პრეზიდენტი – აშშ–ის რეაგირებაზე: ორი რამ არ მესმის, დანარჩენი ყველაფერი სწორია
საქართველოს პრეზიდენტის სალომე ზურაბიშვილის განცხადებით, ამერიკის შეერთებული შტატების მხრიდან „მკაცრი და მკაფიო“ განცხადებები გასაკვირი არაა, თუმცა ქართული ჯარისა და ლუგარის ლაბორატორიისთვის [შესაძლო] დაფინანსების შეჩერების გადაწყვეტილება არ ესმის. ამის შესახებ ზურაბიშვილმა პრეს–კონფერენციაზე ისაუბრა.
„არ მიკვირს ამერიკის რეაგირება, განცხადებები. სხვანაირად როგორ უნდა იყოს, როდესაც 30 წლის და მეტი ხნის განმავლობაში ეხმარები ქვეყანას სახელმწიფოს მშენებლობაში, არა მხოლოდ მატერიალურად, არამედ ყველა ძალისხმევით, რომ დადგეს ფეხზე როგორ დამოუკიდებელი, ეკონომიკურად მდგრადი სახელმწიფო და უცებ, გაუგებრად და ახსნის გარეშე გეძახიან მტერს, გაბრალებენ რაღაცებს, შემოდის გაუგებარი, გაუგონარი კონსპირაციის თეორიები. რანაირად უნდა რეაგირებდეს ამერიკა? ცხადია, მათი მკაფიო და მკაცრი რეაგირება მოსალოდნელი იყო. არ ვიცი, ხელისუფლებას უკვირს თუ არა. ალბათ, არ უნდა უკვირდეს. იცოდა ალბათ [ხელისუფლებამ], თუნდაც ივანიშვილის 29 აპრილის სიტყვის შემდეგ, რომელიც აგვირგვინებს ყველა იმ ნაბიჯებს, რომელიც მანამდე იყო მიღებული. ეს უკვე არის შეკრული კონცეფცია. ამერიკა ხომ არ არის შენი პატარა ბავშვი, რომელსაც აბურთავებ, ის არის ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერი სახელმწიფო მსოფლიოში, შენ ასე ექცევი და გგონია იმას რეაგირებაც არ ექნება? ვწუხვარ, როგორც საქართველოს პრეზიდენტი. ამას ვეტყვი სენატორი შაჰინს, რომელიც რამდენიმე დღეში ჩამოდის: ორი რამე არ მესმის და დანარჩენი ყველაფერი სწორია, უნდა მივიღოთ, გავიგოთ და გამოვასწოროთ სასწრაფოდ, რაც შეგვიძლია ჩვენ, საზოგადოებას. მე არ მესმის ჩვენი ჯარისთვის ბიუჯეტის შეზღუდვა და თუ ეს მართალია, არ მესმის ლუგარის ლაბორატორიისთვის დაფინანსების შეზღუდვა. ბევრი მიმართულებაა, სადაც შეიძლება, მთავრობა დაისაჯოს და უნდა დაისაჯოს, მაგრამ, არ შეიძლება ქართული ჯარი, რომელზეც ჩვენი სახელმწიფო და თავდაცვა დგას, დაისაჯოს, მით უმეტეს, რომ ის მთლიანად შექმნილია ამერიკის მიერ. ეს არ მესმის და უთუოდ გავარკვევ. ის, რომ წვრთნები გადაიდო, გასაგებია - არჩევნებამდე, სანამ ყველაფერი არ გაირკვევა, რაღაც ნიშნები შეიძლება მოგცენ, მაგრამ ჯარის ხელი ხლება არ შეიძლება. იმიტომ რომ ჩვენი ჯარი სარგებლობს მოსახლეობის სრული ნდობით და ეს არის ჩვენი სახელმწიფოს ნამდვილი, შეიძლება, ითქვას, ერთადერთი საყრდენი“,- განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.

Президент: не понимаю решения США по прекращению финансирования ВС Грузии и лаборатории Лугара
Президент Саломе Зурабишвили не поняла принятого США решения по прекращению финансирования ВС Грузии и лаборатории Лугара. Ей понятна реакция Вашингтона на шаги «Мечты» — «строгие и четкие» заявления со стороны Штатов она считает ожидаемыми.
Но решение в отношении финансирования оборонной сферы и Центра по контролю за заболеваниями у Зурабишвили «вызывает недоумение». Она акцентировала, что «нельзя трогать армию».
«Я не удивлена реакцией Америки на эти заявления (антизападные заявления «Грузинской мечты», обвинения в госперевороте с участием США — ред.). А как иначе должно быть, когда на протяжении 30 с лишним лет ты помогаешь стране в строительстве государства не только материально, но и прилагаешь все усилия, чтобы встать на ноги как независимое, экономически устойчивое государство и вдруг, непонятно и без объяснений, тебя называют врагом, обвиняют в чем-то, озвучиваются непонятные, неслыханные конспирологические теории?!
Как должна реагировать Америка? Их четкая и жесткая реакция была ожидаема. Я не знаю, удивлены ли власти. Вероятно, удивляться не стоит. Возможно, <правительство> знало об этом хотя бы после выступления Иванишвили 29 апреля, которое увенчало все ранее предпринятые <партией> шаги. Это уже целостная концепция.
Америка — это не маленький ребенок, с которым играешь; это одно из самых могущественных государств в мире, вы так к нему относитесь и думаете, что оно не отреагирует? Я, как президент Грузии, сожалею об этом.
Я скажу это сенатору (Джин) Шахин, которая прибудет через несколько дней: я не понимаю двух вещей, а все остальное верно, мы должны принять, мы, общественность, должны понять и исправить так спешно, как только сможем.
Я не понимаю ограничения бюджета для нашей армии, и если это правда, то я не понимаю ограничения финансирования лаборатории Лугара.
Есть много направлений, где правительство может быть наказано и должно быть наказано, но грузинская армия, на которой держится наше государство и оборона, не может быть наказана, тем более что она полностью создана Америкой.
Я этого не понимаю, но я с этим разберусь. Тот факт, что учения откладываются, понятен — перед выборами, пока все не прояснится, <> но армию трогать не стоит. Потому что наша армия пользуется полным доверием населения и является истинной опорой нашего государства», — заявила Саломе Зурабишвили.