ტრამპის საარჩევნო შტაბს ჯორჯიის შტატი საქართველოში აერია
აშშ-ის პრეზიდენტობის რესპუბლიკელ კანდიდატ დონალდ ტრამპის საარჩევნო შტაბს საქართველო ამერიკულ ჯორჯიაში აერია, - იუწყება გამოცემა "The Atlanta Journal-Constitution".
ჯორჯიის შტატში სარეკლამო კამპანია 21-22 სექტემბერს დაიწყო. ადგილობრივი რესპუბლიკელებისთვის განკუთვნილ გზავნილს ერთვოდა პეიზაჟის ფოტო წარწერით "დარეგისტრირდი, რომ ტრამპს მისცე ხმა".
გამოყენებული ფოტო იძებნება ფოტობანკ Shutterstock-ში. მის აღმწერ თეგებში ვკითხულობთ, რომ ეს საქართველოს სვანეთის რეგიონია.
როგორც ცნობილია, ინგლისურ ენაში საქართველოსა და ჯორჯიის შტატის სახელები ერთნაირად იწერება, რაც უკვე არაერთგზის გამხდარა კურიოზების მიზეზი. ასე, მაგალითად, 2008 წელს ამერიკელთა ნაწილმა ჩათვალა, რომ რუსეთმა თავისი ჯარი აშშ-ის ჯორჯიის შტატში შეიყვანა, 2020 წელს კი ტელეკომპანია Fox News-მა მარნეული ამერიკულ შტატს მიაწერა.

Предвыборный штаб Трампа перепутал штат Джорджия с Грузией
Предвыборный штаб кандидата в президенты США от Республиканской партии Дональда Трампа в предвыборном сообщении в фейсбуке, ориентированном на жителей Джорджии, использовал фотографию из Грузии. Об этом сообщило издание The Atlanta Journal-Constitution.
Рекламная кампания в Джорджии стартовала в минувшие выходные, 21-22 сентября. Сообщение, адресованное местным республиканцам, сопровождалось фотографией горного пейзажа с призывом «Регистрируйся, чтобы голосовать за Трампа».
Использованную фотографию можно найти в фотобанке Shutterstock. В тегах к описанию снимка сказано, что это грузинский регион Сванети.
Напомним, что в английском языке названия американского штата Джорджия и страны Грузии пишутся одинаково — Georgia. Это неоднократно становилось причиной курьёзных ситуаций и ошибок в СМИ. К примеру, некоторые американцы в 2008 году подумали, что Россия ввела войска в штат Джорджия, а в 2020 году телекомпания Fox News приписала к американскому штату грузинский Марнеули.