თიბისიმ და FMO-მ ადგილობრივი მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდასაჭერად 30 მილიონი აშშ დოლარის საგარანტიო ხელშეკრულება გააფორმეს
12/08/2024 07:29:12 ეკონომიკა, რეკლამა
თიბისიმ და FMO-მ 30 მილიონი აშშ დოლარის საგარანტიო ხელშეკრულებას მოაწერეს ხელი. აღნიშნული საგარანტიო რესურსი FMO-სა და ევროკომისიის ერთობლივი ინოვაციური პროგრამაა, რომელიც მიზნად ისახავს ადგილობრივი მცირე და საშუალო ბიზნესების მხარდაჭერას დაფინანსების ხელმისაწვდომობის გაზრდის გზით.
აღნიშნული საგარანტიო რესურსი, თიბისის, როგორც MSME სეგმენტის წამყვანი პარტნიორი ბანკის, შესაძლებლობებს კიდევ უფრო მეტად გააძლიერებს და ხელს შეუწყობს ქვეყნის ინკლუზიურ ეკონომიკურ განვითარებას.
„მოხარულები ვართ რომ FMO-სა და თიბისის სტრატეგიული პარტნიორობა მორიგი წარმატებული ტრანზაქციით გრძელდება. თიბისის მისია ადამიანების ცხოვრების გამარტივებაა და მოზიდული საგარანტიო რესურსიც სწორედ ამ მიზანს ემსახურება, რომ მხარი დავუჭიროთ ადგილობრივი ბიზნესების განვითარებას, განსაკუთრებული ფოკუსით - ქალ მეწარმეებზე, სტარტაპებსა და რეგიონებზე, რომლებსაც დაფინანსების ხელმისაწვდომობაზე ყველაზე მეტი გამოწვევა აქვთ. ამ გზით, გავაძლიერებთ მათ კონკურენტუნარიანობას და ხელს შევუწყობთ ქვეყნის მდგრად განვითარებას“- ვახტანგ ბუცხრიკიძე, თიბისის გენერალური დირექტორი.
„თიბისისა და FMO-ს სტრატეგიული პარტნიორობა 2008 წლიდან იღებს სათავეს. მადლიერები ვართ, რომ თიბისიმგამოთქვა სასესხო გარანტიის ფარგლებში FMO-თანთანამშრომლობის მზაობა. ვფიქრობთ, რომ თიბისის,როგორც საქართველოში უმსხვილესი ბანკის მხრიდანსაგარანტიო რესურსის დანერგვა, გაზრდის ქვეყნის ფინანსურ ინკლუზიურობას, რაც სრულ თანხვედრაშია FMO-ს სტრატეგიასთან“ - ხუან ხოსე დადა ორტიზი, FMO-ს ფინანსური ინსტიტუტების დირექტორი.

TBC and FMO sign USD 30 million portfolio guarantee to support local MSMEs
TBC and FMO have signed a USD 30 million Nasira portfolio guarantee. Co-funded by the European Commission, NASIRA is one of FMO’s most innovative programs which aims to support access to finance for local MSMEs by sharing the credit losses of loan portfolios.
The partnership through the portfolio guarantee reflects TBC’sand FMO’s shared commitment to strengthen Georgia’s inclusive economic growth. TBC as a largest MSME lender in Georgia has been actively bringing new initiatives and innovative financing solutions to the market to support MSMEs;The proposed risk-sharing facility will further scale up TBC’s ability to finance Georgian MSMEs with a focus on young entrepreneurs, start-ups, woman owned-led businesses and rural businesses, who face the most challenges in accessing funding.
“We are happy to continue our strategic partnership with the FMO and announce the successful completion of another important transaction - Nasira portfolio guarantee. The Risk sharing facility will allow TBC to accelerate financing for underserved SMEs, with special focus, on rural entities and smallholders, women entrepreneurs and start-ups, thereby strengthening their competitiveness and supporting country’s sustainable economic development.” said Vakhtang Butskhrikidze, CEO of JSC TBC Bank.
“Since 2008, TBC Bank and FMO have built a strong and lasting partnership. We are thankful for TBC’s willingness to further venture into new territories with the Nasira guarantee. As the largest bank in Georgia, a commitment of TBC to deploy the guarantee facilityis expected to advance and support financial inclusion in the country, which fully aligns with FMO’s strategy,’’ Juan Jose Dada Ortiz, Director of Financial Institutions at FMO.