ივანიშვილი განმარტავს, რატომ სურს "ოცნებას" საკონსტიტუციო უმრავლესობა: "პირველ რიგში, გვჭირდება "ნაციონალური მოძრაობის“ გასასამართლებლად"
21/08/2024 17:07:35 პოლიტიკა
"ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილი განმარტავს, რატომ სურს "ოცნებას" საკონსტიტუციო უმრავლესობა. ამის შესახებ მან მცხეთაში მმართველი პარტიის საარჩევნო კამპანიის რეგიონულ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
"გუშინ ჩვენი გუნდის სახელით გავრცელდა ვრცელი განცხადება იმის შესახებ, თუ რისთვის გვესაჭიროება საკონსტიტუციო უმრავლესობა და ჩვენი პოზიცია დღეს კიდევ ერთხელ მინდა თქვენს წინაშე განვმარტო:
- პირველ რიგში: საკონსტიტუციო უმრავლესობა „ქართულ ოცნებას“ ჭირდება „ნაციონალური მოძრაობის“ გასასამართლებლად. ჩვენ გვჭირდება საკონსტიტუციო უმრავლესობა იმისათვის, რომ ერთხელ და სამუდამოდ მოვაშოროთ ქვეყანას მძიმე სენი, რომელიც მას უკვე ორი ათწლეულია არ ასვენებს. ჩვენ წამოვიწყებთ სამართლებრივ პროცესს, რომლის შედეგადაც როგორც „ნაციონალური მოძრაობა“, ისე ყველა მისი სატელიტი და მემკვიდრე პარტია აიკრძალება, რისთვისაც ყველანაირი სამართლებრივი საფუძველი არსებობს. „ნაციონალურ მოძრაობას“ ჩადენილი აქვს უამრავი დანაშაული საკუთარი ქვეყნისა და ხალხის წინაშე. ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში, მათი ხელწერა იყო ავტორიტარიზმი, ადამიანების მკვლელობა და წამება, ბიზნესის რეკეტი, ტელევიზიების მიტაცება, არჩევნების გაყალბება და მრავალი სხვა დანაშაული, რომელიც არ შეიძლება დაუსჯელი დარჩეს. 2008 წელს მათ ჩართეს საქართველო ომში, რამაც ჩვენ ქვეყანას ტერიტორიების 20 პროცენტი დააკარგვინა, 400-ზე მეტი ჩვენი თანამოქალაქის სიცოცხლე შეიწირა და 30 ათასი ქართველი დევნილად აქცია. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, კრებსითი „ნაციონალური მოძრაობა“ საქართველოს დღესაც არეულობისა და ომისკენ ექაჩება, რის გამოც მათი გასამართლება ახლა სულ სხვა აქტუალობას იძენს. ჩვენ არ დავუშვებთ, რომ ქვეყანამ მუდმივად დანაღმულ ველზე იაროს, ამისათვის კი, „ნაციონალური მოძრაობის“ გასამართლება აუცილებელზე აუცილებელია. 26 ოქტომბრის არჩევნები უნდა იქცეს ნიურნბერგის პროცესად „ნაციონალური მოძრაობისთვის“, სადაც ქართველი ხალხის საკონსტიტუციო უმრავლესობა უსამშობლო პოლიტიკოსების ამ ერთიანობას, ყველანაირ ანტისახელმწიფოებრივ დავალებაზე ხელის მომწერ უცხოურ აგენტურას სათანადო განაჩენს გამოუტანს. საკონსტიტუციო უმრავლესობის მიღების პირობებში, კრებსით „ნაციონალურ მოძრაობას“ დამსახურებული სასჯელისგან ვერავითარი გარე მფარველობა ვეღარ გადაარჩენს. საქართველოში ჯანსაღი არჩევნები მხოლოდ მას შემდეგ ჩატარდება, რაც პოლიტიკურ სისტემაში კრებსით „ნაციონალურ მოძრაობას“ პატრიოტული პოლიტიკური ძალები ჩაანაცვლებენ;
- მეორე მიზეზი, რატომ გვიჭირდება საკონსტიტუციო უმრავლესობა: საკონსტიტუციო უმრავლესობის მიღების შემდეგ, „ქართული ოცნება“ მიიღებს კონსტიტუციურ კანონს „ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“, რომელიც ლგბტ-პროპაგანდას და ფსევდოლიბერალური იდეოლოგიის სხვა გამოვლინებებს დაუპირისპირდება. საქართველოში კონსტიტუციის დონეზე აიკრძალება ერთნაირსქესიანთა ეგრეთწოდებული სამოქალაქო პარტნიორობა, ლგბტ-წყვილის მიერ შვილის აყვანა, სქესის შეცვლის ოპერაციების ჩატარება, მედიაში თუ სკოლებში ლგბტ-პროპაგანდის წარმოება და სხვა. ანტიქრისტიანული ძალები ცდილობენ ერებს, სახელმწიფოებს და ადამიანებს ყოველგვარი იდენტობა წაუშალონ. მათი მიზანია, ადამიანი იქცეს ღირსებისა და მორალისგან დაცლილ არსებად, რომელსაც არ ექნება არავითარი ეროვნული, რელიგიური თუ პიროვნული იდენტობა; ადამიანმა დანამდვილებით ისიც კი არ უნდა იცოდეს, კაცია თუ ქალი. ფსევდოლიბერალურ იდეოლოგიას უკვე აქვს უმძიმესი შედეგები მრავალ ქვეყანაზე და ამდენად, საქართველოში მის გავრცელებას პრინციპულად უნდა დავუპირისპირდეთ, როგორი ძლიერიც არ უნდა იყოს გარედან ზეწოლა ამ საკითხთან დაკავშირებით;
