მედია: აშშ უკრაინას შორი დისტანციის ფრთოსან რაკეტებს მიაწოდებს
შეერთებული შტატები ემზადება უკრაინისთვის შორი დისტანციის ფრთოსანი რაკეტების მისაწოდებლად, რომლებსაც შეუძლიათ, დაარტყან სამიზნეებს რუსეთის სიღრმეში, იტყობინება Reuters სამ ინფორმირებულ წყაროზე დაყრდნობით.
მათივე თქმით, საუბარია "ჰაერი-მიწა" კლასის რაკეტებზე (JASSM), რომელთა ჩართვასაც ვაშინგტონი კიევის შეიარაღების პაკეტში ამ შემოდგომაზე გეგმავს. ამასთან, როგორც სააგენტოს თანამოსაუბრეებმა აღნიშნეს, საბოლოო გადაწყვეტილება ჯერ მიღებული არ არის.
JASSM-ის ძველ მოდელებს დაახლოებით 370 კმ-ის დაფარვა შეუძლიათ, ახლებს - 800 კმ-ზე მეტის. გამოცემამ ვერ დააზუსტა, თუ რომელი მათგანის გადაცემას გეგმავს აშშ.
4-მეტრიანი რაკეტები პროექტირებულია იმგვარად, რომ მაქსიმალურად შეუმჩნეველები დარჩნენ. ეს ართულებს საჰაერო თავდაცვის სისტემებით მათ გამოვლენას. მათ ასევე შეუძლიათ მიწასთან ახლოს ფრენა. გარდა ამისა, მათი დაპროგრამება შესაძლებელია საჰაერო თავდაცვის გვერდის ავლით.
JASSM რაკეტები ჯერჯერობით მხოლოდ ამერიკულ თვითმფრინავებთან იყო ინტეგრირებული. ამ ზაფხულს ნიდერლანდებმა, The Times-ის ცნობით, უკრაინას გადასცა პირველი ექვსი F-16 გამანადგურებელი, რომელთაგან თითოეულს შეუძლია ორი ფრთოსანი რაკეტის გადატანა.
უკრაინისთვის JASSM-ის მიწოდება ევროპული რუსეთის დიდ ნაწილს დაუცველს დატოვებს ძლიერი ზუსტი მართვადი საბრძოლო მასალის თავდასხმების მიმართ და გაართულებს შეტევითი ოპერაციებს რუსული არმიისთვის, - აღნიშნავს Reuters. ეს პოტენციურად უკრაინას სტრატეგიულ უპირატესობას მისცემს.
ამავდროულად, ვაშინგტონს ჯერ არ მოუხსნია შეზღუდვები ამერიკული იარაღით რუსეთის სირღმეში გამოყენების თაობაზე. The Economist-ის ცნობით, უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი 22-23 სექტემბერს გაეროს გენერალური ასამბლეის ფარგლებში აშშ-ის პრეზიდენტს ჯო ბაიდენს შეხვდება და ნოემბრის საპრეზიდენტო არჩევნებამდე ბოლოჯერ ეცდება რუსეთის ტერიტორიაზე თავდასხმის ნებართვის მიღებას.
მანამდე, 2 სექტემბერს ზელენსკიმ ჰოლანდიის პრემიერ-მინისტრ დიკ შუფთან გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ მხოლოდ დასავლური რაკეტებით რუსეთის სიღრმეში დარტყმის ნებართვა საკმარისი არ არის, საჭიროა თავად იარაღიც. მან აღნიშნა, რომ ასეთი ინსტრუმენტი ოთხ ქვეყანას აქვს - აშშ-ს, დიდ ბრიტანეთს, საფრანგეთსა და გერმანიას.

США начнут поставки Украине дальнобойных крылатых ракет
США готовятся предоставить Украине крылатые ракеты большой дальности, способные поражать объекты в глубине России, рассказали Reuters три осведомленных источника.
По их словам, речь идет о ракетах класса «воздух—земля» (JASSM), которые Вашингтон планирует включить в пакет вооружений для Киева этой осенью. При этом, как подчеркнули собеседники агентства, окончательное решение еще не принято.
Старые модели JASSM имеют дальность полета около 370 км, а новые — более 800 км. Какие из них могут передать Украине США, Reuters не удалось уточнить. Ракеты длиной около 4 м спроектированы так, чтобы быть максимально незаметными. Это затрудняет их обнаружение системами противовоздушной обороны. Они также могут лететь близко к земле. Кроме того, их можно запрограммировать на обход ПВО.
Ракеты JASSM до сих интегрированы только с американскими самолетами. Этим летом Нидерланды, по данным The Times, передали Украине первые шесть истребителей F-16, каждый из которых может нести две крылатые ракеты.
Предоставление JASSM Украине сделает значительную часть европейской России уязвимой для ударов мощных высокоточных боеприпасов и усложнит наступательные операции для российской армии, отмечает Reuters. Это потенциально обеспечит Украине стратегическое преимущество.
При этом Вашингтон до сих пор не снял ограничения на удары вглубь России американским оружием. По данным The Economist, президент Украины Владимир Зеленский встретится с президентом США Джо Байденом на полях Генассамблеи ООН 22—23 сентября и попытается в последний раз перед президентскими выборами в ноябре добиться разрешения на удары по российской территории.
До этого 2 сентября Зеленский на брифинге с премьером Нидерландов Диком Схоофом заявил, что одного разрешения для ударов западными ракетами вглубь России недостаточно, нужно и само оружие. Он отметил, что такие инструменты есть у четырех стран — США, Великобритании, Франции и Германии.
При этом, как говорил министр обороны Украины Рустэм Умеров, Киев собирается наносить удары вглубь России дальнобойными ракетами собственного производства «Паляница». Зеленский сообщил об успешном запуске ракеты 24 августа. Согласно представленным данным, дальность полета «Паляницы» составляет до 700 км. Ракета потенциально сможет нанести удар как минимум по 20 российским аэродромам, с которых совершаются атаки на территорию Украины.