ჰერჩინსკი: მოვუწოდებ ყველა პოლიტიკურ მხარეს, განსაკუთრებით მთავრობას, უზრუნველყოს, რომ არჩევნები ჩატარდეს უმაღლესი საერთაშორისო სტანდარტით
20/09/2024 09:11:03 პოლიტიკა
საქართველოში ევროკავშირის ელჩი პაველ ჰერჩინსკი მოუწოდებს "ყველა პოლიტიკურ მხარეს, განსაკუთრებით მთავრობას, უზრუნველყოს, რომ არჩევნები ჩატარდეს უმაღლესი საერთაშორისო სტანდარტით". ამის შესახებ მან „სამართლიანი არჩევნების“ ოფისში განაცხადა, სადაც ISFED-ის აღმასრულებელ დირექტორ ნინო დოლიძესა და ორგანიზაციის თანამშრომლებს შეხვდა.
„ISFED-ის შტაბში ვარ. მადლიერი ვარ ნინო დოლიძისა და მისი გუნდის ჩვენი მასპინძლობისთვის. ევროკავშირისთვის უკიდურესად მნიშვნელოვანია საქართველოში მომავალი საპარლამენტო არჩევნები იყოს თავისუფალი და სამართლიანი, კონკურენტუნარიანი, გამჭვირვალე, ინკლუზიური და, უპირველეს ყოვლისა, არ იყოს ძალადობა. თავიდან უნდა იყოს აცილებული ძალადობა. მოვუწოდებ ყველა პოლიტიკურ მხარეს, განსაკუთრებით მთავრობას, უზრუნველყოს, რომ არჩევნები ჩატარდეს უმაღლესი საერთაშორისო სტანდარტით.
როგორც ევროკავშირი, ჩვენ მხარს ვუჭერდით სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს. განსაკუთრებით ის ორგანიზაციები, რომლებიც ჩართული არიან ადგილობრივ სადამკვირვებლო პროცესში, ერთ-ერთ მთავარ როლს შეასრულებენ იმის უზრუნველყოფაში, რომ არჩევნები უმაღლესი სტანდარტით ჩატარდეს. როგორც ევროკავშირი, ჩვენ ამაყი ვართ, რომ მხარს ვუჭერთ ISFED-ს და სხვა ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს. იმედი გვაქვს, რომ 26 ოქტომბრის შემდეგ გვეყოლება ახალი მთავრობა და ვინც არ უნდა მოიგოს არჩევნები, ეს ახალი მთავრობა განაახლებს რეფორმებს, რომლებიც საჭიროა ევროპული გზაზე წარმატებისთვის“, – განაცხადა,"საზოგადოებრივი მაუწყებლის" ცნობით, პაველ ჰერჩინსკიმ.

Посол ЕС: на основе оценок наблюдателей мы решим, будем ли считать выборы честными
Посол Евросоюза Павел Герчинский рассказал журналистам о возможных санкциях ЕС, в случае если международные наблюдатели не признают предстоящие в Грузии выборы честными и справедливыми:
«Мы находимся в контакте с основной группой БДИПЧ/ОБСЕ. Я знаю, что у них большие планы по привлечению значительного числа международных наблюдателей до, во время и после выборов. Мы поддерживаем местные организации гражданского общества, такие как ISFED, которые также будут наблюдать за ходом выборов, и мы ждем их оценок. И на основе этих оценок мы решим, будем ли мы считать эти выборы честными и свободными…
Я искренне надеюсь, мы к этому не придем, но если выборы не будут считаться честными то, к сожалению, мы будем вынуждены принять те меры, которые у нас есть, и это то, что мы делали в прошлом по отношению к другим странам, в том числе к Беларуси», — отметил посол.
Герчинский напомнил, что Евросоюз не признал итоги выборов в Беларуси и применил против них различные меры, в том числе санкции.
«Это наихудший сценарий, я надеюсь, что мы к этому не придем, и я искренне надеюсь, что выборы в Грузии 26 октября будут свободными, честными и мирными, и мы готовы работать с любым правительством, которое выберет грузинский народ и мы будем уважать любые результаты свободных и справедливых выборов», — заявил посол Евросоюза.