"კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობის“ არაკონსტიტუციურად გამოცხადება" და კიდევ 3 საკითხი – რას გეგმავს "ოცნება" საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვების შემთხვევაში
20/08/2024 06:39:22 პოლიტიკა
"ქართულმა ოცნებამ" საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვების შემთხვევაში 4 საკითხის განხორციელება დააანონსა.
მმართველი პარტიის პოლიტსაბჭოს მიერ გავრცელებულ განცხადებას უცლელად გთავაზობთ:
„2024 წლის საპარლამენტო არჩევნები არის ერთგვარი რეფერენდუმი, სადაც ქართველმა ხალხმა საბოლოოდ უნდა გადაწყვიტოს, ირჩევს ომს თუ ირჩევს მშვიდობას, ირჩევს მორალურ დეგრადაციას თუ ირჩევს ტრადიციულ ფასეულობებს, ირჩევს გარე ძალებზე საქართველოს მონურ დამოკიდებულებას თუ ირჩევს დამოუკიდებელ და სუვერენულ სახელმწიფოს, ირჩევს კოლექტიურ „ნაციონალურ მოძრაობას“ თუ ირჩევს „ქართულ ოცნებას“.
„ქართული ოცნების“ მიერ საპარლამენტო უმრავლესობის მოპოვებით, მოკლევადიანი, 4-წლიანი ამოცანა წარმატებით შესრულდება - საქართველოში გაიმარჯვებს მშვიდობა, ტრადიციული ფასეულობები და სახელმწიფო სუვერენიტეტის იდეა.
თუმცა, ამ უშუალო ამოცანასთან ერთად, ჩვენ გვაქვს გრძელვადიანი ამოცანა, უზრუნველვყოთ საქართველოს ხანგრძლივი, მდგრადი მშვიდობა და უსაფრთხოება, რასაც „ქართული ოცნების“ მიერ მაღალი, საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვება ესაჭიროება.
ვაცნობიერებთ რა ჩვენს პასუხისმგებლობას ქართველი ხალხის წინაშე, თავს ვალდებულად მივიჩნევთ დავაზუსტოთ, თუ რისთვის გვჭირდება საკონსტიტუციო უმრავლესობა:
- 1) პირველ რიგში, საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვება გვჭირდება პოლიტიკური სისტემის თვისებრივად გასაჯანსაღებლად, რისი მიღწევაც პოლიტიკიდან კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობის“ ჩამოშორების გარეშე შეუძლებელია. საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვებისთანავე, ჩვენ დავაინიცირებთ სამართლებრივ პროცესს, რომლის შედეგადაც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ და ყველა მისი სატელიტი თუ მემკვიდრე პარტია არაკონსტიტუციურად გამოცხადდება. მიუხედავად იმისა, რომ დანაშაულებრივი რეჟიმის ხელისუფლებიდან ჩამოშორებიდან 12 წელი გავიდა, დღემდე მისი გასამართლება ვერ მოხერხდა, რასაც თავისი ობიექტური მიზეზები ჰქონდა. პირველ რიგში, დამნაშავეების არგასამართლებას აქტიურად ითხოვდნენ მათი უცხოელი მფარველები, რამაც რეჟიმის გასამართლებას გადამწყვეტი წინაღობა შეუქმნა. მიუხედავად ამისა, ჩვენ მაინც შევძელით კონკრეტულ უმძიმეს დანაშაულებზე სამართლის აღსრულება რეჟიმის ათობით მაღალი, საშუალო თუ დაბალი რანგის წარმომადგენლის მიმართ, ყოფილი პრეზიდენტის, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ყოფილი მინისტრებისა და სხვა უმაღლესი თანამდებობის პირების ჩათვლით. შესაბამისმა განაჩენებმა, მთლიანობაში, წლების მანძილზე, შექმნა მყარი საფუძველი რეჟიმის გასასამართლებლად. ასევე, შეგახსენებთ, რომ გასული წლების მანძილზე