30 სექტემბრიდან საქართველოს მოქალაქეებისთვის ჰონგ კონგში უვიზო რეჟიმი ამოქმედდება
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისროს ცნობით, 2024 წლის 30 სექტემბრიდან, საქართველოს მოქალაქეები ჩინეთის ჰონგ კონგის სპეციალურ ადმინისტრაციულ რეგიონში უვიზოდ შეძლებენ მოგზაურობას.
"ჰონგ კონგის სპეციალური ადმინისტრაციული რეგიონის გადაწყვეტილებით, საქართველოს მოქალაქეებს საშუალება ეძლევათ უვიზოდ იმოგზაურონ ჰონგ კონგში და დაყონ რეგიონში ზედიზედ 30 დღე.
უვიზო მიმოსვლასთან დაკავშირებით შეთანხმების მიღწევა საქართველოსა და ჰონგ კონგის მხარეებს შორის აქტიური მუშაობის შედეგად გახდა შესაძლებელი. ცნობისთვის, საქართველოს მოქალაქეებისთვის 2024 წლის 28 მაისიდან მოქმედებს უვიზო რეჟიმი ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში.
აღსანიშნავია, რომ სპეციალური ადმინისტრაციული რეგიონის სტატუსიდან გამომდინარე, ჰონგ კონგს დამოუკიდებელი საიმიგრაციო და სავიზო პოლიტიკა გააჩნია", – აცხადებენ საგარეო უწყებაში.

Граждане Грузии смогут посещать Гонконг без визы с 30 сентября
С 30 сентября граждане Грузии смогут посещать без визы Гонконг – специальный административный район Китайской Народной Республики (КНР). Максимальный срок безвизовой поездки – 30 дней.
В Министерстве иностранных дел Грузии напомнили, что граждане Грузии могут посещать КНР без визы с 28 мая текущего года. Однако благодаря статусу специального административного района Гонконг имеет независимую иммиграционную и визовую политику.
«Грузия и Гонконг смогли достичь соглашения о безвизовом режиме в результате активной работы», – говорится в заявлении грузинского внешнеполитического ведомства.
Согласно индексу Henley & Partners, грузинский паспорт занимает 45-е место в мире. Безвизовый режим или виза по прибытии доступны гражданам Грузии в 122 странах.