Tbilisi Pride: "რადგან კესარია ფაშისტურმა პოლიტიკამ შეიწირა, ჩვენ სოლიდარობის პოლიტიკას უნდა დავუჭიროთ მხარი"
19/09/2024 12:22:44 საზოგადოება
Tbilisi Pride ტრანსგენდერი ქალის კესარია აბრამიძის მკვლელობის ფაქტს გამოეხმაურა.
"ტკივილმა და მწუხარებამ მთელი გუნდი დაგვამუნჯა. ჩვენთვის უმძიმესია ის საზარელი ფაქტი, რომ ფაშისტური კანონის მიღების მეორე დღეს კესარია აბრამიძე სასტიკად მოკლეს.
თავზარდამცემია, რომ კესარიას მკვლელობის დამამძიმებელი გარემოებები როგორც ტრანსფობიას, ასევე ფემიციდს უკავშირდება. შემაძრწუნებელია გარემო, სადაც პოლიტიკურად ნაწარმოებ სისტემურ სიძულვილს ადამიანის ერთადერთი, უნიკალური, უძვირფასესი სიცოცხლე ეწირება.
კესარია ჩვენი თანამოქალაქე და ჩვენი დიდი ოჯახის - ქვიარ თემის - წევრი იყო. ის ჩვენთან ერთად ცხოვრობდა, თავისი ოცნებებითა და შიშებით, სიხარულითა და ტკივილით. კესარიასთან გვაერთიანებდა უმთავრესი - თავისუფლების სიყვარული და სიცოცხლის წყურვილი. რომ არა სიძულვილი, რომელიც სახელმწიფომ ჯერ წაახალისა, შემდეგ კი დააკანონა, კესარიას კიდევ დიდხანს უნდა ეცხოვრა. მადლობას ვუხდით ამ გასაოცარ ქალს, რომ თავისი შეუპოვრობითა და არდანებების მაგალითით მრავალი ჩაგრულისთვის გაუკვალავს გადარჩენისა და განვითარების გზა.
დღეს საქართველოში ჩვენი თემის ცხოვრება ტრაგედიიდან ტრაგედიამდე, იმის შიშში არსებობაა, ვისი გამოგლოვა მოგვიწევს შემდეგ, ან თავად ჩვენ ხომ არ ვიქნებით შემდეგი. სისტემურად ნაწარმოები სიძულვილი არსად მიდის და საბოლოოდ ყოველთვის ძალადობაში ითარგმნება, ჩვენს სხეულებზე ტოვებს კვალს. სახელმწიფოსა და მოძალადეების ჰარმონიულ თანამშრომლობას მივყავართ ასეთ სავალალო შედეგებამდე. ამის თანაშემოქმედი და წამხალისებელი რეჟიმი უნდა ჩამოშორდეს ძალაუფლებას.
მოვითხოვთ სათანადო ზომების მიღებას სახალხო დამცველის, სამოქალაქო და პოლიტიკური ჯგუფებისა და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების მხრიდან. მოვითხოვთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიების პროცესში ჩართოს დამოუკიდებელი ექსპერტები და საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორი ქვეყნების წარმომადგენლები, ეფექტური გამოძიებისთვისა და მომავალში მსგავსი სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების აღკვეთისათვის.
კესარიას ნათელი ხსოვნის პატივსაცემად და სხვა ქვიარ ადამიანების გადასარჩენად, საზოგადოებამ ერთხელ და სამუდამოდ უნდა ვთქვათ, რომ ჩვენთვის ადამიანი ფუნდამენტური ღირებულებაა, რომელსაც უკანასკნელ ამოსუნთქვამდე დავიცავთ. ყველას, ვისაც აქვს რაიმე ბერკეტი, ჩაებას სიძულვილის წინააღმდეგ ბრძოლაში, მოვუწოდებთ დაუყოვნებლივ რეაგირებას.
რადგან კესარია ფაშისტურმა პოლიტიკამ შეიწირა, ჩვენ სოლიდარობის პოლიტიკას უნდა დავუჭიროთ მხარი.