წარიმართებოდა პროცესები ჰააგასა და სტრასბურგში, რომლებიც, „ქართული ოცნების“ ძალისხმევით, საქართველოს და ქართული ჯარის გამარჯვებით დასრულდა. ჰააგისა და სტრასბურგის პროცესების ფონზე, 2008 წლის დანაშაულში ჩაძიება მნიშვნელოვან რისკებთან იყო დაკავშირებული, რომლებიც ახლა სრულად არის მოხსნილი. რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, 2008 წლის დანაშაულის მონანიების მაგივრად, უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ, კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობა“ კიდევ ერთხელ ექაჩებოდა და დღესაც ექაჩება საქართველოს ომისკენ. ამ ფონზე, ამ დანაშაულებრივი ძალის გასამართლებამ დღეს სულ სხვა აქტუალობა შეიძინა. კოლექტიურ „ნაციონალურ მოძრაობას“ ძლიერი გარე მფარველები ახლაც ჰყავს. ეს არიან ის ძალები, რომლებიც გასული 2 წლის განმავლობაში საქართველოს წინააღმდეგ მიმართული ყველა კამპანიის, მათ შორის მეორე ფრონტის კამპანიის ადგილობრივ თუ საერთაშორისო კოორდინაციას ახორციელებდნენ. ჩვენ ამ ძალებს უნდა დავანახოთ, რომ კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტიკური სისტემიდან ჩამოშორება ქართველი ხალხის უდიდესი, საკონსტიტუციო უმრავლესობის გადაწყვეტილებაა. ოქტომბრის არჩევნები უნდა იქცეს ერთგვარ ნიურნბერგის პოლიტიკურ განაჩენად „ნაციონალური მოძრაობისთვის“, რომელიც შესაბამის სამართლებრივ პროცესს მყარ ნიადაგს შეუქმნის. სწორედ გარე ფაქტორის გათვალისწინებით არის აუცილებელი „ქართული ოცნების“ მიერ საკონსტიტუციო უმრავლესობის მიღება „ნაციონალური მოძრაობის“ გასასამართლებლად. გამომდინარე უამრავი დანაშაულიდან, რომელიც „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ ქართული სახელმწიფოს და ქართველი ხალხის წინააღმდეგ ჩაიდინა, მას ვერ მივცემთ უფლებას, გარე დავალებების შესრულება და სახელმწიფოსთვის მუდმივი ზიანის მიყენება განაგრძოს. დაუშვებელია ხელისუფლებაში დაბრუნების თუნდაც თეორიული შესაძლებლობა დარჩეს 2008 წლის დანაშაულის ჩამდენ პოლიტიკურ ძალას, მით უმეტეს იმ გამოწვევების ფონზე, რომლებიც საქართველოს წინაშე რეგიონში მიმდინარე სამხედრო კონფლიქტების ფონზე დგას. იმ პირობებში, როდესაც ქვეყანაში ოპოზიციის როლს გარედან მართული პოლიტიკოსების დანაშაულებრივი ჯგუფი - კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობა“ ასრულებს, სახელმწიფოს მუდმივად უწევს დანაღმულ ველზე სიარული, რის გამოც ქვეყნის დაკარგვის რისკი მუდმივად აქტუალური რჩება. ყველას გვახსოვს ხელისუფლების გადატრიალების მცდელობა, რომელიც ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის საქმეზე გამოტანილ საეჭვო განაჩენს მოჰყვა. მოსამართლემ, რომელიც უცხოელებისგან დღემდე საეჭვო პრივილეგიებით სარგებლობს, პროკურატურის მიერ წაყენებული ბრალი არ გაითვალისწინა და გაუგებარი განაჩენი გამოიტანა, რამაც საზოგადოების აღშფოთება გამოიწვია. თუმცა, ოპოზიციამ და ენჯეოებმა არა მოსამართლის, არამედ პროკურატურის პასუხისმგებლობის საკითხი დააყენეს. მეტიც, პროტესტი რევოლუციურ პროცესებში გადაიზარდა. მაშინ საზოგადოებას გაუჭირდა იმის გააზრება, თუ ვის მიერ და რა მიზნით იყო შესაბამისი პროცესები დაგეგმილი და კოორდინირებული. საბედნიეროდ, ეს ყველაფერი არჩევნებამდე შედარებით დიდი ხნით ადრე და არა წინასაარჩევნო პერიოდში მოხდა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ყველაფერი ტრაგიკულად შეიძლება დასრულებულიყო და ხელოვნურად წარმართულ სცენარს ხელისუფლებაში აგენტურის დაბრუნება შეიძლებოდა მოჰყოლოდა. საზოგადოებას თვეები დასჭირდა იმის გასააზრებლად, რომ საქმეში ხელისუფლების არავითარი ბრალეულობა არ იყო. ეს მაგალითი იმ რისკების საუკეთესო ილუსტრაციაა, რომლებიც ხელოვნურად გაღვივებული პოლარიზაციის ფონზე, მსგავსი სცენარის ამოქმედებასთან შეიძლება იყო დაკავშირებული. მთელი ამ წლების განმავლობაში, საქართველოში სრულფასოვანი არჩევნები არ ჩატარებულა. ჯანსაღ დემოკრატიულ სისტემაში საზოგადოებას უნდა ჰქონდეს არჩევანი კარგსა და უკეთესს შორის. ქართულ სინამდვილეში კი, ერთ მხარეს არის „ქართული ოცნება“, რომელიც სახელმწიფოს შენარჩუნებას ცდილობს და მეორე მხარეს არის კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობა“, რომელიც მთლიანად გარედან იმართება და სახელმწიფოს გამუდმებული მტრობით არის დაკავებული. როდესაც ერთი და იგივე პოლიტიკური ძალა სამზე მეტი ვადით ინარჩუნებს ძალაუფლებას, ეს დემოკრატიულ პროცესს გარკვეულწილად ჩრდილს აყენებს. ჯანსაღ დემოკრატიულ სისტემაში გარკვეული პერიოდულობით ერთმანეთს ხელისუფლებაში ერთმანეთზე უკეთესი პოლიტიკური ძალები უნდა ანაცვლებდნენ, რაც დღევანდელ ვითარებაში შეუძლებელია. სრულფასოვანი არჩევნები საქართველოში მხოლოდ მას შემდეგ ჩატარდება, რაც პოლიტიკურ სისტემაში კოლექტიურ „ნაციონალურ მოძრაობას“ ჯანსაღი ოპოზიციური ძალები ჩაანაცვლებენ. ჩვენი ვალია ქართული სახელმწიფოს წინაშე, პოლიტიკური სისტემის არაჯანსაღი მდგომარეობა სამუდამოდ შევცვალოთ და ინსტიტუციონალიზებული პარტიული სისტემა ჩამოვაყალიბოთ, რაც სრულფასოვანი დემოკრატიული სისტემის ფუნქციონირების აუცილებელი პირობაა. არ შეიძლება, ქვეყანა მუდმივად ცხოვრობდეს რევოლუციებისა და ქვეყნის არევის მცდელობის რეჟიმში და გულხელდაკრეფილი ველოდოთ იმ ნაღმის აფეთქებას, რომელსაც კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობის“ საშუალებით გარედან ხელოვნურად თავს მოხვეული რადიკალიზმი და პოლარიზაცია ქვია. სწორედ ამიტომ, კოლექტიური „ნაციონალური მოძრაობის“ არაკონსტიტუციურად გამოცხადება არის აუცილებელი პირობა საქართველოში გრძელვადიანი მშვიდობის დამყარებისა და გამართული დემოკრატიული საზოგადოებრივი წესწყობილების ჩამოყალიბებისათვის;
