გარემოს ეროვნული სააგენტო: შავი ზღვის წყლის ხარისხი სანაპიროს მთელ პერიმეტრზე ნორმის ფარგლებშია
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, ჩატარებული ლაბორატორიული კვლევების მიხედვით, შავი ზღვის წყლის ხარისხი სანაპიროს მთელ პერიმეტრზე ნორმის ფარგლებშია.
მისი ცნობით, სააგენტო შავი ზღვის წყლის ხარისხის მონიტორინგს უწყვეტ რეჟიმში, ყოველთვიურად, 12 წერტილში ახორციელებს.
„გარემოს ეროვნული სააგენტო შავი ზღვის წყლის ხარისხის მონიტორინგს უწყვეტ რეჟიმში, ყოველთვიურად ახორციელებს. 12 წერტილში აღებული წყლის სინჯების კვლევების დროს ისაზღვრება ჰიდრობიოლოგიური და ქიმიური პარამეტრები, მათ შორის, 13 მძიმე მეტალი, ნავთობის ჯამური ნახშირწყალბადები, 16 პოლიარომატული ნახშირწყალბადისა და სხვა ფიზიკურ-ქიმიური პარამეტრის კონცენტრაცია. ამის შესახებ ინფორმაციას გარემოს ეროვნული სააგენტო ავრცელებს.
შავი ზღვიდან აღებული სინჯების კვლევა გარემოს ეროვნული სააგენტოს ატმოსფერული ჰაერის, წყლისა და ნიადაგის ანალიზის აკრედიტებულ ლაბორატორიაში ტარდება. ლაბორატორია აღჭურვილია მაღალი სიზუსტის მქონე ანალიტიკური ხელსაწყოებით და სრულად აკმაყოფილებს თანამედროვე მოთხოვნებსა და სტანდარტებს.
აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის საზღვაო სტრატეგიის ჩარჩო დირექტივის შესაბამისად, გარემოს ეროვნული სააგენტო მონიტორინგის სისტემის გაუმჯობესებაზე აქტიურად მუშაობს. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს ახალი პარამეტრების ანალიზის მეთოდების დანერგვის სამუშაოები”, - ნათქვამია ინფორმაციაში.

Агентство окружающей среды: качество воды в Черном море — в пределах нормы
Национальное агентство по охране окружающей среды заявило, что качество в Черном море по периметру побережья находится в пределах нормы. Об этом свидетельствуют лабораторные данные — забор черноморской воды осуществляется в 12 точках.
«Гидробиологические и химические параметры, в том числе 13 тяжелых металлов, общее содержание нефтяных углеводородов, 16 полиароматических углеводородов и другие физико-химические параметры, определяются в ходе исследований проб воды, взятых в 12 точках», — сообщает ведомство.
Исследование проб, взятых из Черного моря, проводится в аккредитованной лаборатории анализа атмосферного воздуха, воды и почвы Национального агентства по охране окружающей среды.
«Лаборатория оснащена высокоточными аналитическими приборами и полностью соответствует современным требованиям и стандартам. Следует отметить, что в соответствии с Рамочной директивой ЕС по морской стратегии Национальное агентство по охране окружающей среды активно работает над совершенствованием системы мониторинга. На данном этапе ведется работа по внедрению новых методов анализа параметров», — говорится в информации.