"The Hill": ივანიშვილი პუტინის სქემას იყენებს
"ქართული ოცნების" დამფუძნებელი და საპატიო თავმჯდომარე, საქართველოს ფაქტობრივი მმართველი, მილიარდერი ბიძინა ივანიშვილი ქვეყანაში განსხვავებული აზრის ჩასახშობად, ძალაუფლების კონსოლიდირებისა და საქართველოს ევროინტეგრაციისთვის ძირის გამოსათხრელად პუტინის სქემას იყენებს, - წერს გავლენიანი გამოცემა "The Hill".
"წინასაარჩევნოდ საქართველოს მმართველი პარტია პროპაგანდირებს შეთქმულების თეორიებს, ვითომ აშშ-ისა და ევროპის ლიდერებს სურდეთ ქვეყანაში გადატრიალების მოწყობა და საქართველოს იძულება, უკრაინასთან ომში რუსეთს მეორე ფრონტი გაუხსნას" - წერს გავლენიანი გამოცემა.
ივანიშვილის ხელისუფლების ბოლოდროინდელ ნაბიჯებს შორის ერთ-ერთ განსაკუთრებით შემაშფოთებლად სტატიაში დასახელებულია სადავო კანონი, რომელიც "აგენტების შესახებ" რუსული ანალოგითაა ინსპირირებული..
"კრემლის 2012 წლის ამ კანონის საფუძველზე რუსეთიდან სამოქალაქო საზოგადოების ფაქტობრივად ყველა დამოუკიდებელი ორგანო განიდევნა და სადღეისოდ მას პუტინის ხელისუფლების ნებისმიერი კრიტიკოსისა თუ საპროტესტო გამოსვლის ჩასახშობად იყენებენ" - წერს "The Hill".
სტატიაში ხაზგასმულია, რომ 26 ოქტომბრისთვის საქართველოში გადამწყვეტი არჩევენია დაგეგმილი, რომელიც "ბოლო შანსია პუტინის მიერ შთაგონებული ავტოკრატების შესაჩერებლად".

Американский сенатор: премьер Грузии сказал, насколько разочарован гражданским обществом
«Основатель правящей партии «Грузинская мечта», миллиардер и де-факто лидер Бидзина Иванишвили, использует путинскую схему, чтобы подавить инакомыслие, консолидировать власть и поставить под угрозу вступление Грузии в Европейский союз», — пишет американское издание The Hill.
«В преддверии выборов партия пропагандирует теории заговора, согласно которым США и европейские лидеры стремятся устроить переворот и подтолкнуть страну к открытию второго фронта войны России против Украины».
Среди наиболее тревожных недавних действий, предпринятых «Грузинской мечтой» — это принятие спорной законодательной нормы, которая «отражает российский «закон об иностранных агентах»», — говорится в статье.
«Закон Кремля 2012 года вытеснил почти все независимые организации гражданского общества и используется для подавления антиправительственных выступлений».
Авторы статьи также отмечают, что в конце октября в Грузии состоятся решающие выборы. которые Соединенные Штаты и сторонники демократии рассматривают как свой последний шанс бросить вызов автократам, вдохновленным президентом России Владимиром Путиным.