ოსტინი: შეერთებული შტატები რჩება ერთგული, დაეხმაროს უკრაინას, დაიცვას თავი რუსეთის აგრესიისგან
აშშ-ის თავდაცვის მდივანი ლოიდ ოსტინი აცხადებს, რომ შეერთებული შტატები რჩება ერთგული, დაეხმაროს უკრაინას, დაიცვას თავი რუსეთის აგრესიისგან. ამის შესახებ მან უკრაინელ კოლეგა რუსტემ უმეროვთან გამართული სატელეფონო საუბრის შემდეგ სოციალურ ქსელში დაწერა.
"მე ვესაუბრე უკრაინელ კოლეგა რუსტემ უმეროვს უსაფრთხოების კუთხით პრიორიტეტულ დახმარებასა და უკრაინის სამხედრო ოპერაციებთან დაკავშირებით. აშშ რჩება ერთგული, დაეხმაროს უკრაინას, დაიცვას თავი რუსეთის აგრესიისგან", – დაწერა ოსტინმა.
ცნობისთვის: უკრაინის შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფები რუსეთის ტერიტორიაზე, უკრაინის სუმის ოლქთან მოსაზღვრე კურსკის ოლქში 6 აგვისტოს შევიდნენ.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ალექსანდრე სირსკიმ დღეს განაცხადა, რომ ოთხშაბათს უკრაინელმა სამხედროებმა კურსკის რეგიონში 100-ზე მეტი რუსი სამხედრო აიყვანეს ტყვედ და 1-2 კილომეტრით დაწინაურდნენ.

Министры обороны США и Украины обсудили развитие военных событий
Министры обороны США и Украины в телефонном разговоре обсудили динамику развития событий на поле боя, сообщает Русская служба «Голоса Америки» со ссылкой на официального представителя Министерства обороны США генерал-майора Пэта Райдера.
В среду состоялся телефонный разговор между главой Пентагона Ллойдом Остином и министром обороны Украины Рустемом Умеровым. Обсуждались приоритетные направления американской помощи Украине и текущие операции ВСУ.
Остин и Умеров решительную поддержку со стороны союзников и партнеров в удовлетворении неотложных военных потребностей Украины.
«Соединенные Штаты сохраняют приверженность делу помощи Украине в защите от российской агрессии», — написал Остин в соцсети Х.
«Умеров предоставил обновленную информацию о динамике боевых действий и о влиянии продолжающихся атак России на Украину», — говорится в сообщении пресс-службы Пентагона.