ვიბრძოლებთ და ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ საქართველოში აღარასოდეს, არც ერთმა ხელისუფლებამ აღარ გაბედოს ადამიანების სიცოცხლით თამაში", -აცხადებენ ორგანიზაციაში.
18 სექტემბერს საკუთარ სახლში 37 წლის ტრანსგენდერი ქალი კესარია აბრამიძე მოკლეს. გენდერის ნიშნით განსაკუთრებული სისასტიკით დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი განზრახ მკვლელობის ბრალდებით 26 წლის ბექა ჯაიანი დააკავეს.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 18 სექტემბერს, დიდ დიღომში, ბრალდებულმა ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე, 1987 წელს დაბადებულ კ.ა.-ს საკუთარ საცხოვრებელ სახლში, ცივი იარაღით მრავლობითი ჭრილობა მიაყენა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
დაჭრილი კ.ა. მიყენებული დაზიანებების შედეგად ადგილზე გარდაიცვალა", – აცხადებენ შსს–ში.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლის „თ“ და „მ“ პუნქტებით მიმდინარეობს, რაც გენდერის ნიშნით განსაკუთრებული სისასტიკით დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი განზრახ მკვლელობას გულისხმობს.

«Грузинскую мечту» обвиняют в разжигании ненависти к ЛГБТ после убийства модели-трансгендера
Грузинские и иностранные политики связывают убийство популярной модели-трансгендера Кесарии Абрамидзе с повесткой властей Грузии, служащей дискриминации ЛГБТ-сообщества.
Председатель комитета по внешним отношениям Бундестага Михаэль Рот, который в эти дни находится в Тбилиси, назвал «позорным» недавно принятый в Грузии пакет законов об ограничении прав ЛГБТ, а правящую партию упомянул, как «грузинский кошмар». Рот призвал отменить инициативу, повторив тем самым позицию официального Берлина.
Берлин призвал власти Грузии изменить курс после принятия закона о запрете «ЛГБТ-пропаганды»
«Те, кто сеет ненависть, пожнут насилие. Кесария Абрамидзе была убита. Всего через день после того, как грузинский парламент принял анти-ЛГБТ закон. Я глубоко шокирован и призываю правящую партию «Грузинский кошмар» немедленно отозвать позорный закон», — написал немецкий политик на своей странице в Х.
В свою очередь генсек оппозиционной партии «Лело» Ираклий Купрадзе считает, что убийство стало следствием «гомофобного нарратива», навязанного в Грузии властями.
«Нам всем необходимо понять, что подобные трагедии являются результатом жестокого, гомофобного и навязанного нарратива, который в этой стране подпитывает ненависть и презрение и исходит со стороны «Грузинской мечты». Эта ненависть, разобщенность, конфронтация, на которых сегодня стоит «Грузинская мечта», должны закончиться выборами 26 октября. Трагедий должно быть уже достаточно, чтобы осознать тяжелую ситуацию в стране», — заявил Купрадзе в эфире телеканала Pirveli.
37-летняя Кесария была найдена мертвой в своей квартире в тбилисском районе Диди Дигоми накануне. Женщине нанесли множественные ножевые ранения.
Полиция установила личность нападавшего. СМИ сообщали, что это мужчина в возрасте до 30 лет, и к утру четверга его задержали.
По одной из версий, Кесария состояла с ним в длительных отношениях. В своих публикациях в соцсетях она часто затрагивала тему абьюза. Самого партнера женщина никогда не показывала.
Предполагается, что поводом для убийства послужило совместное фото с ним. Незадолго до убийства Кесария поделилась им в Instagram, позже оно не искалось на ее страницах.
В связи с произошедшим МВД Грузии начало следствие по статье об умышленном убийстве. Пока что дело не квалифицировано, как гендерно мотивированное преступление на почве ненависти.
Народный защитник Грузии Леван Иоселиани упомянул случившееся именно в таком ключе. Омбудсмен указал, что на подобные факты реакция правоохранительных органов должна быть особенно строгой.