- 2) საქართველოს პარლამენტში უკვე ინიცირებულია კონსტიტუციური კანონპროექტი „ოჯახურ ღირებულებათა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“. ფსევდოლიბერალური იდეოლოგიის გავრცელება მსოფლიოში და საქართველოში თანდათანობით სულ უფრო საშიშ სახეს იძენს. პარიზის ოლიმპიადის გახსნის ცერემონიამ, რომელიც მკრეხელობის, ქრისტიანთა რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფისა და ლგბტ-პროპაგანდის ძალზე უხეშ, აღმაშფოთებელ ელემენტებს შეიცავდა, კიდევ ერთხელ შეგვახსენა იმ საფრთხის მასშტაბი, რომელიც ფსევდოლიბერალური იდეოლოგიის გავრცელებას უკავშირდება. ამ იდეოლოგიას არაფერი აქვს საერთო ადამიანის უფლებების დაცვასთან და მისი ერთადერთი მიზანი ღირსებისგან, მორალისგან და ყოველგვარი იდენტობისგან ადამიანის სრული დაცლაა. ადამიანმა დანამდვილებით ისიც კი არ უნდა იცოდეს, კაცია თუ ქალი. ადამიანმა არ უნდა იცოდეს საკუთარი ფესვები, საკუთარი ქვეყნის ისტორია, მას არ უნდა ჰქონდეს ეროვნული, რელიგიური თუ პიროვნული იდენტობა. ფსევდოლიბერალური იდეოლოგიის ამოცანა ყველაზე დაბალი რანგის მონის გამოყვანაა, რომელიც მანიპულირებას იოლად დაექვემდებარება. საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვება „ქართულ ოცნებას“ მისცემს ზემოაღნიშნული კონსტიტუციური კანონპროექტის მიღების შესაძლებლობას, რაც ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვას უმაღლეს, კონსტიტუციურ ხარისხში განამტკიცებს. კონსტიტუციური კანონის მიღების შემდეგ, ვერავინ ვეღარასოდეს მოგვახვევს თავს ერთნაირსქესიანთა ე.წ. სამოქალაქო პარტნიორობის, ერთნაირსქესიანთა წყვილის მიერ ბავშვის აყვანის ან სქესის შეცვლის ოპერაციის დაკანონებას, ქალისა და მამაკაცის გარდა სხვა ე.წ. სქესის სამართლებრივად დადგენას, საგანმანათლებლო დაწესებულებებში თუ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით ფსევდოლიბერალური იდეოლოგიის პროპაგანდას და სხვა მანკიერებებს, რომლებმაც მრავალი ქვეყანა უკვე ძალზე მძიმე შედეგებამდე მიიყვანა;
- 3) ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი ეროვნული ამოცანა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენაა. მშვიდობიანი გზით საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის შემთხვევაში, აუცილებელი გახდება საქართველოს კონსტიტუციის ცვლილება, რათა საქართველოს მმართველობის სისტემა და ტერიტორიული სახელმწიფოებრივი მოწყობა ახალ რეალობასთან მოვიდეს შესაბამისობაში. გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოს გარშემო მოვლენები ძალზე დინამიურად ვითარდება, ამგვარი მოცემულობისთვის ნებისმიერ დროს უნდა ვიყოთ მზად. ოპოზიციის ანტისახელმწიფოებრივი მიდგომების გათვალისწინებით, დარწმუნებით შეიძლება ითქვას, რომ ისინი ასეთ შემთხვევაშიც გარე დავალებას შეასრულებენ და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისთვის აუცილებელ საკონსტიტუციო ცვლილებებს აუცილებლად წინ აღუდგებიან. შესაბამისად, „ქართულ ოცნებას“ ესაჭიროება საკონსტიტუციო უმრავლესობა, რათა საჭიროების შემთხვევაში, აუცილებელი საკონსტიტუციო ცვლილებების განხორციელებას ვერავინ შეუქმნას დაბრკოლება;
- 4) არის კიდევ ერთი, მეოთხე საკითხი, რომლის კონსტიტუციით მოწესრიგებასაც საქართველოს თვითმყოფადობისა და ეროვნული ფასეულობების დასაცავად უდიდესი მნიშვნელობა შეიძლება ჰქონდეს. თუმცა, ამ საკითხზე კონსულტაციები კვლავაც გრძელდება და მასზე ჩვენს პოზიციას, სავარაუდოდ, თვის ბოლომდე გაგიზიარებთ.
