ისრაელი თავის სამხედროებს მოუწოდებს, საქართველოს ტერიტორია დაუყოვნებლივ დატოვონ
ისრაელის თავდაცვის სარდლობა თავის სამხედროებს მოუწოდებს, საქართველოს ტერიტორია დაუყოვნებლივ დატოვონ. ანალოგიური ბრძანება გაიცა 11 აგვისტოს საღამოს აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე მყოფ ებრაელ სამხედროებთან მიმართებაშიც.
გადაწყვეტილება მიღებულია ირანის მუქარის ფონზე, ებრაულ სამიზნეებს უცხოეთშიც შეუტიონ.
ბრძანება ეხება როგორც ჯარისკაცებს, ისე კონტრაქტორებს, რომლებიც საქართველოსა და აზერბაიჯანში შესაძლოა, ოჯახების მოსანახულებლად ან დასასვენებლად იმყოფებოდნენ.
როგორც ებრაული მედია განმარტავს, "ორივე ქვეყანა ბოლო დროს მეგობრულ ურთიერთობაშია ირანთან და ორივეში საკმაოდ დიდი ირანული დიასპორებია".
ცნობისთვის: ირანის ხელისუფლება გეგმავდა, თეირანში "ჰამასის" ერთ-ერთი ლიდერის - ისმაილ ჰანიას მკვლელობის საპასუხოდ ისრაელისთვის შეეტია. თუმცა მოგვიანებით ამერიკულმა წყაროებმა გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ ირანმა ეს გეგმა შეცვალა. ამას წინ უძღოდა თეირანისადმი ვაშინგტონის გაფრთხილება, რომ ისრაელზე მასშტაბური შეტევა რეგიონში დაძაბულობას გაზრდიდა და ირანსა და ისრაელს შორის პირდაპირი კონფრონტაციის რისკს შექმნიდა.
ისმაილ ჰანია თეირანში 31 ივლისს მოკლეს. საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის მსგავსად, იგი ირანის ახალი პრეზიდენტის ინაუგურაციაზე იყო ჩასული და ქართველ პრემიერს გვერდში ედგა. ცერემონია შეძახილების "სიკვდილი ისრაელს, სიკვდილი აშშ-ს!" ფონზე გაიმართა.
ჰანიაზე საჰაერო იერიშში თეირანმა ისრაელი დაადანაშაულა. თუმცა ებრაულ მხარეს ამ შეტევაზე პასუხისმგებლობა ამ დრომდე არ აუღია.

Израильским военнослужащим запретили находиться в Грузии и Азербайджане
Командование Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) вечером 11 августа издало приказ, запрещающий военнослужащим находиться в Грузии и Азербайджане. Решение принято на фоне угроз Ирана атаковать израильские цели за границей.
Военнослужащим, находящимся в этих странах, приказано немедленно их покинуть. Приказ касается как солдат-срочников, так и контрактников. Они могли находиться в Грузии и Азербайджане в краткосрочном отпуске или для посещения семьи, уточняют израильские СМИ, добавляя: «обе страны, Азербайджан и Грузия, поддерживают дружеские отношения с Ираном, имеют большие иранские общины».
Власти Ирана планировали массированно атаковать Израиль в ответ на убийство в Тегеране Исмаила Хании, одного из лидеров ХАМАС. Позже американские источники сообщили, что Тегеран, возможно, отказался от первоначальных планов.
США по дипломатическим источникам передавали свои предупреждения о том, что массированный удар усилит напряжённость в регионе и создаст риск прямой конфронтации между Ираном и Израилем.
Исмаил Хания был убит 31 июля в Тегеране. Туда он приехал на инаугурацию президента Ирана. Иран обвинил в атаке Израиль. Израильская сторона ответственность за убийство на себя на взяла.