"ქართული ოცნების" მიერ სტრატეგიულ პარტნიორად გამოცხადებული ჩინეთი რუსეთის კურსკის ოლქში უკრაინის შეტევას გმობს
12/08/2024 08:35:45 პოლიტიკა
"ქართული ოცნების" ხელისუფლების მიერ სტრატეგიულ პარტნიორად გამოცხადებული ჩინეთი რუსეთის კურსკის ოლქში უკრაინის შეიარაღებული ძალების შეტევით ოპერაციას გმობს.
"რუსეთმა და უკრაინამ არ უნდა დაუშვან სამხედრო კონფლიქტის ესკალაცია და საბრძოლო მოქმედებების ახალ ტერიტორიებზე განვრცობა. უკრაინის საკითხში ჩინეთის პოზიცია თანმიმდევრულია და ნათელი: ჩვენ მოვუწოდებთ ყველა მხარეს, დაიცვან ვითარების განმუხტვის ე.წ. სამი პრინციპი, კერძოდ - სარძოლო მოქმებების მათი მიმდინარეობის ზონის ფარგლებს გარეთ გავრცელების, კონფლიქტის ესკალაციისა და ცეცხლის გაძლიერების არდაშვება. ჩინეთი გააგრძელებს საერთაშორისო თანამეგობრობასთან კონტაქტებს ამ პრობლემასთან დაკავშირებით და კონსტრუქციული როლის შესრულებას კრიზისის პოლიტიკური გადაჭრის ხელშესაწყობად" - ციტირებს ჩინეთის საგარეო პოლიტიკურ უწყებას რუსული ТАСС-ი.
თავად "ოცნების" ხელისუფლებას კურსკის ოლქში მიმდინარე მოვლენებზე ოფიციალური კომენტარი ამ დრომდე არ გაუკეთებია. ერთადერთი პოზიცია ამ კუთხით სოცქსელში პუბლიკაციით დააფიქსირა მმართველი გუნდის წარმომადგენელმა მამუკა მდინარაძემ, თუმცა ამ შემთხვევაში მის მოსაზრებაში მწყობრი ლოგიკის განჭვრეტა ჭირს და ეს პუბლიკაცია უფრო ქართული ოპოზიციის საწინააღმდეგო წინასაარჩევნო გზავნილს ჰგავს, ვიდრე საქართველოს ხელისუფლების პოზიციას კურსკის შეტევით ოპერაციაზე:
„ქართული აგენტურული ოპოზიციის გამაოგნებელი და პარადოქსული ქცევა: მაშინ, როდესაც პრიგოჟინის შემთხვევაში “გოუ გოუ ჟენიას” აჟიტირებულები გაიძახოდნენ, უკრაინის ჯარის შეტევაზე და წინსვლაზე კურსკის მიმართულებით ხმას არ იღებენ რა შეიძლება იყოს ამისი მიზეზი? ამ კითხვაზე პასუხი უამრავ სხვა კითხვაზეც გასცემს პასუხს… მათ შორის, მაგალითად, საიდან მოიტანა “ქართულმა ოცნებამ” მეორე ფრონტის თემა?!.. მთავარი გამოწვევაა, რომ ქვეყანა აგენტურას არ უნდა გავანადგურებინოთ. განვითარება, მშვიდობიანი და ღირსეული სვლა ევროპისკენ უნდა გავაგრძელოთ! მხოლოდ მშვიდობით, ღირსებით და კეთილდღეობით ევროპისკენ!“
უკრაინის შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფები რუსეთის კურსკის ოლქში 6 აგვისტოს, გამთენიისას შევიდნენ და პირველი რამდენიმე დღის განმავლობაში სწრაფად დაიკავეს დაახლოებით 20 დასახლებული პუნქტი 100-ზე მეტ კვ.კმ-ზე მეტ ტერიტორიასთან ერთად. რუსეთის ხელისუფლებამ რეგიონში ფედერალური დონის საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა, კურსკისა და რამდენიმე მიმდებარე ოლქიდან მოსახლეობის ევაკუაცია ხორციელდება. ამ დროისთვის 76 000-ზე მეტი ადამიანია ევაკუირებული, მათგან მხოლოდ 4400-ია უზრუნველყოფილი დროებითი თავშესაფრით.

Китай осудил вторжение ВСУ в Курскую область
Россия и Украина не должны допускать эскалации военного конфликта и распространять боевые действия на новые территории, заявили в МИДе Китая на фоне вторжения украинской армии в Курскую область.
«Позиция КНР по украинскому вопросу последовательна и ясна. Мы призываем все стороны соблюдать так называемые три принципа охлаждения ситуации, а именно: боевые действия не должны распространяться вовне, не следует допускать эскалации вооруженного конфликта и провоцировать усиление огня», — отметили в китайском МИДе (цитата по ТАСС).
В дипломатическом ведомстве также пообещали поддерживать контакты с международным сообществом по этой проблеме и продолжать играть «конструктивную роль в содействии политическому урегулированию кризиса».
Вооруженные силы Украины вторглись в Курскую область рано утром 6 августа и в течение первых нескольких дней быстро заняли около 20 населенных пунктов и 100 квадратных км территории. В регионе был введен режим ЧС федерального уровня, а также режим контртеррористической операции. По данным МЧС, из приграничных районов эвакуировали более 76 тыс. человек, из них более 4400 жителей находятся в пунктах временного размещения.
Президент РФ Владимир Путин назвал происходящее «масштабной провокацией». Глава Генштаба РФ Валерий Герасимов пообещал президенту, что «операция будет завершена разгромом противника и выходом на государственную границу». Официальный представитель МИДа Мария Захарова анонсировала жесткий ответ, который «не заставит себя ждать».
Атака ВСУ на Курскую область стала самым рискованным решением президента Украины Владимира Зеленского с начала войны, писала The Times. По данным газеты, украинский лидер долгое время оказывал давление на военачальников, чтобы они начали летнее наступление, поскольку Киеву нужно было изменить мнение о том, что Украина проигрывает. В результате операция застала врасплох как Москву, так и союзников Киева на Западе.
Украинское руководство рассчитывает, что операция позволит отвлечь российские войска от других участников фронта, включая Часов Яр и Покровск в Донбассе, где украинские силы испытывают трудности из-за наступления России. При этом советник главы Офиса президента Украины Михаил Подоляк назвал целью атаки усиление позиций Киева на переговорах.