ბულგარეთიც შეუერთდა უკრაინელი სამხედროების წვრთნის პროგრამას
ბულგარელი სამხედროები შეუერთდებიან უკრაინის შეიარაღებული ძალების წვრთნას ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის წევრი ქვეყნების ტერიტორიაზე "ნატოს უსაფრთხოების დახმარებისა და წვრთნის პროგრამის ფარგლებში". შესაბამისი გადაწყვეტილება ქვეყნის მინისტრთა კაბინეტმა მიიღო.
ივლისში, ნატოს სამიტზე ვაშინგტონში, გამოცხადდა ალიანსის მისიის შექმნა, რომელიც კოორდინაციას გაუწევს უკრაინაში სამხედრო მიწოდებას, უკრაინელი ჯარისკაცების მომზადებას და ურთიერთქმედებას უსაფრთხოების გრძელვადიანი ორმხრივი შეთანხმებების შესაბამისად. მისიას ეწოდა „ნატოს უსაფრთხოების დახმარება და ტრენინგი უკრაინისთვის“ (NSATU).
NSATU-მ თავისი საქმიანობა ნატოს წევრი ქვეყნების ტერიტორიაზე დაიწყო. მისიის მიზნები, კერძოდ, მოიცავს უკრაინის უსაფრთხოების ხელშეწყობას გაეროს წესდების შესაბამისად. „საერთაშორისო სამართლის მიხედვით, ნატო არ გახდება კონფლიქტის მხარე“, - აღნიშნულია დეკლარაციის ტექსტში. მისიამ მხარი ასევე უნდა დაუჭიროს უკრაინის თავდაცვისა და უსაფრთხოების ძალების ტრანსფორმაციას, რაც ხელს შეუწყობს მათ შემდგომ ინტეგრაციას ნატოში.
მანამდე უკრაინელი ჯარისკაცებს წვრთნიდნენ ევროკავშირის EUMAM-ისა და ბრიტანეთის მისიების ფარგლებში.
EUMAM-მა, რომელშიც 24 ქვეყანა მონაწილეობს, 52 ათასი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე მოამზადა, რაც 15 ბრიგადის ტოლფასია. მისია ზაფხულის ბოლომდე გეგმავს გადამზადებული სამხედროების რაოდენობის 60 ათასამდე გაზრდას.
დიდი ბრიტანეთი უკრაინელ ჯარისკაცებს დამოუკიდებლად ამზადებს, თუმცა, სხვა ევროპული ქვეყნებიც მონაწილეობენ პროგრამაში, რომელიც უზრუნველყოფს სამეფო შეიარაღებული ძალების სტანდარტების სწავლებას. გასული წლის ბოლოსთვის ბრიტანეთის მთავრობამ 30 ათასზე მეტი უკრაინელი ჯარისკაცი მოამზადა. 2024 წლის ბოლომდე იგეგმება უკრაინის შეიარაღებული ძალების კიდევ 10 ათასი ჯარისკაცის მომზადება.

Болгария подключилась к обучению украинских военных
Болгарские военнослужащие присоединятся к обучению Вооруженных сил Украины на территории стран — членов Североатлантического альянса в рамках программы «Помощь НАТО в обеспечении безопасности и обучении для Украины». Соответствующее решение принял кабмин балканской страны.
«Приняв это решение, наша страна четко обозначает свою приверженность поддержке Украины, отстаиванию евроатлантических ценностей и укреплению своей союзной солидарности с общими усилиями по поддержке международного мира и безопасности», — приводит местный портал Bgonair заявление правительства.
В июле на саммите НАТО в Вашингтоне было объявлено о создании миссии альянса, которая будет координировать военные поставки в Украину, обучение украинских солдат, взаимодействие согласно долгосрочным двусторонним соглашениям о безопасности. Миссия получила название «Помощь НАТО в обеспечении безопасности и обучении для Украины» (NATO Security Assistance and Training for Ukraine или NSATU).
NSATU развернула свою деятельность на территории стран — членов НАТО. В задачи миссии, в частности, входит содействие безопасности Украины в соответствии с Уставом ООН. «В соответствии с международным правом не сделает НАТО стороной конфликта», — отмечается в тексте декларации. Миссия также должна поддержать трансформацию сил обороны и безопасности Украины, способствуя их дальнейшей интеграции в НАТО.
Ранее украинских солдат обучали в рамках миссии Евросоюза EUMAM и британской миссии Interflex. На конец июня EUMAM, в работе которой принимают участие 24 страны, подготовила 52 тыс. украинских военнослужащих, что эквивалентно 15 бригадам. До конца лета миссия планирует довести число украинских военных, которые пройдут обучение, до 60 тыс.
Великобритания ведет обучение украинских солдат самостоятельно. Однако другие европейские страны принимают участие в ее программе Interflex, которая предусматривает подготовку по стандартам Королевских вооруженных сил. К концу прошлого года британское правительство отчиталось об обучении более 30 тыс. украинских солдат. До конца 2024-го планируется завершить тренировки еще 10 тыс. бойцов ВСУ.