть приложена к партийным спискам, если она была выдана в течение 20 календарных дней до последнего срока подачи партийных списков, что сделало эту важную процедуру более понятной для избирательных субъектов.