ბლინკენი: აშშ საქართველოს მთავრობას 95 მლნ დოლარზე მეტი ოდენობის დახმარებას უჩერებს
ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს მთავრობას 95 მლნ დოლარზე მეტი ოდენობის დახმარებას უჩერებს, – ამის შესახებ აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ენტონი ბლინკენის განცხადებაშია ნათქვამი.
ბლინკენის თქმით, ვაშინგტონი გააგრძელებს იმ პროგრამებისა და აქტივობების მხარდაჭერას, რომელიც ქართველ ხალხს სარგებელს მოუტანს.
"საქართველოს მთავრობის ანტიდემოკრატიული ქმედებების შემდეგ აშშ-სა და საქართველოს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის ყოვლისმომცველი გადახედვის შესახებ მიმდინარე წლის 23 მაისს განვაცხადე. ამ გადაწყვეტილების ფარგლებში შეერთებული შტატები აჩერებს 95 მილიონ დოლარზე მეტი ოდენობის დახმარებას, რომელიც საქართველოს მთავრობას პირდაპირ სარგებელს მოუტანს.
საქართველოს ხელისუფლების ანტიდემოკრატიული ქმედებები და ცრუ განცხადებები შეუთავსებელია ევროკავშირსა და ნატო–ში გაწევრიანების ნორმებთან. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ საქართველოს მთავრობას ვუჩერებთ დახმარებას, შეერთებული შტატები გააგრძელებს იმ პროგრამებისა და აქტივობების მხარდაჭერას, რომლებიც სარგებელს მოუტანს ქართველ ხალხს დემოკრატიის, კანონის უზენაესობის, დამოუკიდებელი მედიისა და ეკონომიკური განვითარების გაძლიერებით.
ჩვენს ორ ქვეყანასა და ჩვენს მოქალაქეებს შორის 32– წლიანი მეგობრობისა და პარტნიორობის მანძილზე ამერიკელმა ხალხმა 6,2 მილიარდ დოლარზე მეტი ოდენობის დახმარება გაუწია საქართველოს, რამაც ხელი შეუწყო საქართველოს ეკონომიკისა და დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებასა და გაძლიერებას. ჩვენი მხარდაჭერა დაეხმარა საქართველოს თავდაცვის ძალების და სანაპირო დაცვის აღჭურვასა და მომზადებას, სკოლებისა და საავადმყოფოების აშენებას, მასწავლებლების, სახელმწიფო მოხელეების და ჯანდაცვის მუშაკების მომზადებას. ჩვენ დავრჩებით ქართველი ხალხისა და მათი ევროატლანტიკური მისწრაფებების ერთგული", – ნათქვამია განცხადებაში.
ბლინკენის განცხადების შესახებ ინფორმაცია თავდაპირველად ჟურნალისტმა ალექს რაუფოღლუმ გაავრცელა სოციალურ ქსელში. აღნიშნულიდან რამდენიმე წუთში კი მისი განცხადება აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალურ ვებ–გვერდზე გამოქვეყნდა.

Blinken - US is pausing more than $95 million in assistance that directly benefits the Government of Georgia
31/07/2024 13:50:52 Politic
US Secretary of State Antony Blinken has said that the United States is pausing more than $95 million in assistance that directly benefits the Government of Georgia.
"On May 23, after anti-democratic actions by the Georgian government, I announced a comprehensive review of bilateral cooperation between the United States and Georgia. As a result of that review, the United States is pausing more than $95 million in assistance that directly benefits the Government of Georgia.
The Georgian government’s anti-democratic actions and false statements are incompatible with membership norms in the EU and NATO. While we are pausing our assistance to the Government of Georgia due to those actions, the United States will continue assistance to programs and activities that benefit the people of Georgia by strengthening democracy, rule of law, independent media, and economic development.
Over the 32 years of friendship and partnership between our two countries and our citizens, the people of the United States have provided over $6.2 billion in assistance, contributing to the development and strengthening of Georgia’s economy and democratic institutions. Our support has helped equip and train Georgia’s Defense Forces and Coast Guard, built schools and hospitals, and trained teachers, civil servants, and medical professionals. We will remain committed to the Georgian people and their Euro-Atlantic aspirations," he said in his statement.