ზემოაღნიშნული სტრატეგიული ამოცანების გადაჭრას საქართველოს გრძელვადიანი სტაბილური განვითარებისათვის საკვანძო მნიშვნელობა ენიჭება. თუმცა, ამასთან ერთად, არის კიდევ ერთი, არანაკლებ მნიშვნელოვანი, და მეტიც - კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი საკითხი, რომლის გადაჭრაც „ქართული ოცნების“ მიერ საკონსტიტუციო უმრავლესობის მიღებას მოითხოვს. საქართველო ახლაც ომის უშუალო საფრთხის წინაშე დგას, რომლის თავიდან არიდება დღეს და ხვალ საქართველოს უპირველესი ამოცანაა. საკმარისია მცირე გადაცდომა, ერთი ფეხის გადაბრუნება და ქვეყანა შეიძლება საერთოდ დავკარგოთ, რის შემდეგაც არა მხოლოდ საკონსტიტუციო ცვლილებებს, არამედ საერთოდ არაფერს ფასი აღარ ექნება. ახლა, როდესაც რეგიონში ომი უკანასკნელ თვეებს ითვლის, ქართულ საზოგადოებას მართებს მაქსიმალური მობილიზაცია, რათა დღემდე დიდი ძალისხმევით შენარჩუნებული მშვიდობა ხელიდან არ გავუშვათ და ქვეყანას ნგრევა და განადგურება თავიდან ავაცილოთ. ახლა მთავარია, ამ რამდენიმე თვის განმავლობაში ქვეყანა როგორმე შევინარჩუნოთ და შემდეგ, მის შეუფერხებელ განვითარებას ვეღარაფერი დაუდგება წინ.
2020 ან 2021 წელს სახლში დარჩენილ ან ოპოზიციის ამომრჩეველს რომ გაემარჯვა, დღეს საქართველო უკრაინაზე მძიმე მდგომარეობაში აღმოჩნდებოდა და ქვეყანა აღარ გვექნებოდა. სამომავლოდ, ამგვარი რისკი თეორიულ დონეზეც კი აღარ უნდა დავუშვათ.
რაც უფრო დიდი იქნება „ქართული ოცნების“ საარჩევნო მხარდაჭერა, მით უფრო მცირე იქნება საქართველოს არაკეთილმოსურნეთა ცდუნება, კიდევ ერთხელ სცადონ ქვეყნის არევა, ხელისუფლებაში აგენტურის, ანუ ადგილობრივი ომის პარტიის დაბრუნება და საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნა. რაც უფრო დიდი იქნება „ქართული ოცნების“ საარჩევნო მხარდაჭერა, მით უფრო მშვიდი იქნება ნოემბერი, დეკემბერი და მომდევნო 4 წელიწადი. რაც უფრო მეტი იქნება „ქართული ოცნების“ მხარდაჭერა, მით უფრო ნაკლები ბარიერი შეექმნება ქვეყნის საერთო წინსვლას და ეკონომიკურ განვითარებას.
შესაბამისად, ჩვენი ქვეყნის ნომერ პირველი ამოცანა ამ არჩევებზე მშვიდობის მაქსიმალურად განმტკიცებაა, რისთვისაც თითოეული ამომრჩევლის ხმას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. ამასთან, მანდატების რამდენ პროცენტსაც მიიღებს „ქართული ოცნება“, ზუსტად იმდენი პროცენტით განმტკიცდება და გამყარდება მშვიდობა ჩვენ ქვეყანაში.