- მესამე: დღეს მსოფლიოში და ჩვენს რეგიონში პოლიტიკური ვითარება დინამიურად იცვლება. ნებისმიერ დროს შეიძლება დადგეს დღის წესრიგში საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხი, რა დროსაც საქართველოს კონსტიტუციაში შესაბამისი ცვლილებების შეტანა გახდება აუცილებელი. ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის პირობებში, უნდა გადაისინჯოს ქვეყნის მმართველობის სისტემა და ტერიტორიული მოწყობა, რაც კონსტიტუციაში ცვლილებების განხორციელების გარეშე შეუძლებელია. კრებსითი „ნაციონალური მოძრაობა“ ასეთ დროსაც კი აუცილებლად ეროვნული ინტერესების წინააღმდეგ წავა და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას წინაღობას შეუქმნის, რისი დაშვებაც არ შეიძლება. შესაბამისად, „ქართულ ოცნებას“ შემდეგი მოწვევის პარლამენტში უნდა ჰქონდეს საკონსტიტუციო უმრავლესობა, რათა, საჭიროების შემთხვევაში, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისთვის აუცილებელი საკონსტიტუციო ცვლილებები დაბრკოლების გარეშე განახორციელოს
- როგორც წერილში აღვნიშნეთ, არის კიდევ ერთი, მეოთხე საკითხი, რომლის კონსტიტუციით მოწესრიგებასაც საქართველოს თვითმყოფადობისა და ეროვნული ფასეულობების დასაცავად უდიდესი მნიშვნელობა შეიძლება ჰქონდეს. თუმცა, ამ საკითხზე კონსულტაციები გრძელდება და მასზე ჩვენს პოზიციებს უახლოეს მომავალში გაგიზიარებთ.
ბოლოს, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, არის კიდევ ერთი საკითხი, რომელიც „ქართული ოცნების“ მიერ საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვებას საჭიროებს. ყველაფერი უკან დაგვრჩება, თუ საქართველო მშვიდობას ვერ შეინარჩუნებს. საკმარისია ერთი პატარა შეცდომა და შეიძლება ქვეყანა საერთოდ დავკარგოთ, რაც არავითარ შემთხვევაში არ უნდა დავუშვათ. რეგიონში ომი მომავალ წელს აუცილებლად დასრულდება. შესაბამისად, მთავარია, ეს რამდენიმე თვეც გავძლოთ, საქართველოში არეულობა და მეორე ფრონტის გახსნა არ დავუშვათ, ქვეყანა შევინარჩუნოთ და როგორც კი ომი დასრულდება, საქართველოს ეროვნულ ინტერესებს უკვე ვერავინ და ვეღარაფერი დაემუქრება", – განაცხადა მან.

Иванишвили: вопрос восстановления территориальной целостности Грузии может возникнуть в любой момент
21/08/2024 17:07:35 Политика
Олигарх Бидзина Иванишвили, основатель партии власти и ее почетный председатель, заявил на предвыборной встрече с избирателями во Мцхета, что парламентские выборы 26 октября — это не просто выборы, которые «надо победить». Это важно потому, что в любой момент может встать на повестку дня вопрос о восстановлении территориальной целостности Грузии, а без получения конституционного большинства «Грузинской мечте», в условиях присутствия в грузинской политике партии Саакашвили, не удастся беспрепятственно внести изменения в Конституцию Грузии.
Речь Бидзины Иванишвили, по сути, представляла предвыборное заявление — обращение к избирателям, которое «Мечта» опубликовала 20 июня, где было дано пояснение тому, для чего партии власти необходимо конституционное большинство в результате парламентских выборов 26 октября.
Задача «Грузинской мечты», подчеркнул Иванишвили, — одержать победу, равную конституционному большинству, что «позволит успешно решать не только краткосрочные, но и долгосрочные национальные задачи Грузии».
По его словам, «здоровые выборы в Грузии состоятся только после того, как «Национальное движение» будет замещено в политической системе патриотическими политическими силами».
Иванишвили отметил, что Грузия сегодня стоит перед теми же вызовами, что и столетия назад: «защита мира, достоинства, суверенитета, христианских ценностей и светлого будущего страны по-прежнему требует постоянной бдительности».
