მილერი: საქართველოს მთავრობა განაგრძობს ძალიან ღრმად შემაშფოთებელი მიმართულებით მოძრაობას
"საქართველოს მთავრობა განაგრძობს ძალიან ღრმად შემაშფოთებელი მიმართულებით მოძრაობას. იმ მიმართულებით, რაც ქვეყანას აშორებს იმ ევრო-ატლანტიკურ ტრაექტორიას, რომელიც ვიცით, რომ ქართველ ხალხს ასე ძალიან სურს", - განაცხადა, "ამერიკის ხმის" ცნობით, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა მეთიუ მილერმა დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე.
მილერმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ამერიკის მთავრობაში "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის" შესახებ კანონით გამოწვეულ შეშფოთებას. იუსტიციის სამინისტროს მიერ შექმნილ სპეციალურ რეესტრში ნებაყოფლობით რეგისტრაციის ვადა 2 სექტემბერს ამოიწურა, რაც ნიშნავს, რომ 3 სექტემბრიდან იუსტიციის სამინისტროს ფინანსური მონიტორინგის დეპარტამენტს უფლება აქვს, შეამოწმოს და დააჯარიმოს ყველა ის ორგანიზაცია, რომელმაც რეგისტრაციაზე უარი თქვა. იუსტიციის სამინისტროს ცნობით, "უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციად" ნებაყოფლობით 476 ორგანიზაცია დარეგისტრირდა.
"ჩვენ გვაშფოთებს ამ კანონმდებლობის აღსრულება იმ ორგანიზაციების მიმართ, ვინც ნებაყოფლობით არ დარეგისტრირდა, მათ შორის - კრიტიკულად მნიშვნელოვანი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და დამოუკიდებელი მედიისადმი", - ამბობს მილერი და იმეორებს, რომ სახელმწიფო მდივან ენტონი ბლინკენის გადაწყვეტილებით, ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობები მრავლისმომცველი გადახედვის პროცესშია და სახელმწიფო დეპარტამენტმა უკვე მიიღო ზომები საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების წინააღმდეგ.
"ორმხრივი ურთიერთობების მრავალმხრივი გადახედვის ფარგლებში, როგორც იცით, ჩვენ დავაწესეთ სავიზო შეზღუდვები საქართველოს ათობით მოქალაქისა და მათი ოჯახის წევრებისთვის, მათ შორის - პარტია "ქართული ოცნების" წევრების, პარლამენტარების, სამართალდამცველი უწყებების წარმომადგენლებისა და სხვა ინდივიდუალური პირებისთვის. ჩვენ შევაჩერეთ $95 მილიონის ოდენობის დახმარება, რომლითაც პირდაპირ სარგებლობდა საქართველოს მთავრობა", - განმარტავს მილერი.
სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერის თქმით, ურთიერთობების გადახედვის პროცესი გრძელდება და ის დამატებით ნაბიჯებს "არ გამორიცხავს".

Миллер: не исключаю дополнительных мер в отношении Грузии
Представитель Госдепа Мэтью Миллер в очередной раз заявил об обеспокоенности США курсом грузинского правительства и не исключил дополнительных шагов в рамках пересмотра отношений между двумя странами.
«Правительство Грузии продолжает двигаться в крайне тревожном направлении, уводя страну от евроатлантической траектории», — заявил Миллер на брифинге, прошедшем в Госдепартаменте 3 сентября.
Он прокомментировал вступление в силу закона «о прозрачности иностранного влияния» и заявил, что США возмущены его использованием против организаций, которые не зарегистрировались добровольно, включая критически важные организации гражданского общества и независимые СМИ.
«В рамках комплексного обзора двусторонних отношений между Соединенными Штатами и Грузией мы объявили о визовом запрете десяткам грузин и членам их семей, включая членов партии «Грузинская мечта», членов парламента, правоохранительных органов и частных лиц. Мы приостановили предоставление помощи грузинскому правительству на сумму 95 миллионов долларов. Пересмотр отношений продолжается, я не исключаю дополнительных действий», - заявил Миллер.
После принятия закона об «иноагентах» часть помощи Евросоюза и США Грузии была прекращена. США также отложили военные учения на неопределенный срок. Партнеры Грузии утверждают, что спорная норма препятствует европейской интеграции страны.