პაპუაშვილი: ირანი არანაირი ომის თანამონაწილე არ არის
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი აცხადებს, რომ ირანი უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი ომის თანამონაწილე არ არის. ასე პასუხობს იგი ოპონენტების კრიტიკას საქართველოს პრემიერ–მინისტრ ირაკლი კობახიძის ირანში ჩასვლასთან დაკავშირებით.
"არანაირი ომის თანამონაწილე ჯერ ერთი, ირანი არ არის. არავის მითითება არ გვჭირდება, როგორ მოვიქცეთ სამეზობლოში და როგორ შევინარჩუნოთ მშვიდობის კუნძული ამ გეოპოლიტიკურად რთულ რეგიონში. ზუსტად იმ ხალხმა, რომელიც აჟიტირებს ხან იქით, ხან აქეთ, ამ ხალხმა ატეხა აქ არაერთხელ ომი და დავიდარაბა - შიდა თუ გარე, ასე, რომ ასეთი ხალხისგან, ქვეყნის შიგნით და მათ შორის, ქვეყნის გარეთ მრჩევლებისგან, რა თქმა უნდა, ჩვენ რაიმე ასეთ რჩევას ვერ ვიღებთ", - ამბობს, "ტვ პირველის" ცნობით, პაპუაშვილი.
ცნობისთვის: უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ კიევმა თეირანი დაადანაშაულა იმაში, რომ მან „შაჰედ-136“ და „შაჰედ-131“ ტიპის დრონების დიდი პარტია გადასცა რუსეთს, რომელსაც იგი უკრაინის წინააღმდეგ ომში იყენებს. 2022 წლის 5 ნოემბერს ირანმა პირველად აღიარა, რომ ის რუსეთს უპილოტო საფრენ აპარატებს აწვდიდა მაგრამ, თეირანი ირწმუნებოდა, რომ საუბარი იყო მცირერიცხოვან დრონებზე, რომლებიც რუსეთს ჯერ კიდევ უკრაინაში რუსეთის ჯარების შეჭრამდე გადაეცა.
თავის მხრივ, ირანული დრონების გამოყენების თაობაზე ბრალდებებს რუსეთი უარყოფს.
როგორც 2022 ელის აგვისტოში The Washington Post იტყობინებოდა, ირანი დათანხმდა, რუსეთისთვის საიდუმლოდ მიაწოდებინა არა მხოლოდ დრონები, არამედ „მიწა-მიწა“ კლასის ბალისტიკური რაკეტებიც.

Спикер парламента Грузии не считает Иран соучастником России в войне против Украины
Председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили считает, что Иран не является соучастником России в войне против Украины.
Об этом он заявил 30 июля на брифинге в офисе "Грузинской мечты", сообщает "Европейская правда" со ссылкой на "Грузия Online".
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе вместе с правительственной делегацией был среди немногих лидеров, которые присутствовали на похоронах президента Ирана Ибрагима Раиси, а также – на церемонии инаугурации нового президента Масуда Пезешкиана.
Папуашвили задали вопрос, не создает ли проблем установление тесных связей со страной, которая является соучастником войны.
"Иран не является соучастником какой-либо войны, по крайней мере, этой. Я не знаю, откуда вы это взяли", – ответил Папуашвили.
"Что касается наших отношений с Ираном, то у нас с Ираном есть историко-дипломатические отношения, которые основаны как на уважении, так и на культурных связях между народами, а также выражают отношение нашего народа к процессам, которые могут происходить в виде той же инаугурации", – добавил Папуашвили.
Председателя парламента Грузии также спросили, есть ли у него информация о поставках России из Ирана беспилотников "Шахед", но на этот вопрос он не ответил.
В то же время Папуашвили отметил, что вопросов к Тбилиси по поводу участия в инаугурации нет, и об этом говорит только грузинская оппозиция.
Иран регулярно поставляет РФ дроны-камикадзе, в основном "Шахед-131" и "Шахед-136", с помощью которых российские военные практически ежедневно атакуют украинскую инфраструктуру, в том числе гражданские объекты.
Тегеран голосует против резолюций ООН, осуждающих агрессию России в Украине.
Иранские чиновники находятся в санкционных списках государств Запада за оказание военной поддержки РФ, а также – за подавление насильственных протестов и нарушение верховенства права в стране.