პაპუაშვილმა "ანტიქართული პროპაგანდა" და "სპეკულაცია" უწოდა კითხვას, აპირებს თუ არა ბოდიშის მოხდას ივანიშვილის განცხადების გამო
16/09/2024 07:46:02 პოლიტიკა
პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა "ანტიქართული პროპაგანდა" და "სპეკულაცია" უწოდა კითხვას, აპირებს თუ არა ის ბოდიშის მოხდას "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილის განცხადების გამო, რასაც საზოგადოების ნაწილის, მათ შორის ომში დაღუპული გმირების ოჯახის წევრების მხრიდან პროტესტი მოჰყვა.
„ჩვენ ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიულ მთლიანობაზე ვსაუბრობთ, ჩვენ სამშობლოზე, რომლის ორი ტერიტორიაც მოგლეჯილია ჩვენი გულიდან. ამ სპეკულაციებს, რომ მიჰყვებით რადიკალური ოპოზიციისა და ენჯეოების, ეს არის თქვენი დამოკიდებულების დაკნინება სამშობლოსადმი“, - თქვა პაპუაშვილმა.
მისივე თქმით, არ არსებობს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენაზე უფრო დიდი მიზანი, რაც მხოლოდ მშვიდობიანი გზით მიიღწევა.
„ჩვენ არ გვაქვს იმაზე დიდი მიზანი, ვიდრე ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენაა. არიან პარტიები, რომლებსაც სხვა მიზნები აქვთ და მზად არიან ჩვენი ტერიტორიული მთლიანობა შესწირონ ამ მიზნებს. ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა, როგორც აღმოჩნდა, ოპოზიციას და ენჯეოებს ომის გზით ესახებათ. მათ ეს გვაჩვენეს 2020 წელსაც, როდესაც ამბობდნენ, რომ შესაძლებლობის ფანჯარა უნდა გამოვიყენოთ და აჩვენეს დღესაც, როდესაც ამბობენ, რომ შერიგება არ უნდა იყოს, ოსები არიან დამნაშავეები და გამოაცხადეს მთლიანი ერი ომის დამნაშავედ. არის მეორე გზა - ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის მშვიდობიანი გზა, რომელიც გადის შერიგებაზე. შერიგების გარდა, სხვა გზა არ არსებობს. ეს გზა გადის მხოლოდ ერთ რამეზე - გააზრებაზე, როგორ მივედით იქამდე, რომ დღეს დაშორიშორებულები ვართ, ურთიერთშენდობაზე და სინანულზე სადაც საჭიროა. რაც შეეხება რუსეთს, ეს გახლავთ დეოკუპაციის საკითხი, რაც შეეხება ოსეთს, ეს არის შერიგების საკითხი. სწორედ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებამ მიაღწია იმას, რომ სტრასბურგის სასამართლომ ოკუპაცია დაადგინა. მსხვერპლი ვართ ორივე - ქართველებიც და ოსებიც. ისევე როგორც ომის ის დამნაშავეები, რომლებიც ქართველ ჯარისკაცებს აწამებდნენ, არ წარმოადგენენ ოს ხალხს, ისევე არ წარმოადგენდა მიხეილ სააკაშვილი ქართველ ხალხს“, - აღნიშნა პაპუაშვილმა.
14 სექტემბერს გორში საარჩევნო კამპანიის ფარგლებში, „ქართულმა ოცნებამ” მოსახლეობასთან მორიგი შეხვედრა გამართა. შეკრებილ მოქალაქეებს სიტყვით მიმართა პარტიის საპატიო თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილმა.
ივანიშვილმა ოკუპირებული ტერიტორიული მთლიანობის საკითხზე საუბრისას აღნიშნა, რომ ამ საკითხს წინა გამოსვლებშიც არაერთხელ შეეხო „თუმცა, მთავარი სათქმელი სწორედ დღევანდელი დღისთვის შემოინახა.".
"26 ოქტომბრის არჩევნების დასრულებისთანავე, როდესაც ომის გამჩაღებლები გასამართლდებიან, როდესაც უკლებლივ ყველა დამნაშავე ქართულ-ოსური ძმობისა და თანაცხოვრების დანგრევისთვის უმკაცრეს სამართლებრივ პასუხს მიიღებს, ჩვენ აუცილებლად გამოვძებნით საკუთარ თავში ძალას, რათა ბოდიში მოვიხადოთ იმის გამო, რომ დავალების შესაბამისად, მოღალატე „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ 2008 წელს ცეცხლის ალში გახვია ჩვენი ოსი დები და ძმები. და რადგან ჩვენი, ქართველებისა და ოსების ქრისტიანული რწმენის ერთ-ერთი უმთავრესი ქვაკუთხედი სწორედ შენდობაა, დარწმუნებული ვარ, რომ საქართველოს მტრების მიერ ჩვენი ხალხებისათვის თავსმოხვეული ძმათამკვლელი დაპირისპირება სწორედ რომ ისტორიული ურთიერთპატიებით და გულწრფელი შერიგებით დასრულდება" - განაცხადა ივანიშვილმა.

Спикер парламента: оппозиция спекулирует, прикрываясь именами наших героев
Председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили ответил на критику оппонентов правящей партии касательно заявлений почетного председателя «Грузинской мечты» Бидзины Иванишвили о необходимости извиниться перед осетинами за события 2008 года.
«Оппозиция, как всегда, здесь показала свое лицо. Они готовы спекулировать по всем вопросам, в том числе прикрываясь именами наших героев, которые героически воевали в 2008 году и погибли, а некоторые были покалечены в этой войне, как военные, так и гражданские. Сейчас прикрываются именами этих героев, как будто речь идет о них, когда говорят о совершении военных преступлений в 2008 году или в другое время…
То, от чего отказалось «Национальное движение», – от процессов в Гаагском и Страсбургском судах, эти дела были по сути безнадежными, а «Грузинская мечта» развернула всё и выиграла оба дела… Именно усилиями «Грузинской мечты» Гаагский суд выдал ордера на арест т.н. министра внутренних дел и начальника незаконного изолятора Цхинвали. Итак, военные преступники, в том числе те, кто пытал (Георгия) Анцухелидзе, должны быть привлечены к ответственности…
Во-вторых, здесь появилось лицо не только оппозиции, но, что еще более скандально, нашего неправительственного сектора, который назвал осетин убийцами и прямо отождествил осетин с военными преступниками. Выяснилось, что миллионы, влитые на протяжении многих лет из-за границы в неправительственный сектор, который должен был работать над вопросами разрешения конфликтов, обернулись тем, что неправительственный сектор объявил осетинский народ преступниками, военными преступниками, вместе с которыми им не о чем говорить с их точки зрения…
Декларируемая политика нашего грузинского народа заключается в том, что это произойдет только мирным путем. Это значит – идти путем примирения, а примирение означает покаяние и взаимное прощение. Это путь, который приведет нас к единой Грузии. В общем, все это показало одно и, по сути, это снова фейк оппозиции и, что еще более скандально, неправительственного сектора, что они даже не рассматривают мирный путь восстановления территориальной целостности».
Напомним, 14 сентября на региональном собрании «Грузинской мечты» в Гори Бидзина Иванишвили заявил, что после того, как завершатся выборы «мы обязательно найдём в себе силы извиниться за то, что, в соответствии с заданием предательское «Национальное движение» объяло огнем в 2008 году наших осетинских братьев и сестёр».