მიქანაძე საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიებს მოუწოდებს, არ გაითვალისწინონ 26 ორგანიზაციის შეფასებები
27/09/2024 11:03:47 პოლიტიკა
"ქართული ოცნების" დეპუტატმა გივი მიქანაძემ დღეს, 27 სექტემბერს მმართველი პარტიის ოფისში გამართულ ბრიფინგზე ისაუბრა არასამთავრობო ორგანიზაციებზე, რომლებიც „ქართული ოცნების“ შეფასებით, არა ნეიტრალურები, არამედ ოპოზიციურ პარტიებთან არიან კავშირში და სახელისუფლებო გუნდის საწინააღმდეგოდ მოქმედებენ.
მიქანაძის თქმით, ცესკოში არჩევნებზე დაკვირვების მიზნით რეგისტრაცია გაიარა 49 ადგილობრივმა ორგანიზაციამ, მათგან ნახევარი "მიკერძოებულია".
„დარეგისტრირებული 49 ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციიდან 26 წარმოადგენს მხარეს და არის მიკერძოებული, ანუ საერთო ჯამის 53%. პოლიტიკურ სუბიექტებთან კავშირების დასადგენად კვლევის მეთოდოლოგიად გამოყენებულ იქნა რეგისტრირებულ ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციათა დამფუძნებლების, გამგეობისა და აღმასრულებელი რგოლის წარმომადგენლების საჯარო კავშირები პოლიტიკურ სუბიექტებთან. გამოხატული პოლიტიკური სუბიექტის წევრობის ან მათ სასარგებლოდ გაკეთებული განცხადებებითა და გაწეული შემოწირულობებით. რაც შეეხება მიკერძოებულ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს, მათი იდენტიფიცირება განხორციელდა მათ მიერ საჯარო სივრცეში მმართველი გუნდის საწინააღმდეგო პროპაგანდითა და/ან მათ მიერ გამოქვეყნებულ შუალედურ ანგარიშებში მმართველი გუნდის მიერ საჯაროდ არაერთხელ გაცხადებული ათეულობით წინასაარჩევნო დარღვევის ასახვისგან თავის შეკავებით“, – თქვა მიქანაძემ და დასძინა, რომ ამ ორგანიზაციების მიერ წარმოებულო მონიტორინგი მიკერძოებული იქნება.
„მოვუწოდებთ საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიებს, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ინფორმაცია გამოვლენილ ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებზე ასახოს თავის ანგარიშებში და არ გაითვალისწინოს მათგან მიღებული სუბიექტური ინფორმაცია“ – დასძინა მიქანაძემ.

Гиви Миканадзе - По состоянию на 25 сентября, из 49 зарегистрированных местных наблюдательных организаций, 26 представляют сторону и являются предвзятыми
27/09/2024 11:03:47 Политика
«По состоянию на 25 сентября, из 49 зарегистрированных местных наблюдательных организаций 26 являются предвзятыми и поддерживают одну из сторон», – заявил на брифинге член парламентского большинства Гиви Миканадзе.
«С 27 августа по 25 сентября для наблюдения за выборами в ЦИК зарегистрировались 49 местных организаций. По результатам нашего исследования, основанного на публичных источниках, 19 организаций, что составляет 39% от общего числа, прямо связаны с такими оппозиционными партиями, как «Единое национальное движение», «Ахали», «Лело», «Дроа», «Стратегия Агмашенебели», «Гирчи — больше свободы» и еще несколькими оппозиционными партиями. Еще семь организаций (14%) являются якобы нейтральными наблюдателями, которые фактически занимаются деятельностью в пользу оппозиции. Это проявляется в агитации против правящей партии и игнорировании нарушений в своих отчетах, касающихся предвыборной кампании правящей партии. В общем, по состоянию на 25 сентября, из 49 зарегистрированных местных наблюдательных организаций 26 являются предвзятыми, что составляет 53% от общего числа», — заявил Гиви Миканадзе.
Как пояснил Миканадзе, для определения связей с политическими субъектами использовалась методология, основанная на анализе публичных связей учредителей, руководства и представителей исполнительных органов зарегистрированных местных наблюдательных организаций с политическими субъектами, что выражается в членстве в политических партиях и/или заявлениях и пожертвованиях в их пользу.
Гиви Миканадзе призвал международные наблюдательные миссии не учитывать субъективную информацию местных наблюдательных организаций.