სტრატეგიულ პარტნიორად გამოცხადებული ჩინეთი საქართველოს წინააღმდეგ რუსეთის ომის მე–16 წლისთავს დუმილით შეხვდა
09/08/2024 11:47:57 პოლიტიკა
საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორად გამოცხადებული ჩინეთი საქართველოს წინააღმდეგ რუსეთის სამხედრო აგრესიის მე–16 წლისთავს დუმილით შეხვდა.
საქართველოს პარტნიორმა სახელმწიფოებმა ქვეყნის მხარდამჭერი განცხადებების გავრცელება 7 აგვისტოდან დაიწყეს – 16 წლის წინ სწორედ ამ დღეს შემოიჭრნენ რუსული სამხედრო ძალები საქართველოში. საქართველოს პრეზიდენტმა ამერიკელი კოლეგისგანაც მიიღო წერილი. ხოლო პეკინს, რომელსაც სახელისუფლებო პროპაგანდა მთავარ „სტრატეგიულ პარტნიორად“ გვთავაზობს დასავლეთთან ურთიერთობების უკიდურესად დაძაბვის ფონზე, ამ დრომდე არანაირი კომენტარი არ გაუკეთებია.
შესაბამისად, „აქცენტმა“ საქართველოში ჩინეთის საელჩოს კითხვით მიმართა და დაინტერესდა ქვეყნის სტრატეგიული პარტნიორის პოზიციით უმძიმეს მოვლენებთან დაკავშირებით, რომელმაც იმსხვერპლა 228 მშვიდობიანი მოქალაქე, 14 პოლიციელი, 169 სამხედრო, 150 000 ადამიანი დევნილად აქცია, გრძელდება მცოცავი ოკუპაცია. საელჩომ კითხვა უპასუხოდ დატოვა.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ჩინეთი საქართველოსთვის მნიშვნელოვან საკითხებთან მიმართებით, რომლებიც მათ შორის, რუსეთს ეხება, დუმილს ამჯობინებს.

China - Georgia's strategic partner – meets the16th anniversary of Russia-Georgia 2008 war with silence
09/08/2024 11:47:57 Politic
China - Georgia's strategic partner – has met the16th anniversary of the Russia-Georgia 2008 war with silence.
Georgia's partner states began issuing supportive statements from August 7 - 16 years ago on this day the Russian Federation launched a full-scale invasion of Georgia.
The President of Georgia also received a letter from his American counterpart. However, Beijing, which Georgian government propaganda declares as the main "strategic partner" amid extremely strained relations with the West, has not made any comments so far.
Consequently, the Accent interested in the strategic partner's position on the gravest events that claimed the lives 170 employees of the Georgian Ministry of Defense, 14 employees of the Ministry of Internal Affairs and 228 civilians. The total number of wounded and injured civilians and military personnel is estimated at 2,232. The Accent contacted the Chinese Embassy, which left the media outlet's question unanswered.
This is not the first time when China prefers to remain silent on issues( including those related to Russia) important to Georgia.