მოსკოვი და "ოცნება" კვლავ უნისონში საუბრობენ
მოსკოვისა და "ქართული ოცნების" პროპაგანდისტული ნარატივები კვლავინდებურად ემთხვევა. ამჯერად რუსეთის საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ გაიმეორა საქართველოს ფაქტობრივი მმართველის, "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარის, მილიარდერ ბიძინა ივანიშვილის 14 სექტემბრის ნარატივი წინა ხელისუფლების დასავლეთიდან მართულობის თაობაზე და ექს-პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს "ჩანერგილი ადამიანი-ტერმინატორი" უწოდა.
"ეს ერთგვარი ჩანერგილი ადამიანი-ტერმინატორია. მსგავსი ადამიანების დასავლეთის მიერ ჩანერგვის მაგალითები მრავლად ვიცით. მოდით, უბრალოდ ჩამოვთვალოთ გვარები: მოლდოვაში - მაია სანდუ, უკრაინაში - ზელენსკი, საქართველოში - სააკაშვილი. ასეთები დეტონირებენ იმ მომენტი, როცა დასავლეთი ღილაკს აჭერს და პირველ რიგში, იმ ქვეყნების ისტორიას, კულტურას, ტრადიციებს ანადგურებენ, სადაც ისინი ჩანერგეს" - განაცხადა ზახაროვამ.
მანამდე ანალოგიური ნარატივი გააჟღერა მოლდოვის მოქმედი ხელისუფლების ოპონენტმა - პრორუსმა ოლიგარქმა ილან შორმა, 14 სექტემბერს კი - ბიძინა ივანიშვილმა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომზე საუბრისას, რომელშიც "გარედან მართული" საქართველოს ხელისუფლება დაადანაშაულა, ასევე "დანაშაულის აღიარებისა" და "ოსებისთვის ბოდიშის მოხდის" გეგმა გააჟღერა.

Представитель МИД РФ причислила экс-президента Грузии к «людям-терминаторам»
Официальный представитель МИД РФ назвала экс-президента Грузии Михаила Саакашвили «человеком-терминаторором». Такие люди подрывают традиционные устои своих государств подчеркнула Захарова, комментируя возможный запрет Русской православной церкви в Молдавии.
«Это такой внедренный человек-терминатор, таких людей внедряли западники неоднократно. Давайте просто перечислим фамилии. В Молдавии — это Санду. Украина — это Зеленский. В Грузии был (Михаил) Саакашвили.
В принципе это люди-терминаторы, люди-подрывники, которые детонируют в тот момент, когда на Западе нажимают кнопку «пуск». Что в первую очередь они подрывают? Историю, культуру, традиции тех стран, в которые они внедрены», — цитирует Захарову ТАСС.
Ранее лидер молдавского оппозиционного блока «Победа» Илан Шор заявил, что Санду и ее партия готовят ликвидацию Православной церкви Молдавии, являющейся самоуправляемой частью Русской православной церкви.