ირანელმა დეპუტატმა რუსეთისთვის ბალისტიკური რაკეტების მიწოდების ფაქტი დაადასტურა
ირანის პარლამენტის საგარეო პოლიტიკისა და ეროვნული უსაფრთხოების კომიტეტის წევრმა აჰმად ბაჰშაეშ არდესთანიმ აღიარა, რომ რუსეთს მიაწოდეს ირანული ბალისტიკური რაკეტები, რომლებიც მას უკრაინის დასაბომბად სჭირდება. ამის შესახებ მან ირანულ გაზეთ Didban Iran-თან ინტერვიუში განაცხადა.
არდესთანიმ კომენტარი გააკეთა დასავლური მედიის განცხადებებზე რუსეთისთვის ბალისტიკური რაკეტების გაგზავნის შესახებ და აღნიშნა, რომ "თეირანი იძულებულია, აწარმოოს ბარტერული გაცვლები რუსეთთან მისი მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად, კერძოდ, სოიასა და ხორბლის იმპორტის შემთხვევაში".
"ბარტერის ნაწილი ითვალისწინებს რაკეტების გაგზავნას, მეორე ნაწილი კი - სამხედრო უპილოტო საფრენი აპარატების გაგზავნას რუსეთში", - დასძინა მან.
კითხვაზე, შესაძლოა თუ არა, რომ ბალისტიკური რაკეტების რუსეთში გაგზავნამ შემდგომი სანქციები გამოიწვიოს ირანის წინააღმდეგ, ირანელმა კანონმდებელმა შემდეგი განაცხადა:
- "ახლანდელზე უარესი ვეღარ იქნება. ჩვენ ვაძლევთ რაკეტებს "ჰეზბოლას", "ჰამასს" და ჰაშდ-აშ-შააბის (შიიტური შენაერთი ერაყში), და რუსეთს რატომ არ უნდა მივცეთ? ჩვენ ვყიდით იარაღს და ვიღებთ დოლარს. რუსეთთან ჩვენი პარტნიორობით სანქციებს ვირიდებთ. რუსეთიდან შემოგვაქვს სოია, სიმინდი და სხვა საქონელი. ევროპელები უკრაინას იარაღს აწვდიან. NATO უკრაინაში შევიდა, და ჩვენ რატომ არ დავუჭიროთ მხარი ჩვენს მოკავშირეს რუსეთში რაკეტების და უპილოტო თვითმფრინავების გაგზავნით?“.
მიუხედავად ამ აღიარებისა, ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა ნასერ ქანაანმა 8 სექტემბერდ IRNA-სთან საუბრისას კიდევ ერთხელ უარყო ინფორმაცია რუსეთში ბალისტიკური რაკეტების გაგზავნის შესახებ. მან ასევე გაიმეორა, რომ თეირანი „არასდროს ყოფილა კონფლიქტის ნაწილი“, ეწინააღმდეგება ომს და „მხარს უჭერს პოლიტიკურ გადაწყვეტას რუსეთსა და უკრაინას შორის უთანხმოების მოსაგვარებლად კონფლიქტის დასრულების მიზნით".
ცნობისთვის: 8 სექტემბერს დასავლურმა მედიამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომლის თანახმად, აშშ-მა თავის მოკავშირეებს აცნობა, ირანის მიერ რუსეთისთვის მცირე რადიუსის ბალისტიკური რაკეტების მიწოდების შესახებ.
აღნიშნულ ინფორმაციას გამოეხმაურა უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო და განაცხადა, რომ "თუ ეს ინფორმაცია დადასტურდება, მას დამანგრეველი შედეგები ექნება უკრაინა-ირანის ურთიერთობებზე".

В Иране подтвердили поставки баллистических ракет России
Член иранского парламентского комитета по национальной безопасности и внешней политике Ахмад Бахшаеш Ардестани подтвердил факт поставок Тегераном баллистических ракет в Россию. Это заявление прозвучало менее чем через сутки после того, как миссия Ирана в ООН отвергла обвинения в передаче вооружений Москве.
В интервью изданию Didban Iran Ардестани пояснил, что Иран вынужден продавать оружие России в обмен на необходимые товары. «Мы вынуждены использовать бартер для удовлетворения наших потребностей, включая импорт сои и пшеницы. В рамках этого бартерного обмена мы отправляем в Россию как ракеты, так и военные беспилотники», — отметил он.
На вопрос о том, могут ли эти поставки усилить санкции против Ирана, депутат ответил: «Хуже уже не будет. Мы поставляем ракеты „Хезболле“, ХАМАС и „Хашд аш-Шааби“, так почему бы не отправить их и России?».
В то же время представитель МИД Ирана Насер Канаани, комментируя информацию о поставках ракет в Россию, заявил, что Иран «никогда не был частью российского-украинского конфликта». Однако он подчеркнул, что военное сотрудничество между Ираном и Россией началось задолго до войны в Украине. Таким образом, Канаани не подтвердил, но и не опровергнул поставки баллистических ракет в РФ.
6 сентября The Wall Street Journal со ссылкой на американских и европейских чиновников сообщил, что Иран поставил России «несколько сотен» баллистических ракет малой дальности. По данным The Times, речь идет о 200 ракетах Fateh-360, прибывших в один из каспийских портов 4 сентября. Источники уточняют, что Иран продолжит поставки.
Европейские чиновники заявили, что совместно с США начали готовить санкции против Ирана. Ограничения затронут иранские физлица и компании, в том числе транспортные, которые участвуют в поставках вооружения России. Кроме того, национальному перевозчику Iran Air запретят летать в Европу.
По данным Института изучения войны (ISW), российская армия может начать обстрелы гражданской и энергетической инфраструктуры Украины иранскими баллистическими ракетами уже этой осенью или зимой.