DRI: 2024 წლის სექტემბრიდან ახალგორში ქართულ ენაზე სწავლა სრულად შეწყდება
ორგანიზაცია "დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტის" (DRI) ინფორმაციით, სექტემბრიდან ახალგორში ქართულ ენაზე სწავლა სრულად შეწყდება.
"ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ეთნიკური ქართველების გაუსაძლისი ყოფა, სადაც ადამიანები გადარჩენისთვის იბრძვიან, ამ რეგიონების ქართველებისგან დაცლის რეალურ საფრთხეს ქმნის. ფიზიკური და ეკონომიკური უსაფრთხოების განცდის არარსებობა, ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაცია, სისტემური კორუფცია, ყოველდღიური ყოფიდან და განათლებიდან მიზანმიმართულად და თანმიმდევრულად განდევნილი ქართული ენა ეთნიკური ქართველები ყოველდღიურობის არასრულ ჩამონათვალს წარმოადგენს",– აღნიშნავს ორგანიზაცია და მიუთითებს, რომ ამ მხრივ არ არის გამონაკლისი ახალგორი. კერძოდ, ორგანიზაციის ცნობით, ოფიციალური მონაცემების არარსებობის პირობებში, ადგილობრივი მოსახლეობის შეფასებით, 2008 წლის ომის შემდეგ, რაიონი მოსახლეობის 90%–მა დატოვა. ის, რომ ახალგორი მოსახლეობისგან ფაქტობრივად დაიცალა, არსებული საგანმანათლებლო დაწესებულებების რაოდენობაში და განათლების ხარისხში ჩანს.
"ოკუპირებული ახალგორის რაიონში მოქმედი ექვსი სკოლიდან (იკოთში, ბოლში, კორინთაში და ბალაანში), 2024 წლის სექტემბრიდან ორი - კორინთისა და ბოლის სკოლები დაიხურება. ოფიციალური მიზეზი მოსწავლეების არარსებობაა. ორივე საგანმანათლებლო დაწესებულება 9 კლასიანია. სოფელ ბოლის სკოლა ახალგორის სკოლის ფილიალია, ხოლო კორინთის - სოფელ იკოთის. ბოლის სკოლა დაბიდან დაახლოებით 1,5 კილომეტრით არის დაშორებული და იმის გამო, რომ მისი მუშაობა შეენარჩუნებინათ, სკოლაში დასაქმებული პედაგოგების შვილები იქ დაბიდან დადიოდნენ. მათ 9 კლასი უკვე დაამთავრეს.
მოსწავლეების არარსებობის ოფიციალური მიზეზის მიღმა, სკოლების დახურვის უკან ოკუპირებულ ახალგორში ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების მოსწავლეებისა და მათი ოჯახების გაუსაძლისი ყოფა დგას. თუ ახალგორის სკოლებში სწავლა 2017 წლამდე ქართულ ენაზე, ქართული სასწავლო პროგრამით მიმდინარეობდა, 2017 წლის სექტემბრიდან სწავლება სრულად რუსულით ჩანაცვლდა. ახალგორში წლევანდელი დამამთავრებელი კლასი უკანასკნელი იყო, რომელიც განათლებას ქართულ ენაზე იღებდა. დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი ადრეც წერდა, რომ სწავლების რუსულ ენაზე გადასვლამ ახალგორში განათლების ხარისხი სერიოზულად გააუარესა. მოსწავლეებს რუსულ ენაზე სწავლა, ხოლო მასწავლებლებს საგნების რუსულ ენაზე სწავლება უჭირთ. მასწავლებლების აბსოლუტური უმრავლესობა ეთნიკურად ქართველია და განათლება ქართულ ენაზე აქვს მიღებული", - წერია განცხადებაში.
ორგანიზაცია ამბობს, რომ ცხინვალის დე ფაქტო უშიშროების სამსახური ამ გარემოებას ახალგორის სკოლების ეთნიკურად ქართველი და არალოიალური პედაგოგების მოსაშორებლად შეიძლება იყენებდეს:
"მაგალითად, ადგილობრივ მოსახლეობას ახალგორის ერთ-ერთი სკოლის პედაგოგის გათავისუფლების მიზეზად დასახელებული რუსული ენის არცოდნა სარწმუნოდ არ მიაჩნია. გათავისუფლების მიზეზი დამაჯერებლად არ გამოიყურება იმ ფონზეც, რომ პედაგოგი რუსულ ენაზე საგანს აქამდეც ასწავლიდა, მის შემცვლელად კი, „კაგებე“-სთან დაახლოებული პირი მოიაზრება".

В школах Ахалгорского района окончательно прекращают обучение на грузинском – DRI
С 1 сентября в школах оккупированного Ахалгорского муниципалитета будет окончательно прекращено преподавание на грузинском языке. Об этом сообщает неправительственная организация Институт исследования демократии (DRI).
Ахалгорский муниципалитет – единственный район отколовшейся от Грузии Южной Осетии, где этнические грузины в большинстве.
«Если до 2017 года в ахалгорских школах обучение велось на грузинском языке, по грузинской учебной программе, с сентября 2017 года преподавание было полностью заменено русским языком. Выпускной класс этого года стал последним, получившим образование на грузинском языке в Ахалгори», — говорится в заявлении DRI.
Правозащитники указывали, что переход на русский серьезно ухудшил качество образования в Ахалгори. Школьникам было сложно учиться на неродном языке, а учителям – преподавать.
«Лишение права на получение образования на родном языке является нарушением права на качественное образование и доступ к образованию», — подчеркивают в DRI.
Там напоминают о прецедентном решении Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ). В октябе 2012 года он постановил, что Грузия обязана активизировать политические, правовые и дипломатические усилия, чтобы обеспечить доступ к образованию на родном языке для жителей Ахалгори, хотя она и не может осуществлять эффективный контроль над оккупированным Цхинвальским регионом.
По данным организации, не считая райцентра, до последнего времени в муниципалитете работали шесть школ – в селах Икоти, Боли, Коринта и Балаани. С сентября 2024 года будут закрыты две из них – девятилетнии школы в Боли и Коринта. Причиной цхинвальские власти называют отсутствие учеников.
По оценкам местного населения, после августовской войны 2008 года Ахалгорский район покинуло 90% населения.
Но в DRI считают, что к закрытию школ привело тяжелейшее положение учащихся и их семей.
«Отсутствие чувства физической и экономической безопасности, дискриминация по этническому признаку, системная коррупция, целенаправленное и последовательное изгнание грузинского языка из повседневной жизни и образования — это неполный перечень насущных проблем этнических грузин», — говорят в НПО.