ერდოღანი: "ომის სამართლიანი დასრულებისთვის ყირიმი უკრაინას უნდა დაუბრუნდეს"
უკრაინაში ომი სამართლიანი მშვიდობით უნდა დასრულდეს, რაც რუსეთის მიერ ანექსირებული ყირიმის უკრაინისთვის დაბრუნებას მოითხოვს, - განაცხადა თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა.
"გულწრფელად ვიმედოვნებთ, რომ ომი სამართლიანი და მყარი მშვიდობით დასრულდება უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის, სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის საფუძველზე" - განაცხადა თურქეთის ლიდერმა ყირიმის პლატფორმის მონაწილეებისადმი ვიდეომიმართვაში.
მისივე თქმით, ყირიმის უკრაინისთვის დაბრუნება საერთაშორისო სამართლის მოთხოვნაა.
ცნობისთვის: რუსეთმა ყირიმის ნახევარკუნძულის ანექსია 2014 წელს - უკრაინაში სრულმასშტაბიან შეჭრამდე რვა წლით ადრე განახორციელა. თურქეთმა ყირიმი რუსულად არ აღიარა და მისი ანექსია უკანონოდ გამოაცხადა. მიმდინარე წლის დასაწყისში, როცა ერდოღანი მოსკოვსა და კიევს კონფლიქტის მოსაგვარებლად სამიტის გამართვას სთავაზობდა, მან წარმოადგინა გეგმა, რომელიც 2040 წლისთვის უკრაინაში ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური კურსის საკითხზე სავალდებულო რეფერენდუმის გამართვას ითვალისწინებდა. რეფერენდუმი უნდა ჩატარებულიყო უკრაინის მთელს ტერიტორიაზე, რუსეთის მიერ იმ მომენტისთვის ოკუპირეული ტერიტორიების ჩათვლით.
ივლისში ერდოღანმა ომი რუსეთის ლიდერ პუტინთან შანხაის ორგანიზაციის სამიტის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე განიხილა და გამოთქვა მზადყოფნა, საფუძველი ჩაუყაროს "კომპრომისს", რომელიც სარძოლო მოქმედებების დასრულების საწინდარი გახდებოდა, მაგრამ მანამდე ცეცხლი უნდა შეწყვეტილიყო. თავის მხრივ, კრემლმა მაშინ განაცხადა, რომ თურქეთს შუამავლად არ განიხილავდა.
მოგვიანებით, სექტემბერში კრემლმა მზადყოფნა გამოთქვა, მოლაპარაკებების მაგიდას დაუბრუნდეს, თუმცა 2022 წლის გაზაფხულზე სტამბოლში მიღწეული შეთანხმების საფუძველზე, შესაძლო შუამავლებად კი ჩინეთი, ინდოეთი და ბრაზილია დაასახელა.
მანამდე მოსკოვი ომის დასრულების პირობებად უკრაინის ბლოკგარეშე, ნეიტრალურ და ამასთანავე, არაბირთვულ სტატუსზე დათანხმებას, ასევე უკრაინაში ოკუპირებული ოთხი რეგიონის რუსეთის კუთვნილად ცნობას ასახელებდა, დასავლეთსგან კი რუსეთისთვის ყველა სანქციის მოხსნას მოითხოვდა.

Эрдоган потребовал вернуть Украине Крым для «справедливого» завершения войны
Война в Украине должна завершиться «справедливым» миром, в рамках которого Киев должен вернуть аннексированный Россией Крым, заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
«Мы искренне надеемся, что война завершится справедливым и прочным миром на основе территориальной целостности, суверенитета и независимости Украины», — сказал Эрдоган в видеообращении к участникам открывающегося в Киеве саммита Крымской платформы (цитата по ТАСС).
При этом президент Турции подчеркнул, что «возвращение Крыма в состав Украины — это требование международного права». Россия аннексировала полуостров в 2014 году — за восемь лет до полномасштабного вторжения в Украину. Турция не признала присоединение Крыма к России и считает его незаконным.
В начале этого года Эрдоган предлагал Москве и Киеву провести саммит по урегулированию военного конфликта. После этого в СМИ появился проект мирного договора, который разработали турецкие власти. План включал в себя обязательное проведение в 2040 году в Украине референдума о внешнеполитическом курсе государства. Также референдумы должны пройти на всех территориях страны, которые останутся оккупированными на момент заморозки войны.
В июле турецкий лидер обсудил с президентом РФ Владимиром Путиным тему войны в Украине на полях саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). В частности, он заявил о готовности «заложить основу» для компромисса, который позволит завершить боевые действия. Но перед этим он предложил договориться о прекращении огня.
Однако пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков подчеркул, что Кремль не рассматривает Эрдогана в качестве посредника по урегулированию конфликта с Украиной.
В начале сентября Путин заявил о готовности вернуться к переговорам с Киевом, но на основе соглашения, которое было достигнуто в Стамбуле весной 2022 года, а «не на основе каких-то эфемерных требований». При этом Путин допустил, что посредниками в мирных переговорах могут стать Китай, Индия и Бразилия.
До этого он называл условиями для заключения мира согласие Украины на нейтральный, внеблоковый и безъядерный статус, а также признание Херсонской, Запорожской, Донецкой и Луганской областей частью России. От Запада Путин потребовал снять все санкции с России.