გარდა ამისა, რაც უფრო მეტ ხმას მიიღებს „ქართული ოცნება“, მით უფრო სწრაფად და ეფექტიანად გადაიტვირთება საქართველოს ურთიერთობები ამერიკის შეერთებულ შტატებთან და ევროკავშირთან და მით უფრო მტკიცედ იქნება დაცული საქართველოს ეროვნული ინტერესები საერთაშორისო ასპარეზზე.
შესაბამისად, საჭიროა ქუდზე კაცი იმისათვის, რომ ქვეყნის დაკარგვის თეორიული რისკიც კი არ დავუშვათ და საქართველომ საერთაშორისო პოლიტიკაში თავისი პოზიციები მაქსიმალურად განიმტკიცოს. „ქართული ოცნებისთვის“ მიცემული თითოეული ხმა ნიშნავს მშვიდობის, სტაბილურობისა და განვითარების უფრო მტკიცე გარანტიას საქართველოსთვის.
მოვუწოდებთ ყველა ჩვენს თანამოქალაქეს, რომლისთვისაც ძვირფასია საქართველოში მშვიდობა, ქვეყნის სტაბილურობა და ტრადიციული ფასეულობები, 26 ოქტომბერს გამოვიდეთ ქუდზე კაცი და შევქმნათ მყარი ფუნდამენტი საქართველოს ეროვნული იდენტობის დასაცავად და ჩვენი ქვეყნის ნათელი მომავლის უზრუნველსაყოფად. ვისთვისაც ძვირფასია ქვეყანა, გადადეთ ყველაფერი და გამოდით არჩევნებზე, გვერდზე გადადეთ ყველანაირი ვიწრო-პოლიტიკური საკითხი, რადგან ამ არჩევნებზე არა პოლიტიკის, არამედ ქვეყნის გადარჩენის საკითხი წყდება. ყველაფერი ჩვენ ხელშია, საქართველოს ბედი ჩვენ ხელშია და ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ ქვეყანა გადავარჩინოთ და მომავალ თაობას სამართავად თავისუფალი, დამოუკიდებელი, ერთიანი და ძლიერი საქართველო დავუტოვოთ".

Georgian Dream names four reasons why it wants to secure a constitutional majority
After being in power for 12 years the ruling Georgian Dream party names four reasons why it wants to secure a constitutional majority for the next four years.
Here is the Georgian Dream's statement in full:
"The parliamentary elections of 2024 are a kind of referendum, where the Georgian people must finally decide whether they choose war or peace, moral degradation or traditional values, Georgia's slavish dependence on external forces or an independent and sovereign state, the collective National Movement or the Georgian dream. Once the Georgian Dream has secured parliamentary majority, the short-term, four-year objective – the victory of peace, traditional values, and the idea of state sovereignty in Georgia – will have been successfully achieved. However, in addition to this immediate objective, we also have the long-term objective to ensure durable, sustainable peace and security for Georgia, which requires the Georgian Dream obtaining a high constitutional majority. Realizing our responsibility to the Georgian people, we consider it our duty to clarify why we need a constitutional majority:
1. First of all, we require a constitutional majority in order to qualitatively improve the political system, which cannot be achieved without first removing the collective National Movement from politics. Immediately upon obtaining a constitutional majority, we will initiate legal proceedings that will declare the United National Movement and all its satellite and successor parties as unconstitutional. Although 12 years have passed since the criminal regime was removed from power, it has yet to be prosecuted, which has its own objective reasons. First and foremost, the non-prosecution of the criminals was demanded by their foreign protectors, which created a major obstacle to putting the regime on trial. Nevertheless, we were able to prosecute dozens of high-, middle-, and low-ranking regime officials, including the former president, the former prime minister, former ministers and other top officials for specific, serious crimes. The corresponding rulings as a whole have created a solid basis over the years for prosecuting the regime. We would also like to remind you that proceedings have been underway in The Hague and Strasbourg during the past years, which concluded with the victory of Georgia and the Georgian Army as a result of the Georgian Dream’s efforts. In light of the proceedings in The Hague and Strasbourg, the investigation of the crime of 2008 was associated with significant risks that have now been fully resolved. Most importantly, instead of repenting the crime of 2008, after the start of the war in Ukraine, the collective National Movement has once again tried to drag Georgia into a war, and it persists in this attempt to this day. Against this backdrop, the prosecution of this criminal force has attained special relevance today. The collective National Movement still has powerful external protectors. These are the forces that provided the local and international coordination of all the campaigns waged against Georgia, including the second front campaign. We must show these forces that the removal of the collective National Movement from the political system is the decision of the largest, constitutional majority of the Georgian people. The October elections must become a political verdict akin to that of Nuremberg for the National Movement, which will create a solid foundation for the relevant legal process. Considering the external factors, it is essential for the Georgian Dream to obtain a constitutional majority in order to prosecute the National Movement. Given the numerous crimes committed by