რუსეთმა აფხაზეთში სამხედრო-საზღვაო ბაზის მშენებლობა საგრძნობლად დააჩქარა
სანამ რუსული და საქართველოში მოქმედი პრორუსული სადეზინფორმაციო-პროპაგანდისტული მედიასაშუალებები აგრძელებენ იმ ფეიქის ტირაჟირებას, თითქოს საქართველოს ხელისუფლების ლოიალობის სანაცვლოდ მოსკოვი თბილისს ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონს დაუბრუნებს, მოსკოვი აჩქარებს აფხაზეთის ოჩამჩირეს რაიონის ტერიტორიაზე სამხედრო-საზღვაო ბაზის მშენებლობას, რომელიც რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის საბრძოლო ხომალდების მუდმივი ბაზირების ადგილად უნდა იქცეს.
განცხადება იმის შესახებ, რომ ოჩამჩირეს განახლებული ბაზა რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის ნაწილის მუდმივი დისლოცირების ადგილი იქნება, გასული წლის ოქტომბერში აფხაზეთის დე-ფაქტო ლიდერმა ასლან ბჟანიამ გააკეთა.
ამის შემდეგ რამდენიმე თვის განმავლობაში ოჩამჩირეს პორტში მხოლოდ უმნიშვნელო აქტივობები შეიმჩნეოდა, თუმცა 2024 წლიდან სამუშაოები გააქტიურდა. თანამგზავრული ფოტოები მოწმობს, რომ ამჟამად ადგილზე მიმდინარეობს ფუნდამენტებისთვის მიწის მოსწორება, უკვე დაწყებულია მრავალი შენობისა და ობიექტის მშენებლობა, ახალ პერიმეტრზე ეწყობა ზღუდეებიც, რომელიც ბაზის ტერიტორიის მნიშვნელოვან გაფართოებაზე მიუთითებს. ტერიტორიის აღმოსავლეთ ნაწილში, ბაზასა და ქალაქ ოჩამჩირეს შორის პერიმეტრზე დაიგო ახალი გზა, მის გასწვრივ კი მოეწყო ზღუდე, რომელიც ასევე მიუთითებს ბაზის ტერიტორიის მნიშვნელოვან გაფართოებაზე.
ოჩამჩირეს ბაზას რუსეთისთვის სტრატეგიული მნიშვნელობა ექნება, რადგან იგი უკრაინელების დრონების გამუდმებული შეტევების ობიექტად ქცეული რუსული ფლოტისთვის ერთგვარ თავშესაფრად უნდა იქცეს, - თვლიან ექსპერტები.
როგორც ცნობილია, 2022 წლის ოქტომბერში სევასტოპოლზე კომბინირებული საჰაერო და საზღვაო შეტევის შემდეგ რუსეთმა თავისი ფლოტის დიდი ნაწილი ნოვოროსიისკში გაიყვანა, თუმცა 2023 წლის აგვისტოსა და მიმდინარე წლის ივლისში ნოვოროსიისკიც ანალოგიური შეტევების ადგილად იქცა, რის შემდეგაც, ივლისშივე რამდენიმე რუსული ხომალდი ოჩამჩირეში გადაისროლეს.
ოჩამჩირეს ბაზა არახალია. მცირე ბაზა ბოლო დრომდე რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სანაპირო დაცვის ხომალდების ჯგუფის მხარდაჭერას ემსახურებოდა. განახლება-გაფართოების შემდეგ კი იგი რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ძალების ხომალდების მუდმივი ბაზირების ადგილად იქცევა.
ამ განზრახვის სისრულეში მოყვანა ზეგავლენას მოახდენს საქართველოს გეგმებზეც, განავითაროს ანაკლიის თანამედროვე ღრმაწყლოვანი პორტი, ვინაიდან ანაკლია ოჩამჩირედან სამხრეთით სულ 30-იოდე კმ-ში მდებარეობს. არადა, ეს მრავალმილიარდიანი პროექტი მოწოდებულია, საქართველო ჩინეთსა და ევროკავშირს შორის ტვირთბრუნვის დამოუკიდებელ საერთაშორისო სატრანზიტო კვანძად აქციოს.

Строительство российской военно-морской базы в Очамчире ускоряется
В октябре 2023 года де-факто президент Абхазии, что новая российская военно-морская база будет построена в Очамчире в качестве «постоянного места дислокации» для части российского Черноморского флота. Хотя эти планы не были подтверждены Россией, и в течение нескольких месяцев после объявления наблюдалась лишь незначительная активность, спутниковые снимки, проанализированные изданием Bellingcat, показывают, что строительная активность ускорилась с начала 2024 года, при этом ведется строительство множества зданий и объектов по периметру.
База будет иметь стратегическое значение для России, предполагают эксперты, поскольку она может стать безопасным убежищем для Черноморского флота, который подвергался атакам украинских беспилотников с момента полномасштабного вторжения России на Украину.
После комбинированной воздушной и морской атаки на Севастополь во второй половине октября 2022 года Россия переместила большую часть своего флота в Новороссийск. Новороссийск подвергался аналогичным атакам в августе 2023 года, а также в мае и июле 2024 года. Сразу после атаки в июле исследователь открытых источников Х. И. Саттон (@CovertShores на X) заметил, что российское буксирное судно переместилось из Новороссийска на базу Очамчире. Хотя база долгое время поддерживала группу судов береговой охраны ФСБ, это первое судно ВМФ России, которое использует базу.
К числу последних изменений, наблюдаемых на базе Очамчире, относятся появление нескольких новых фундаментов, расчистка земли под застройку и строительство нового периметра, который значительно расширит территорию базы. К востоку от гавани, где железнодорожные пути входят на территорию военной базы, было расчищено около девяти акров земли, и в течение последних нескольких недель велось строительство большого бетонного фундамента.
В восточной части территории базы, между базой и городом Очамчире, была проложена новая дорога по периметру. Судя по теням на спутниковых снимках, вдоль этой дороги возведено ограждение, что может означать значительное расширение территории базы.
Наличие российской военно-морской базы может повлиять на планы Грузии по развитию современного глубоководного порта в Анаклии, примерно в 30 км к югу от Очамчире. Этот многомиллиардный проект направлен на то, чтобы сделать Грузию независимым международным транзитным узлом для товаров между Китаем и Европейским союзом.