გოჩა ჯავახიშვილი: გული მტკივა, რომ მთელი ჩვენი სტრატეგია რომ რუსეთი აგრესორია, შეიძლება, გაბათილდეს, ვის ვუგორებთ კოჭს?
16/08/2024 05:47:02 პოლიტიკა
საფრანგეთში საქართველოს ყოფილი ელჩი გოჩა ჯავახიშვილი ეხმიანება გაერო-ში რუსეთის წარმომადგენლის მიერ გაკეთებულ განცხადებას, რომელშიც საქართველოს აცხადებდა 2008 წლის ომის კონტექსტში აგრესორად, არგუმენტის სახით კი „ქართული ოცნების“ პოლიტსაბჭოს განცხადებას ციტირებდა.
"სულ ვცდილობ პოლიტიკურ დებატებს ავარიდო თავი. მაგრამ ეს არ არის უბრალო ამბავი. ქვეყნის შიგნით ამ საკითხზე დებატებიც მძიმე მოსასმენი იყო, მაგრამ ახლა რუსეთი, გაეროში "ჩვენს პოზიციებს" იშველიებს, რომ საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან ჩვენდამი ჩადენილი აგრესიის გამო ბრალდებები გააბათილოს.
ეს გახლავთ აგვისტოს ომის 4 წლისთავზე პუტინთან გამართული პრესკონფერენციის შემდეგ Le Figaro ში გამოქვეყნებული სტატია. პუტინმა ამ პრესკონფერენციაზე დაადასტურა, რომ საქართველოში შემოჭრა რუსეთის სამხედრო შტაბში რამდენიმე წლით ადრე იყო დაგეგმილი. ეს არის მისი პასუხი, თუ ვინ დაიწყო ომი 2008 წლის 7 აგვისტოს. და მანამდე ომი არ ჰქონდა რუსეთს ჩვენთან?
გული მტკივა, რომ მთელი ჩვენი, სრულიად სამართლიანი სტრატეგია, (სტრასბურგის და ჰააგის სასამართლომ დაადასტურა და ჩვენც ხომ ვიცით) რომ რუსეთი იყო და არის აგრესორი, შეიძლება გაბათილდეს "ეფემერული პოლიტიკური ეფექტის" ეშხით გაკეთებული განცხადებებით და უზარმაზარ ზიანს ვაყენებთ ჩვენი საგარეო პოლიტიკის სტრატეგიას.
ნამდვილად არ მშურს ჩემი კოლეგების, ვისაც ამ განცხადებების გაკეთილშობილების შეუძლებელი მისია აკისრიათ.
რას ვიგებთ, რა სარგებელს ვიღებთ, რის ფასად, ვის ვუგორებთ კოჭს, რისთვის, ამის შემდეგ რას ვაკეთებთ? ვისთან ვაგრძელებთ მეგობრობას?
ოჰ, ყოვლისგამგეო ... გული მიმძიმდება, როგორ მინდა, ყველას ესმოდეს, რომეროვნული ინტერესი უპირატესი და უზენაესია ყოველი პარტიული თუ თითქმის ბიზნეს ინტერესებზე", – წერს დიპლომატი სოციალურ ქსელში.
ამავე თემაზე: გაერო–ში რუსი დიპლომატი საქართველოს „აგრესორად“ გამოცხადებისას „ქართულ ოცნებას“ ციტირებდა.

Экс-посол Грузии во Франции: «Теперь Россия в ООН спасается нашими позициями»
Позиция «Грузинской мечты» по августовской войне 2008 года вредительна для стратегии внешней политики страны и ставит под сомнение многолетнюю работу грузинских дипломатов по признанию России агрессором.Такое мнение высказал экс-посол Грузии во Франции Гоча Джавахишвили, комментируя заявление первого заместителя постоянного представителя РФ при ООН Дмитрия Полянского. Российский дипломат процитировал «Грузинскую мечту» в подкрепление позиции Москвы по августовской войне 2008 года.
Джавахишвили уверен, что в погоне за «эфемерным политическим эффектом» правящая «Грузинская мечта» может поплатиться национальными интересами.
«Я всегда стараюсь уйти от политических дебатов, однако это не просто новости. Даже дебаты по этому вопросу внутри страны были тяжелым зрелищем, но теперь Россия в ООН спасается «нашими позициями», чтобы снять обвинения международного сообщества из-за агрессии, совершенной против нас.
Была четвертая годовщина августовской войны, когда после пресс-конференции Путина в Le Figaro опубликовали статью. На этой пресс-конференции Путин подтвердил, что вторжение в Грузию было спланировано в российском военном штабе несколькими годами ранее. Это их ответ на то, кто начал войну 7 августа 2008 года. А до этого войны с Россией у нас не было?
Мне больно от того, что вся наша полностью справедливая стратегия (Страсбургский и Гаагский суды подтвердили это и мы тоже знаем) о том, что Россия была и остается агрессором, может быть аннулирована «эфемерным политическим эффектом» и нанести огромный вред нашей стратегии внешней политики.
Я действительно не завидую моим коллегам, на которых возлагают невыполнимую миссию по облагораживанию этого заявления.
Что мы получаем, какую пользу? Какую пользу? Кому мы подкидываем кости, для чего? Что делаем после этого? С кем продолжаем дружить?
Тяжело. Как же хочется, чтобы все понимали, что национальные интересы превыше всяких партийных или почти бизнес интересов», — пишет Джавахишвили на своей странице в Facebook.