the National Movement against the Georgian state and the Georgian people, we cannot allow it to continue to fulfil foreign objectives and cause permanent damage to the state. Even the theoretical possibility of the political force responsible for the crime of 2008 returning to power is unacceptable, especially given the challenges facing Georgia in light of the armed conflicts underway in the region. Since the role of the opposition in the country is played by the collective National Movement, a criminal group under external control, the state is forced to walk on a minefield, which makes losing the country a constant possibility. We all remember the attempted coup that followed the dubious verdict in the Khorava Street murder case. The judge, who still enjoys questionable privileges from foreigners, did not take into account the charges brought by the Prosecutor’s Office and issued an incomprehensible verdict, which caused public indignation. However, the opposition and the NGOs raised the issue of the responsibility of the Prosecutor’s Office, rather than the judge. Furthermore, the protest developed into revolutionary processes. At the time, the public found it difficult to understand who planned and coordinated the relevant processes, and for what purpose. Fortunately, all this took place long before the elections, rather than during the pre-election period. Otherwise, all this could have had a tragic ending, and the artificially driven scenario could have resulted in the agents’ return to power. It took the public months to realize that the government was not at fault. This example best illustrates the risks that may have been associated with the implementation of such a scenario against the backdrop of artificially fueled polarization. During all these years, full-fledged elections have not been held in Georgia. In a healthy democratic system, the public should have a choice between good and better. Meanwhile, in the Georgian reality, on the one side is the Georgian Dream, which is trying to preserve statehood, while on the other is the collective National Movement, which is fully under external control and is engaged in constant hostility to the state. When one political force retains power for more than three terms, it casts a shadow over the democratic process. In a healthy democratic system, superior political forces should periodically replace each other, which is impossible in today’s situation. Georgia will be able to hold full-fledged elections only once healthy opposition forces have replaced the collective National Movement in the political system. It is our duty to the Georgian state to forever change this unhealthy state of the political system and to establish an institutionalized party system, which is an essential condition for the operation of a full-fledged democratic system. A country cannot perpetually exist in a state of revolution and continual attempts to sow unrest, and we cannot sit back and wait for the explosion of the timebomb that is the radicalism and polarization, enforced from the outside with the help of the collective National Movement. That is precisely why declaring the collective National Movement as unconstitutional is an essential condition for the establishment of long-term peace and proper, democratic public institutions in Georgia.
2. The draft constitutional law “On Family Values and the Protection of Minors” has already been initiated in the Parliament of Georgia. The spread of pseudo-liberal ideology in Georgia and the world is becoming increasingly dangerous. The opening ceremony of the Paris Olympics, which contained extremely crude and outrageous examples of blasphemy, insulting the religious sentiments of Christians, and LGBT propaganda, reminded us once again of the scale of the danger associated with the spread of pseudo-liberal ideology. This ideology has nothing to do with the protection of human rights – its only goal is to cause people to become completely devoid of dignity, morality, and any kind of identity. A person should not even know for sure whether he is a man or a woman. A person should not know his roots or the history of his country; he should not have a national, religious, or personal identity. The objective of pseudo-liberal ideology is to produce slaves of the lowest grade that can be easily manipulated. Obtaining the constitutional majority will enable the Georgian Dream to adopt the aforementioned draft constitutional law, which will strengthen the protection of family values and minors at the highest, constitutional level. After the adoption of the constitutional law, no one will ever be able to force us to legalize the so-called civil unions of same-sex couples, child adoption by same-sex couples, gender reassignment surgeries, the legal identification of so-called genders other than male and female, the propaganda of pseudo-liberal ideology in educational institutions and the mass media, and other failings that have already led to dire consequences in many countries.
