კონგრესმენი მადლენ დინი: "საქართველოში დემოკრატიის ბედი წყდება"
"ეს ძალზე საშიშია. ნათელია, რომ მთავარი საფრთხე ახლა ქართულ არჩევნებზე რუსეთის დამღუპველი გავლენაა, რომელიც ჩვენთანაც - ამერიკაშიც, ჩვენს არჩევნებთან დაკავირებითაც გვაშფოთებს. სასწორის პინაზე დევს ქართული დემოკრატია, ქვეყნის გეზი, ქართული დემოკრატიისა და სუვერენიტეტის ბედი - ეს წყდება ახლა საქართველოში და ამაზე მნიშვნელოვანი არაფერია" - განუცხადა "ამერიკის ხმას" დინმა.
მისივე თქმით, "ამერიკა და საქართველო ათწლეულებია, თანამშრომლობენ და დღეს, როცა "უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ" კანონზეა საჭირო კონცენტრირება, აუცილებელია, ხაზი გაესვას მისგან მომდინარე ყველა საფრთხეს".
ცნობისთვის: წარმომადგენელთა პალატის საერთაშორისო ურთიერთობათა კომიტეტმა კონგრესმენ ჯო უილსონის მიერ 11 ივლისს წარდგენილ MEGOBARI Act-ს უყარა კენჭი და პალატის კენჭისყრაზე მის გატანას მხარი დაუჭირა. საკანონმდებლო ინიციატივას, რომელიც საქართველოში დემოკრატიის მხარდაჭერასა და მისთვის ძირის გამომთხრელთა მიმართ სასანქციო ზომების შემოღებაზეა მიმართული, სადღეისოდ უკვე 16 თანაავტორი ჰყავს.

Конгрессмен США о предстоящих в Грузии выборах: на карту поставлена демократия
Америка и Грузия сотрудничают на протяжении десятилетий, но США должны сосредоточиться на «законе об иностранных агентах» и подчеркнуть опасности, которые он представляет, заявила «Голосу Америки» конгрессмен-демократ Мадлен Дин из Пенсильвании. Законодатель подчеркивает, что «на карту поставлена демократия»:
«Это очень опасно, и, очевидно, главная угроза здесь — пагубное влияние России на выборы в Грузии. Мы также обеспокоены этим на наших собственных выборах.
На кону демократия, их судьба, куда они пойдут, какую информацию они получат, что они решат со своей судьбой, своей демократией и суверенитетом. Ничто не может быть более важным, чем это», — говорит Мэдлин Дин.
Напомним, комитет по международным отношениям Палаты представителей проголосовал за MEGOBARI Act, представленный конгрессменом Джо Уилсоном 11 июля, и поддержал его принятие на голосовании в палате. У законодательной инициативы, направленной на поддержку прозападного будущего Грузии и введение против определенных мер, теперь 16 соавторов.