«Парламентские выборы, которые состоятся 26 октября, имеют ключевое значение в этом отношении. Как уже неоднократно говорилось, парламентские выборы 26 октября — это своего рода референдум, на котором гражданам нашей страны предстоит сделать выбор между войной и миром, рабством и свободой, моральным упадком и христианскими ценностями, темным прошлым и светлым европейским будущим страны.
На этих выборах перед нами стоит гораздо более серьезная задача, чем просто победить на них. Задача «Грузинской мечты» — одержать победу, равную конституционному большинству, что позволит успешно решить не только краткосрочные, но и долгосрочные национальные задачи Грузии», — подчеркнул основатель партии власти.
Олигарх поочередно озвучил присутствующим членам партии власти и избирателям четыре месседжа «Грузинской мечты».
«Я хотел бы еще раз прояснить перед вами нашу позицию: прежде всего, конституционное большинство «Грузинской мечте» нужно, чтобы оправдать «Национальное движение». Нам нужно конституционное большинство, чтобы раз и навсегда избавиться от тяжелого недуга, который не дает стране покоя на протяжении двух десятилетий. Мы запустим судебный процесс, в результате которого «Национальное движение», а также все его партии-сателлиты и правопреемники будут запрещены, для чего есть все законные основания», — заявил олигарх.
Иванишвили снова повторил, что партия Саакашвили совершила множество преступлений против Грузии и грузинского народа за время пребывания у власти: их почерк, отметил он, — авторитаризм, убийства и пытки людей, бизнес-рэкет, захват телекомпаний, фальсификация выборов и «многие другие преступления, которые не могут остаться безнаказанными».
«В 2008 году они втянули Грузию в войну, которая лишила нашу страну 20 % ее территорий, унесла жизни более 400 наших сограждан и сделала 30 тысяч грузин беженцами. Что самое важное, собирательное «Национальное движение» Грузии и сегодня тянет Грузию к беспорядкам и войне, именно поэтому суд над ними сейчас приобретает совершенно иную актуальность.
Мы не позволим стране ходить по постоянно заминированному полю, и за это судить «Национальное движение» — обязательная необходимость», — подчеркнул Иванишвили.
Основатель партии власти повторил пассаж заявления «Мечты» о том, что выборы 26 октября должны стать для «Нацдвижения» «нюрнбергским процессом, на котором конституционное большинство грузинского народа вынесет надлежащий вердикт» иностранной агентуре, которая «подписывается под всевозможными антигосударственными задачами».
И тогда, продолжил олигарх, никакое внешнее покровительство не спасет собирательное «Нацдвижение» от «заслуженного» наказания.
«Вторая причина, по которой нам нужно конституционное большинство: после принятия конституционного большинства «Грузинская мечта» примет конституционный закон «О семейных ценностях и защите несовершеннолетних», который будет противостоять ЛГБТ-пропаганде и другим проявлениям псевдолиберальной идеологии.
Так называемое гражданское партнерство однополых пар, усыновление детей ЛГБТ-парами, проведение операций по смене пола, ведение ЛГБТ-пропаганды в СМИ и школах и т.д. будут запрещены на уровне Конституции Грузии. Антихристианские силы пытаются стереть всякую идентичность с наций, государств и людей. Их цель — превратить человека в существо, лишенное достоинства и нравственности, у которого не будет никакой национальной, религиозной или личной идентичности», — подчеркнул Бидзина Иванишвили.
Третья причина — политическая ситуация в мире и в регионе Южного Кавказа. Основатель партии власти отметил, что «в любой момент на повестку дня может быть поставлен вопрос о восстановлении территориальной целостности Грузии», что потребует внесение поправок в Конституцию Грузии. И этому может помешать партия Саакашвили, отметил он.
» «Национальное движение» однозначно пойдет вразрез с национальными интересами и создаст препятствия на пути восстановления территориальной целостности, чего допустить нельзя. Соответственно, «Грузинская мечта» должна иметь конституционное большинство в парламенте следующего созыва, чтобы в случае необходимости беспрепятственно осуществить конституционные изменения, необходимые для восстановления территориальной целостности», — заявил он.
Иванишвили повторил и четвертый месседж предвыборной программу «Грузинской мечты» — четвертый вопрос, который может быть урегулирован Конституцией в целях защиты идентичности и национальных ценностей Грузии.
«Однако консультации по этому вопросу продолжаются, и мы поделимся своими позициями по нему в ближайшем будущем», — отметил он, как и в письме партии власти, не раскрыв сути пункта.
И главное, по словам Иванишвили, — сохранение Грузии от открытия на ее территории «второго фронта».
«Все останется позади, если Грузия не сможет сохранить мир. Достаточно одной маленькой ошибки, и мы можем вообще потерять страну, чего ни в коем случае нельзя допускать. Война в регионе (война в Украине — ред.) обязательно закончится в следующем году. Соответственно, главное — выдержать эти несколько месяцев, не допустить беспорядков и открытия второго фронта в Грузии, сохранить страну, и как только война закончится, никто и ничто не будет угрожать национальным интересам Грузии», — заявил Бидзина Иванишвили.