ლევან დავითაშვილი: შემოდგომაზე საქართველოს ავიაბაზარზე კიდევ ერთი ჩინური კომპანია შემოვა
საქართველოს პირველი ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ლევან დავითაშვილი ჩინეთის ავიაკომპანიების – Hainan Airlines-ის, Capital Airlines-ის და Sichuan Airlines-ის ხელმძღვანელებს შეხვდა.
ეკონომიკის სამინისტროს ცნობით, შეხვედრას ესწრებოდნენ მინისტრის მოადგილე მარიამ ქვრივიშვილი და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში საქართველოს ელჩი პაატა კალანდაძე.
"შეხვედრაზე პირველმა ვიცე-პრემიერმა საქართველოს საავიაციო სექტორში მიმდინარე ტენდენციებზე ისაუბრა. მისი თქმით, საქართველო პოპულარული მიმართულებაა ტურიზმის ინდუსტრიაში, რამაც პოზიტიური გავლენა მოახდინა სამოქალაქო ავიაციის განვითარებაზე – კერძოდ, დღეისათვის საქართველოში 60-ზე მეტი ავიაკომპანია საქმიანობს, რომლებიც მსოფლიოს 30-ზე მეტ ქვეყანაში 100-ზე მეტ რეგულარულ რეისს ასრულებენ. ლევან დავითაშვილის ინფორმაციით, ამჟამად ავიაკომპანია China Southern Airlines-ი თბილისი-ურუმჩის მიმართულებით ფრენებს ყოველდღე ასრულებს. შემოდგომაზე საქართველოს ავიაბაზარზე Air China შემოვა, რომელიც, ურუმჩის გარდა, ფრენების განხორციელებას პეკინი-თბილისის მიმართულებითაც გეგმავს.
პირველი ვიცე-პრემიერის განცხადებით, საქართველო დაინტერესებულია, რომ ფრენები ჩინეთის სხვა ქალაქებიდანაც განხორციელდეს, რაც ასევე ხელს შეუწყობს თანამშრომლობის გაღრმავებას ტურიზმის სფეროშიც. ლევან დავითაშვილის ინფორმაციით, ჩინეთის მოქალაქეებისთვის საქართველოში უვიზო მიმოსვლის შემოღებამ და პირდაპირი ავიარეისების სიხშირის ზრდამ გაზარდა ქვეყანაში ჩინეთიდან ტურისტული ნაკადები. მისი თქმით, 2023 წელს, წინა წელთან შედარებით, საქართველომ ჩინეთიდან 555 პროცენტით მეტი ვიზიტორი მიიღო. რაც შეეხება 2024 წლის პირველ ორ კვარტალს, ეს მაჩვენებელი 423 პროცენტით გაიზარდა. პირველმა ვიცე-პრემიერმა აღნიშნა, რომ საქართველო გეგმავს, უფრო მასშტაბური ტურისტული აქტივობები გამართოს ჩინეთის მეტ ქალაქში, რათა ჩვენი ქვეყნის, როგორც ტურისტული მიმართულების, ცნობადობა გაიზარდოს", – ნათქვამია ეკონომიკის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Леван Давиташвили встретился с руководителями китайских авиакомпаний
Первый вице-премьер, министр экономики и устойчивого развития Леван Давиташвили встретился с руководителями китайских авиакомпаний — Hainan Airlines, Capital Airlines и Sichuan Airlines.
На встрече первый вице-премьер рассказал о текущих тенденциях в авиационной сфере Грузии. По его словам, Грузия является популярным направлением в сфере туризма, что положительно повлияло на развитие гражданской авиации — в частности, сегодня в Грузии действуют более 60 авиакомпаний, которые выполняют более 100 регулярных рейсов в более чем 30 стран мира.
По словам Левана Давиташвили, в настоящее время China Southern Airlines ежедневно летает по направлению Тбилиси-Урумчи. Осенью на авиарынок Грузии выйдет Air China, которая, помимо Урумчи, планирует выполнять рейсы и по направлению Пекин-Тбилиси.
По словам первого вице-премьер-министра, Грузия заинтересована в открытии рейсов и из других китайских городов, что также будет способствовать углублению сотрудничества в сфере туризма.
По словам Левана Давиташвили, введение безвизового режима в Грузию для граждан Китая и рост частоты прямых рейсов увеличили поток туристов из Китая в страну. По его словам, в 2023 году, по сравнению с предыдущим годом, Грузия приняла на 555% больше визитеров из Китая. Что касается первых двух кварталов 2024 года, то этот показатель увеличился на 423%. Первый вице-премьер отметил, что Грузия планирует проводить более масштабные туристические мероприятия в большем количестве городов Китая, чтобы повысить осведомленность о нашей стране, как туристическом направлении.