3. One of the most important national objectives is the restoration of Georgia’s territorial integrity. The peaceful restoration of Georgia’s territorial integrity will necessitate the amendment of the Constitution of Georgia in order to bring Georgia’s system of governance and the territorial organization of the state in line with the new reality. Given the dynamic unfolding of events around Georgia, we should be in constant readiness for such a situation. Considering the opposition’s anti-state approaches, it can be said with certainty that they will pursue their external objectives even under such circumstances and will surely oppose the constitutional amendments necessary for the restoration of territorial integrity. Accordingly, the Georgian Dream requires a constitutional majority to rule out, if necessary, the obstruction of the required constitutional amendments.
4. There is another, fourth issue, whose constitutional regulation can be of great importance in terms of the protection of Georgia’s identity and national values. However, consultations on this issue are ongoing and we will probably be able to state our position by the end of the month.
The resolution of the aforementioned strategic objectives is of key importance for Georgia’s long-term stable development. However, there is also another, no less important issue – in fact, it is of even greater importance, and its resolution requires the attainment of constitutional majority by the Georgian Dream. Even now, Georgia is facing the immediate threat of war. Avoiding it is the primary objective in the short term. One small mistake or misstep is enough for us to lose the country altogether, at which point nothing will matter anymore, least of all the constitutional amendments. Now that the war in the region is in its final months, the Georgian public must mobilize as much as possible in order for us not to lose the peace that has been maintained with great efforts and to prevent the destruction and devastation of the country. The most important thing now is to somehow retain the country during these few months; afterwards, nothing will be able to stand in the way of unimpeded development. Had the stay-at-home or opposition voters of 2020 or 2021 prevailed, today Georgia would be in a worse position than Ukraine, and we would no longer have a country. In the future, we must not allow even the theoretical possibility of this kind of risk. The greater the electoral support of the Georgian Dream, the less tempted Georgia’s ill-wishers will be to once again attempt to destabilize the country, return the agents – or the local War Party – to power, and open a second front in Georgia. The greater the electoral support of the Georgian Dream, the more peaceful November, December, and the next four years will be. The greater the support of the Georgian Dream, the fewer obstacles there will be to the country’s overall progress and economic development. Correspondingly, our country’s number one objective is to bolster peace as much as possible during these elections. In this context, each voter’s vote carries special significance. Moreover, peace in our country will be strengthened in direct proportion to the percentage of votes received by the Georgian Dream. Additionally, the more votes Georgian Dream receives, the faster and more effectively Georgia’s relations with the United States and the European Union will be reset, and the more securely Georgia’s national interests will be protected on the international stage. Accordingly, we need everyone’s help to eliminate even the theoretical risk of losing the country and to ensure that Georgia strengthens its position in international politics as much as possible. Each vote for the Georgian Dream means a firmer guarantee of peace, stability, and development for Georgia. We urge all our fellow citizens who value peace, stability, and traditional values in Georgia to come out on 26 October and create a solid foundation to protect Georgia’s national identity and ensure a bright future for our country. Those of you who cherish our country – put everything aside and come to the elections; set all narrow political issues aside because it is the country’s survival, rather than mere politics, that is at stake in these elections. Everything is in our hands; Georgia’s fate is in our hands, and we must do everything to save this country and leave a free, independent, united, and strong Georgia for the next generation to govern".